Сещаме се за най-страхотния начин да се загреете в този студ, вилнеещ навън.
Не, няма да стане като подпалите вратата на досадната съседка от долния етаж, която постоянно коментира любовния ви живот.
А и посещение в сауната е твърде нетрайно стопляне, въпреки че си заслужава във всички случаи.
По-скоро имахме предвид да наблегнете на кардио тренировките.
Повече интензивно движение ще се отрази чудесно на тялото ви – не само ще го загрее, но заедно с това ще изгори и доста калории.
Ако прибавите и лека диета, дори натрупаните мазнини ще започнат да се топят.
Ето защо имаме идеалното предложение за целта – интервално бягане. То повишава издръжливостта ви, а заедно с това ще понижи килограмите, които са ви в повече след празничното начало на годината.
Всъщност схемата за интервална тренировка можете да използвате не само на пътеката, но и на всеки кардио уред. И дори при ски-бягане на открито.
А ето и за какво точно става дума:
-Загрейте за около 5-10 минути с бавна темпо. Това не значи да се влачите по пътеката, все пак към края на това време мускулите ви трябва да са се затоплили и да сте леко изпотени.
-Ускорете бързо почти до максимума на силите си (на пътеката например това би било 9-та или 10-та степен, а на елиптикала – около 170 крачки в минута). Следвайте този ритъм 10-15 секунди.
-Поемете въздух за 30 секунди – намалете темпото до умерена интензивност (6,5 на пътеката или около 150 крачки в минута на елиптикала).
-Повтаряйте същото следващите 15-20 минути.
-Накрая охладете тялото си с 5-10 минути по-бавна крачка. Старайте се забавянето да става постепенно, а не рязко.
Всяка седмица увеличавайте спринта с 5 секунди, докато не стигнете до 30 секунди бързо бягане и същото време за възстановяване.
В следващата фаза добавяйте по 5 секунди и към двете, но не и ако не сте убедени, че можете да издържите времетраенето на интензивното движение.
Не надвишавайте повече от минута, тъй като положителният ефект от спринта ще се загуби.
Когато свикнете и с това натоварване, можете да увеличите съпротивлението или наклона на уреда, за да не губите натоварването.
Започнете с 3 пъти седмично кардио тренировки, но се опитайте да станат 4.
А за да се радвате на по-добра форма и по-красива визия, не пропускайте тренировките с тежести.