IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Мед от манука – магическото средство за чиста кожа, силен имунитет и здрав организъм

12 ноември 2023 13 30

Как да го използвате в ежедневието си

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Кортни Кардашян е една от най-популярните уелнес дами в целия свят. Като истинска по-голяма сестра, тя ни научи на най-новите тенденции в красотата и грижата за себе си чрез риалити предаването на семейството си и своята лайфстайл марка Poosh. Някои от най-известните здравословни трикове на Кортни включват матча лате, пудинг от авокадо и, познахте, мед

Но медът не е трик, измислен от знаменитостите – древните египтяни, асирийци, китайци, гърци и римляни са го използвали за медицински цели още преди 8000 години. Медицинските практики по света от традиционната китайска медицина до аюрведа са употребявали ползите на меда за лечение на различни здравословни проблеми. Но преди да тръгнете да купувате мед от хранителния магазин, знайте, че не говорим за обикновен мед, а по-различен. 

По-конкретно, става въпрос за непастьоризирания суров мед или медът от манука. Конвенционалният мед преминава през обработка, която премахва добрите неща и основно оставя сместа като захарна паста. Според експерти, това, което отличава меда от манука от другите видове, са естествените му антибактериални свойства, които могат да доведат до различни ползи за здравето. 

Седем причини да включите меда от манука в уелнес рутината си

1. Подобрява имунитета

Добавянето на мед към чая/кафето не е нова концепция, но може да направите подобрение като създадете напитка, която да подпомогне имунната ви система. Независимо дали добавяте лъжица мед към любимия си чай или си правите сами лечебен тоник от 1 чаша вода, 1 чаена лъжичка сироп от бъз 1/4 чаена лъжичка канела и мед на вкус, суровият мед може да помогне за поддържане на здрав имунитет. 

мед от

Снимка: iStock

В допълнение към концентрацията на витамини, минерали и антиоксиданти, изследванията показват, че прополисът в суровия мед има противогъбични и антибактериални свойства, което означава, че може както да подпомогне имунната ви система, така и същевременно да помогне на тялото ви да се бори с вирусите, което е особено полезно при настинка и грип.

2. Лекува порязвания и изгаряния

Вместо просто да покриете следващото си порязване или изгаряне с лейкопласт и марля, опитайте първо да го намажете с мед. Медът от манука може да помогне при заздравяване на рани благодарение на своите антибактериални и антимикробни свойства. Проучване от 2017 година установява, че медът може да има потенциални ползи за здравето за инхибиране на микроби и заздравяване на рани. Плътната консистенция също така създава защитна бариера за предотвратяване на инфекция в зоната. Това също така поддържа раната влажна, което може да ускори процеса на заздравяване и да намали белезите.

3. Лекува екзема

мед от

Снимка: iStock

Ако страдате от суха, сърбяща кожа поради екзема, вероятно сте запознати с продуктите на основата на лайка или овес, които помагат за успокояване на кожата, но не забравяйте за ползите от меда. Противовъзпалителните, антиоксидантните и антимикробните свойства на меда от манука, съчетани с неговите хидратиращи ефекти, могат да помогнат за подобряване на външния вид и усещането за екзема. Изследванията показват, че когато се прилага директно върху кожата, медът от манука намалява възпалението и подобрява лезиите.

4. Хидратираща маска за коса

Опитали сте всички маски за коса от висок клас, които може да намерите, но все още имате суха и нелицеприятна коса? Може би е време да бръкнете в килера си, защото медът от манука е перфектната основа за създаване на домашно овлажняваща маска за коса. Неговите естествени хидратиращи свойства и гъста консистенция помагат за добавяне и запечатване на влага в косата и скалпа. Комбинирайте меда от манука с други овлажняващи съставки като кокосово масло, зехтин, авокадо или яйчени жълтъци, за да създадете най-добрата маска за коса с изцяло натурални съставки.

5. Намалява натрупването на плака

мед от

Снимка: iStock

Знаем, че медът от манука може да помогне при лечението на рани, но това не е единственото място, където може да лекува инфекции. Изследванията показват, че може да намали натрупването на плака, гингивита и кариеса, дължащи се на лоши бактерии, развиващи се в устата ни. Като се бори с тях, медът намалява количеството киселина, което произвежда устата ви. Без тази киселина бактериите вече не могат да произвеждат декстран или веществото, което им помага да се прикрепят към повърхността на зъбите. Бактериите се превръщат в плака, която в крайна сметка може да се втвърди и да доведе до заболяване на венците и кариес. Следващият път, когато ви свърши водата за уста или искате да промените нещата, опитайте да сложите малко мед от манука, преди да измиете зъбите си.

6. Като средство срещу акне

Въпреки че може да звучи налудничаво да миете лицето си с лепкава субстанция веднъж на ден, всъщност в това има много смисъл. Антимикробните, противогъбичните и естествените ексфолиращи свойства на меда от манука може да помогнат в борбата с акнето. Това, в съчетание с неговите овлажняващи ефекти, може да доведе до по-мека и чиста кожа. Може да кажете сбогом и на упоритите черни точки.

Мед: 6 ползи за вашата грива

Пчелен мед за лице – какви са ползите?

Медни пептиди – ключът към по-млада кожа

7. Подобряване на храносмилането

Ако имате подуване на корема след хранене, помислете за лъжица мед от манука след вечеря, за да подобрите храносмилането и здравето на червата. Изследванията показват, че има все повече доказателства, че някои видове мед имат пребиотична активност, която може да намали бактериите, причиняващи инфекции, като същевременно усилва добрите бактерии в червата. 

мед Pixabay

Снимка: Pixabay

Въпреки че добавянето на мед към вашата диета може да помогне за подобряване на храносмилането и цялостното здраве на червата, важно е да говорите с вашия лекар, за да изключите всички възможни медицински състояния, които може да имате.

За още съвети за красота последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари