Изданието за бански костюми на Sports Illustrated разкри своите финалистки за корица за следващия брой, а разнообразният списък включва първия модел от аборигенски произход, оцеляла от рак и астрофизик.
Тази седмица списанието обяви 14-те финалистки, които ще се състезават, за да попаднат като новобранци в изданието за 2023 година, като в момента се намират в Доминиканската република за фотосесия с фотографа Ю Цай. Sports Illustrated казва, че всички дами тази година вдъхновяват промяната в своите общности. Това е от особено значение за списанието, което през януари тази година обяви, че ще включва само реклами от марки, които имат програми за насърчаване на равенството между половете и стимулиране на напредъка за овластяване на жените.
Тазгодишният впечатляващ списък включва също така защитник на хроничните заболявания, оцелял от мозъчен тумор и служител на НАСА.
Ето кои са впечатляващите дами, борещи се за място в Sports Illustrated
Кели Кръмп
Кели Кръмп е само на 38 години, когато усеща бучка в гърдите си. Съвсем скоро след това е диагностицирана с рак на гърдата. Битката ѝ с болестта е трудна и през годините е претърпяла шест операции и имала общо 60 цикъла на химиотерапия.
„Беше нужна болест, за да ме накара да спра да се тревожа за това какво мислят другите и да приема истинското си аз“, казва тя. Допълва, че по този начин се е научила да се наслаждава на времето, което има, вместо да се тревожи как да угоди на останалия свят и да се тревожи за това какво биха казали околните за нея.
През 2019 година разбира, че ракът е прогресирал към шията, белите дробове, подмишниците, ребрата и гръбначния стълб, което налага продължително лечение на всеки три седмици. Кръмп споделя трудностите и изпитанията си в социалните мрежи, където признава, че ракът всъщност я е направил по-уверена.
Ашли Калингбул
Ашли Калингбул влиза в историята като първия абориген, който позира за летния брой на Sports Illustrated.
„Чувствам се благословена, че мога да разруша бариерите и да застана там, където другите ми казаха, че не принадлежа“, написа тя в социалните мрежи. Представител на етническата група крий, населявала предимно Канада, Ашли е активист, актриса, мотивационен говорител, модел и танцьорка.
В интервю за E!News миналата година тя признава, че през по-голямата част от живота ѝ много неща, които е искала да преследва, не са били достъпни за нея, защото е абориген. „Казваха ми, че хора като мен не са популярни и затова няма да ме вземат за дадена роля, което беше нещо ужасно. Сега времената се променят и нещата стават все по-приобщаващи, но беше дълъг процес преди да стигнем до този момент“, допълва Ашли.
Категорична е, че културата ѝ я е направила това, което е днес и именно това е причината да продължава да се бори и да търси мястото си в историята. Знае, че може да докаже на света, че всеки човек е важен и това е мисията ѝ в живота.
Манджу Бангалор
Една от финалистките, която е отличник в категориите красота и ум, Манджу Бангалор е актриса и физик с диплома от Университета на Орегон. Тя е работила в два центъра на НАСА – Център за космически полети на Маршал и Космически център на Джонсън – където е била част от задвижването на дисплеите в пилотската кабина на космическия кораб „Орион“.
Тя се надява да стане астронавт, а наскоро се похвали, че ще облече скафандър и ще седне в симулатор. Бивша Мис Свят Орегон, Бангладор също така е основала две организации с нестопанска цел. Първата – Operation Period - предостави повече от 200 000 менструални продукта на нуждаещи се през 2015 година. Втората – Painting with Parkinson's – предоставя безплатни комплекти за рисуване и уроци по изкуство на хората с болестта на Паркинсон.
Пред списание People Манджу казва, че е влязла в конкурса на Sports Illustrated, за да накара 12-годишното си Аз да се гордее и да вдъхнови други млади момичета и жени да преследват дори най-смелите си мечти. „Като дете често бях отхвърляна заради цвета на кожата, сексуалната ориентация и пола ми. Да бъда част от този конкурс означава, че мога напълно да приема частите от мен, заради които бях неглижирана и да вдъхновя други да направят същото“, допълва тя.
Сарафина Нанс
Като астрофизик, Сарафина Нанс е научен сътрудник на Националната научна фондация в Калифорнийския университет, където изследва свръхнови звезди и еволюцията на Вселената.
Според биографията ѝ, подадена към Sports Illustrated, тя е родена в Остин, Тексас, и по професия е аналогов астронавт, наскоро завършила симулация за астронавти на Марс и е написала детската книга „Очарователният свят на астрономията на малкия Леонардо“. Нанс също така е написала мемоар, Starstruck, който ще бъде публикуван съвсем скоро.
Дамата е успяла да постигне всичко това докато се справя със собствените си здравословни проблеми. През 2016 година дава положителна проба за гена BRCA 3 и взима трудното решение да се подложи на превантивна двойна мастектомия на 26-годишна възраст.
Описва участието си в конкурса и класирането за финалите като „сюрреалистично“, казвайки на своите последователи, че „нашите белези ни правят красиви. Нашите мозъци ни правят блестящи. Нашите пътувания ни правят уникални. Нашите несгоди ни правят силни“.
Джиджи Робинсън
Основател на медийна компания, фокусирана върху етичните партньорства, Габриел „Джиджи“ Робинсън е откровен защитник на хроничните заболявания и психичното здраве.
Джиджи е само на 11 години, когато ѝ поставят диагнозата синдром на Елерс-Данлос, чиито симптоми включват хронична болка, умора и склонност към наранявания. Това е само първото от трите хронични заболявания, с които тя трябва да се справя, като по-късно е диагностицирана със синдром на постурална ортостатична тахикардия и синдром на активиране на мастоцитите.
Второто заболяване причинява световъртеж и учестен пулс при изправяне, а третото идва с тежки алергични реакции.
23-годишната дама е насочила собствените си сили към помощ на другите, като е домакин на подкаста Everything you need is within, споделяйки за живота си в TikTok и Instagram, като едновременно с това популяризира благотворителни организации като Ronald McDonald House Charities и The World Fodd Programme.
„Част от причината, поради която обичам да споделям за хроничното си заболяване е, за да могат хората да видят какво е то“, казва тя пред Insider преди година.
Виктория Весче
Виктория Весче, която е отгледана във ферма в Северна Каролина, има диплома за журналист от Щатския университет в Северна Каролина, след което получава и диплома за адвокат.
По време на обучението ѝ обаче се появява трудност. Докато се опитва да се превърне в един от най-обещаващите адвокати в Америка, Виктория е диагностицирана с мозъчен тумор и губи половината от слуха си. В момента 28-годишната дама се възстановява и работи в адвокатска кантора във Флорида.