Поддържането на рутинна грижа за кожата е важно за цялостното здраве и външния ѝ вид. Но добрата рутина не се ограничава само до лицето ви. Останалата част от тялото също така се нуждае от внимание.
Един от начините да се погрижите за кожата и да я поддържате да изглежда и да се чувства здрава е чрез ексфолиране на цялото тяло. Този сравнително прост процес, когато се извършва последователно, помага за насърчаването на здравето на кожата и ви дава сияен блясък. Ексфолирането на цялото тяло помага за премахване на мъртвите кожни клетки, което прави визията по-мека и гладка.
Ето един задълбочен поглед върху важността на ексфолирането на тялото и как да намерите правилните продукти за вашата кожа.
Какво представлява ексфолиране на тялото
По същество ексфолирането на тялото насърчава обмяната на кожните клетки, като премахва мъртвите такива и разкрива по-свежа и гладка кожа. То също така подобрява кръвообращението и подготвя кожата ви за по-добро усвояване на продуктите, което им позволява да работят по-добре и по-ефективно.
Снимка: iStock
Ексфолирането на тялото може да помогне също и за облекчаване на определени кожни заболявания. Кожата на тялото може да изпитва състояния, които предизвикват грубост и неравност с появата на сухи петна, пъпки и състояния като кератоза пиларис. Процесът на премахване на мъртви кожни клетки помага за намаляване на сухотата и грапавостта, като може да работи за озаряване на кожата, подобрявайки външния вид на тъмните петна, като в същия момент се бори с обезцветяването.
Има дори изследвания в подкрепа на използването на ексфолиация за тялото. Едно проучване установява, че редовното ексфолиране подобрява цялостния тонус на кожата, докато друго показва, че то спомага за по-фина и равномерна текстура на кожата.
Различни типове ексфолиация
Има два основни вида ексфолианти – физически и химически.
Физическите ексфолианти, като скрабове, четки и други инструменти за ексфолиране, действат чрез физическо премахване на мъртвите кожни клетки чрез нежни движения на триене. Те са популярен избор, защото осигуряват незабавни резултати и са по-лесни за контролиране от техните химически аналози. Трябва обаче да внимавате. Някои скрабове може да са твърде абразивни, причинявайки микроразкъсвания по кожата. Има и потенциал за неравномерно ексфолиране с физически ексфолианти, ако се използват неравномерно.
Снимка: iStock
Химическите ексфолианти, от друга страна, използват алфа-хидрокси киселини, бета-хидрокси киселини и ензими за разграждане на мъртвите кожни клетки без физическо триене. Въпреки че те осигуряват равномерно ексфолиране, което навлиза по-дълбоко от физическото, тези продукти могат да причинят дразнене или алергични реакции при хората с чувствителна кожа. Те също така изискват повече време, за да постигнат резултати, отколкото физическите ексфолианти.
Как да изберете правилното ексфолиране за вас
Дали да използвате физически или химически ексфолиант до голяма степен ще зависи от личните ви предпочитания и типа кожа. Като цяло хората с чувствителна кожа трябва да изберат химически ексфолиант или полиращ прах, който може да осигури нежно физическо ексфолиране. Тези, които са склонни към акне, могат да се възползват от употребата на ексфолиант с бета-хидрокси киселина или салицилова киселина, тъй като това помага за отпушване на порите и подобрява външния вид на евентуални петна.
Изберете химически ексфолиант с алфа-хидрокси киселина, ако искате да коригирате хиперпигментацията или да намалите фините линии и бръчки. Ако имате мазна и склонна към акне кожа, може да се нуждаете от химически ексфолиант с бета-хидрокси киселина, за да намалите черните и белите точки. Тъй като тази формула изсушава, не се препоръчва за суха кожа.
Може също така да изберете продукти с ензими като папаин (от папая) или бромелаин (от ананас). Тези естествени съставки обикновено са по-нежни и по-подходящи за чувствителна кожа.
Снимка: iStock
Ако търсите опция за по-дълбоко физическо ексфолиране, ексфолиантите с физически ексфолиант съдържат частици, които ексфолират кожата, когато се втриват по тялото с нежни кръгове. Но тези продукти могат да изсушават и може да не са най-подходящи за чувствителни типове кожа. Междувременно четките за ексфолиране, ръкавиците и луфите също предлагат опция за по-дълбоко физическо ексфолиране, но също могат да бъдат дразнещи, особено ако се използват твърде агресивно.
Ако не сте сигурни кой ексфолиант е най-подходящ за вас, помислете за разговор с дерматолог. Той може да ви посъветва кои продукти са най-подходящи за вашия тип кожа.
Подготовка на тялото за ексфолиация
Ексфолирането на цялото ви тяло изисква малко подготвителна работа – особено ако за първи път използвате подобен метод. Без значение кой тип ексфолиант използвате, важно е да проведете тест върху малък участък от кожата, за да сте сигурни, че няма да реагирате неприятно или да развиете чувствителност.
За да помогнете на тялото да се подготви за процеса, най-добре е да почистите правилно кожата, за да елиминирате всякакви замърсявания или натрупвания. Освен продуктите, които са предназначени за употреба под душа или във ваната, обикновено е най-добре да прилагате ексфолиращи продукти върху чиста, суха кожа.
Снимка: iStock
Когато ексфолирате, избягвайте всякакви други агресивни съставки, които могат да нарушат или повлияят на кожната бариера, като бензоил пероксид или ретиноиди, което може да доведе до допълнителна сухота или чувствителност.
Ако използвате физически ексфолиант, можете да изберете физически скраб, ексфолиращи ръкавици или луфа. Ексфолиращите ръкавици са с груба текстура, използвани за търкане на тялото. Луфите са естествени или синтетични гъби, използвани за отстраняване на мъртва кожа.
Красива и бляскава кожа – ключът е правилното ексфолиране
Как да ексфолирате тялото
Както при всеки нов продукт, важно е да следвате инструкциите, които са посочени на опаковката. Представяме ви стъпка по стъпка употребата както на физическите, така и на химическите ексфолианти за тяло.
Стъпка 1: Започнете с чиста кожа.
Стъпка 2: Нанесете продукта според инструкциите, като внимателно го втривате в кожата с кръгови движения.
Стъпка 3: Съсредоточете се върху груби зони като лактите, коленете и долната част на краката.
Стъпка 4: Помислете за инструменти като четка, за да достигнете труднодостъпни места.
Стъпка 5: Изплакнете обилно тялото си.
Въпреки че някои химически ексфолианти за тяло се предлагат във формула за измиване на тялото, някои лосиони без отмиване изискват нанасяне върху чиста, суха кожа след душ. За най-добри резултати използвайте химически ексфолианти през нощта и нанесете слънцезащитни продукти, ако планирате да излезете на слънце на следващия ден.
Грижа след ексфолиация
Последващата грижа след ексфолирането е също толкова важна, колкото и самото ексфолиране. Тъй като току-що сте премахнали слой кожа, ще трябва да третирате този свеж нов слой с допълнително внимание.
След ексфолирането винаги е най-добре да нанесете нежен овлажнител върху кожата, тъй като това помага за подхранването ѝ и ще я предпази от изсушаване или възпаление. Тъй като ексфолиращите продукти могат да направят кожата по-чувствителна към слънцето, не забравяйте да нанесете слънцезащитен крем, за да предпазите кожата от чувствителност към UV лъчите.
Преди да нанесете продукти след ексфолиране, също е важно да четете етикетите им. Избягвайте да използвате други агресивни активни съставки, като ретиноиди или бензоил пероксид, тъй като това може да направи кожата по-раздразнена, зачервена и суха.
Снимка: iStock
Освен това обърнете внимание как кожата ви реагира след ексфолиране и коригирайте следващия път, ако забележите някакво дразнене. След процеса може да се появи зачервяване, дразнене и чувствителност, особено ако сте били по-агресивни.
Ако забележите тези симптоми, опитайте да регулирате честотата и силата на продукта, който използвате. Ако дразненето продължава, уговорете среща с дерматолог, за да определите най-добрия курс на действие.
Ексфолиране на чувствителна кожа – мисията възможна
Ексфолиране: 5 домашни средства при мъртва кожа
Колко често да ексфолирате
Определянето колко често да ексфолирате тялото си до голяма степен зависи от типа на кожата ви и от това как тя реагира. Като общо правило дерматолозите препоръчват да ексфолирате тялото си два до три пъти седмично за повечето типове кожа. Въпреки това, коригирайте честотата въз основа на вашите индивидуални нужди, както и силата на продукта.
Снимка: iStock
Също така трябва да се съобразите с това как кожата ви реагира на ексфолирането. Ако тя е зачервена, суха, изгаря, щипе или е чувствителна след процеса, това може да е знак, че кожната ви бариера е нарушена и че прекалявате с търкането. Ако сте нов в ексфолирането на тялото или опитвате нов продукт, започнете бавно и бъдете нежни, за да видите как реагира кожата ви.
Тъй като ексфолирането може лесно да причини дразнене, също така е важно да прочетете внимателно етикетите на продуктите, преди да започнете режим на ексфолиране. Винаги следвайте инструкциите на продукта, избягвайте комбинирането на множество ексфолианти и се уверете, че използваните инструменти са чисти, за да предотвратите растежа на бактериите.