fallback

Кои са основните съставки, които всеки овлажнител трябва да съдържа?

19 June 2020 14:40

Глицерин, вазелин и още нещо

Изборът на подходящ овлажнител понякога е невъзможен, поради огромния избор в магазините. Ако някога сте попадали в подобна ситуация, най-доброто решение е да прочетете съставките на продукта. Там обаче винаги има няколко неща, които не разбираме и не знаем дали въобще трябва да присъстват на етикета. Затова е важно да знаем кои са най-важните съставки, за които да внимаваме при избора на овлажнител.

Защо ни трябва овлажнител?

Всеки човек трябва да има овлажнител у дома. За тези от вас със суха кожа, този продукт може да ви помогне да се отървете от напуквания и люспи по тялото и лицето. Въпреки че хората с мазна кожа често избягват овлажнителите, това всъщност може да не е много добра идея.

Ако не използвате овлажнител, кожата ви ще се опита да компенсира липсващата влага, произвеждайки още повече мазнина. „През целия ден кожата ни губи влага“, казва д-р Мелиса Дофт пред „Insider“. Тя допълва, че именно тук се намесва овлажнителят, който поддържа кожата ни хидратирана.

Снимка: iStock

Освен това, споделя Дофт, с напредване на възрастта, започваме да губим мастни жлези. Това води до изсушаване на кожата и я прави по-податлива на увреждане. Овлажнителите могат да предотвратят този процес, запечатвайки водата и укрепвайки защитната кожна бариера.

Как да изберем правилния овлажнител?

Повечето овлажнители съдържат три вида съставки, всяка с различна функция. Те са хумектанти, емолиенти и оклузиви.

♦ Хумектантите привличат вода от въздуха и други по-дълбоки слоеве на кожата ви и я пренасочват към най-горния слой на кожата, наречен епидермис. Към хумектантите спадат глицеринът, хиалуроновата киселина и пропилен глигол.

♦ Емолиентите, като масло от ший, какаово масло и октилдодеканол, помагат да се запълнят напукванията в епидермиса и да се уплътни влагата.

♦ Оклузивите, включително вазелин, цетилов алкохол и ланолин, образуват защитна бариера над кожата ви, за да я предпазят от загуба на влага.

Много овлажнители съдържат и трите вида съставки, с изключение на някои продукти за лице. Те могат да имат по-малко оклузивни съставки, което може да запуши порите.

Ето кои съставки трябва да търсите в овлажнителите:

Глицерин

Глицеринът е третата най-често срещана съставка в овлажнителите, нареждаща се точно след водата и аромата. Той поддържа кожата ви хидратирана, събирайки вода от въздуха и по-долните слоеве. Това помага да се предпази епидермисът от сухота, която води до разрушаване на защитната бариера на кожата.

Снимка: iStock

Според доклад от 2016 година за съставките на овлажнителите, глицеринът се счита за най-ефективният хумектант. Въпреки това, в суха среда, той няма да може да привлече достатъчно вода от въздуха и може да отнеме повече влага от по-долните слоеве на кожата и да причини по-голяма сухота.

Затова е важно да комбинирате глицерина с емолиентна съставка като масло от ший, за да сте сигурни, че кожата ви няма да изсъхне.

Хиалуронова киселина

Хиалуроновата киселина е друга съставка, намираща се в много овлажнители, но също така се произвежда и естествено от кожата. По този начин влагата се задържа по-дълго. С напредването на възрастта обаче вие започвате да губите хиалуронова киселина, което води до по-голям риск от сухота.

Хиалуроновата киселина също намалява, когато кожата ви е изложена на слънчева светлина за дълго време. Така че, ако прекарвате по-голямата част от деня на открито, прилагането на овлажнител с хиалуронова киселина е много важно. Това ще ви помогне за възстановяването на естествената способност на кожата ви да задържа влага и да изглежда мека дори с напредването на възрастта.

Масло от ший

Това е друга естествена съставка, която се произвежда от ореховите ядки на дървото ший, което расте в районите на Западна и Централна Африка. Тя е успокояваща и служи за изглаждане на кожата и задържането на влага. Подобен емолиент помага за заздравяването на увредената кожна бариера.

Маслото от ший действа и за успокояване на възпалителни симптоми като зачервяване или подуване. То забавя производството на възпалителни клетки. Ако обаче се борите с акне, е добре да избягвате маслото от ший върху лицето си, защото то може да запуши порите.

Вазелин

Вазелинът е оклузивна съставка, която създава защитно покритие върху кожата ви и не позволява на водата да се изпарява. Д-р Дофт казва, че това е най-ефективният оклузив.

Снимка: iStock

Използването на овлажнител, който съдържа глицерин и вазелин може да помогне на кожата ви да извлече влага от долните слоеве и да я пренасочи към епидермиса. Друга възможност е да нанесете чист вазелин веднага след душ, за да запечатате влагата.

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
съставки овлажнител глицерин хиалуронова киселина избор вазелин масло от ший
0 коментара
fallback