IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Грижа за ноктите – митове и истини за процедурата

17 юли 2021 12 00

Експертът Джули Кандалец дава своите съвети

Снимка: iStock

Маникюрът е едно от най-простите удоволствия в живота. Целият процес е наистина успокояващ, а резултатът винаги може да ни накара да се усмихнем.

Независимо дали става въпрос за маникюр, направен в салона, или за такъв, измайсторен от самите нас у дома, той винаги е релаксиращ и безспорно удовлетворяващ. Въпреки това с течение на годините митовете за това дали нещо е безопасно или добро за ноктите ни не спират да изскачат, което може да накара любителите на маникюра да се притесняват.

Въпроси като „Лоши ли са акрилите?“, „Може ли евтините лакове да бъдат добър избор?“, „Имали нужда ноктите ни да си починат между два различни маникюра?“ и „Дали UV лампите са безопасни?“ са навсякъде в интернет. Именно затова ни трябва професионалист, който да отговори на всички въпроси.

Джули Кандалец има студио за красота в Ню Йорк и често работи с известни личности като Марая Кери и Виола Дейвис. Тя разбива някои митове за грижата за ноктите и потвърждава други слухове, чути в интернет.

Мит: UV лампите са вредни

За да получите дълготраен гел маникюр, вие трябва да втвърдите лака. Това означава, че ще е необходимо да поставите ръцете си под UV лампа за около 30 секунди всяка, но не позволявайте това да ви плаши. „Количеството UV светлина, което получавате по време на маникюр, е еквивалентно на това, което получавате докато отивате до колата си пред блока“, казва Кандалец пред InStyle. Тя добавя, че притеснението е прекалено драматизирано. Но ако все още не се чувствате сигурни или спокойни, просто нанесете малко слънцезащитен крем върху ръцете си, преди да отидете в салона.

Вярно: Рязането на кожичките може да доведе до по-бързото им израстване

Да, това твърдение е вярно. Онези досадни кожички около ръба на ноктите ви ще растат по-бързо, ако започнете да ги режете. Но това не е непременно лошо нещо, стига да не нанасяте никакви щети на областта на нокътя. Според Кандалец, хората често бъркат проксималната гънка на нокътя с действителната кутикула.

„Кутикулата е неживата тъкан, която израства върху нокътната плочка и това, което технически искате да премахнете. Проксималната гънка просто не е толкова лесна за произнасяне и затова хората често използват думата кутикула за всичко около зоната на нокътя“, допълва маникюристката.

олио за

Снимка: iStock

Ако това ви притеснява, най-добрите инструкции, които да дадете на маникюриста си, е просто да отреже това, което е свободно. По този начин те няма да изрежат кожа около ноктите, която не би трябвало. Но също така трябва да имате предвид, че вашите кутикули, които се връщат, са просто нормална реакция на тялото – не лоша. „Те ще растат повече, защото така тялото се защитава, като се предпазва от бактерии или нещо, което може да навлезе“, казва Кандалец.

Мит: Ноктите ви трябва да си почиват между маникюрите

Внимание, внимание – това е един от най-често срещаните митове за ноктите и ние сме тук, за да ви кажем, че е абсолютно невярно. „Те нямат дробове. Не е необходимо да дишат“, споделя Кандалец. „Докато вашата матрица е здрава, вие сте добре.“ Маникюристката определя матрицата като „мозъка на нокътя“, който се намира между края на нокътното ви легло и първото кокалче. Тя се състои от кръвоносни съдове и нерви и не можете да направите нищо, за да я поддържате здрава. „Просто не изпускайте тежки предмети върху нея“, съветва Кандалец.

Мит: Гел лака и акрилите са вредни за нокътя

Случвало ли ви се е леля ви да се присмива на вашия гел маникюр или удължаване на нокти като смята, че това унищожава естествените ви нокти? Е, с цялото ми уважение към леля ви, тя греши.

„Неправилното нанасяне и неправилното отстраняване – също потенциално прекалено втвърдяване или недостатъчно втвърдяване – е това, което причинява щети. То няма нищо общо с избора на лак“, обяснява Кандалец пред InStyle. Тя допълва, че не трябва сами да премахвате маникюра си, защото това вече може да навреди на нокътя.

бадемовидни нокти,

Снимка: iStock

Когато ви писне от избора, който сте направили, отидете в салон за красота, където професионалист ще се погрижи за вас. Там той ще използва познати методи и инструменти, с които бързо и ефикасно ще премахне стария маникюр и ще ви подготви за нанасянето на нов.

Вярно: Гризането на ноктите е вредно

Тревожността, стресът и редица други фактори могат да доведат до това човек да си гризе ноктите. Ако това сте вие, в даден момент майка ви или някой друг може да ви е ударила по ръката и да ви се е скарала: „Гризането на ноктите е лошо за вас“. Е, оказва се, че са прави. „Лошо е за вас, защото вкарвате всички тези бактерии в тялото си“, обяснява Кандалец. Бактерии като стафилококи и стрептококи могат да живеят под ноктите и на ръцете ви. Поглъщането на тези патогени може да доведе до стафилококова инфекция, стрептокок в гърлото или дори инфекции на кръвта.

чупливи нокти,

Снимка: iStock

Така че следващия път, когато мислите за гризане на ноктите, не го правете. Но ако ви е трудно да откажете, опитайте да поддържате ноктите си къси или нанесете лак с горчив вкус, за да се отучите бавно от навика.

Мит: Не трябва да разклащате бутилката с лак

Лакът се състои от пигменти и разтворители. Пигментите са по-тежки, така че ще потънат на дъното, докато разтворителите са по-леки и ще се издигнат нагоре. Именно затова Кандалец казва, че трябва да разклатите добре бутилката преди да я отворите и да започнете с лакирането.

Мит: Колкото по-чисти съставки, толкова по-добър е лакът

Всичко започна с продукти, които имаха само 5 „чисти“ съставки и предотвратяваха излагането на токсини, включително формалдехид или дибутил фталат. Сега на пазара се предлагат хиляди марки, които твърдят, че продуктите им са изцяло направени от естествени съставки и не съдържат никакви токсини. По този начин се опитват да привлекат клиенти, твърдейки че лакът им е по-добър.

лак за

Снимка: Pixabay

Според Кандалец, двете неща нямат нищо общо. Но ако се интересувате от чисти продукти за красота, най-доброто нещо е да прочетете етикетите и да проучите съставките. И дори да намерите такъв с традиционна формула, ще откриете, че не всички съставки са проблемни, а някои са опасни само в големи количества.

Маникюристката казва, че голяма част от „чистите“ марки заклеймяват ацетона, но всъщност той не е опасен. Тя съветва да не се доверявате на чути или прочетени твърдения, а сами да си направите проучване за съставките в любимите си продукти и тогава да вземете решение.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари