Разликата между грижата за кожата сутрин и вечер е като тази между мрака и светлината.
Дори да сте се осведомили добре за това кои съставки могат да подобрят основната ви рутина за по-добър външен вид и да сте разбрали какви продукти да избирате, все още може да се объркате точно кога да ги прилагате. Що се отнася до вашата сутрешна грижа за кожата, фокусът трябва да бъде върху подготовката ви за целия ден.
„Сутрешната рутинна грижа за кожата е важна, за да подготвите лицето си за деня и излагането му на ултравиолетови лъчи, синята светлина от устройствата, изкуствената светлина в затворени помещения и замърсителите на околната среда“, казва дерматологът д-р Мелани Палм пред InStyle. Това обаче не означава, че трябва да станете преди изгрев слънце, за да подготвите кожата си за деня. Една правилна продуктова гама може да бъде ефективна и да доведе до желаните резултати.
Снимка: iStock
„Препоръчвам на хората да стават сутрин, да измиват лицето, да слагат слънцезащитни продукти и да спортуват след измиването на зъбите си“, казва дерматологът д-р Жанин Дауни. И двете специалистки са категорични, че продуктите за грижа за кожата не са еднакви за всеки, тъй като зависят от типа кожа и проблемите, с които се борите. Затова те съветват да следвате 4 важни стъпки всяка сутрин, но първо да се консултирате с дерматолог, за да разберете каква козметика да си набавите.
Ето четирите основни стъпки, които да следвате всяка сутрин
1. Почистване
„Наличието на последователна рутинна грижа за кожата е важно, тъй като измиването на лицето намалява броя на бактериалните колонии“, казва д-р Дауни. С други думи: почистването на кожата ви помага да се отървете от мръсотията, мазнините и бактериите, които се натрупват по лицето ви през нощта.
Що се отнася до вида на почистващия препарат, който да използвате, това варира в зависимост от нуждите на вашата кожа. „Чувствителните типове, страдащите от розацея или сухите видове кожа се нуждаят от нежна формула. Тук често се препоръчва млечно почистващо средство или пенливо, което успокоява възпалението и насърчава задържането на влага“, казва д-р Палм.
Снимка: iStock
Нормалните типове кожа могат да се възползват от пенещите се формули с алфа-, бета- и полихидрокси киселини, които почистват мръсотията от вечерта и имат предимства при изграждането на колаген и изсветляването на тона.
Мазните и податливи на акне типове кожа имат нужда от медикаментозно почистващо средство. Помислете за сяра, бензоил пероксид или дори салицилова киселина.
По избор: Тонер/нежен ексфолиант
На пазара все по-често срещаме надписа „Gommage“ върху козметиката. Това не е някаква нова съставка, а просто фирмено наименование на нежен ексфолиант. Тези продукти често са кремове, пасти или гелове и е по-вероятно да са по-щадящи кожата от химическите ексфолианти. Това подготвя лицето ви за останалите стъпки, като в същото време не допринася за допълнително раздразнение.
Тонерът също е подходящ за избор продукт, но понякога може да бъде препоръчан от дерматолог въз основа на останалите неща, които използвате. Според д-р Палм той трябва да се използва само ако останалите продукти трябва да бъдат допълнени заради специфичното pH на вашата кожа.
2. Защита от стареене
Д-р Палм и д-р Дауни препоръчват антиоксидантен серум, който помага за намаляване на свободните радикали, предотвратява и минимизира фините линии и бръчките, като същевременно подобрява общата текстура и тонус на кожата. Тъй като кожата се възстановява сама за една нощ, антиейдж съставките, които насърчават клетъчния оборот, като ретинол, обикновено се препоръчват за вечерно използване.
3. Овлажнител
Овлажнителят помага за хидратирането на кожата, като намалява сухотата и помага за изграждането на кожната бариера. Тук най-добрият продукт отново зависи от типа кожа и проблемите, с които се борите.
4. Слънцезащита
Четвъртата и последна стъпка е прилагането на слънцезащитен крем, който е най-малко с 30-факторна защита. Дори да отивате да работите в офис, трябва да нанасяте този продукт всеки ден преди излизане. „Важно е да носите слънцезащита независимо дали сте навън или вътре. Кожата ни може да се увреди не само от слънчевата, но и от синята светлина и флуоресцентното осветление в стаите“, казва д-р Дауни.
Незащитената кожа може да се сдобие с рак или фотостареене, което включва хиперпигментация, мелазма и промени в текстурата като фини линии и бръчки. Според д-р Палм, 15-20% от свързаното със светлина стареене на кожата се дължи не на UV лъчите, а на синята светлина, която идва от устройствата като компютър, телевизор, телефон и таблет.
Снимка: iStock
За щастие има редица слънцезащитни продукти, които да отговарят на всеки тип кожа. Д-р Палм препоръчва да се използва физически крем с цинков оксид и титанов диоксид. Изборът на д-р Дауни пък включва формули, които съдържат както физически, така и химически съставки.