IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как да предпазите косата си от увреждане от слънцето

7 август 2024 10 40

Не само лицето има нужда от защита

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Използването на слънцезащитни продукти за защита на кожата от слънчевите ултравиолетови лъчи е задължително, когато прекарвате много време на открито. Но какво да кажем за косата?

Подобно на слънцезащитния крем, който нанасяте върху кожата си, този за косата помага да предпазите кичурите и скалпа от слънчево увреждане. Научете как действа слънцезащитният крем за коса, как да го прилагате и други стратегии за предпазване на косата от слънцето.

Как слънцето уврежда косата?

Когато косата е изложена на слънчевите ултравиолетови лъчи за продължителни периоди, те могат да повредят външния слой на всеки косъм, наречен кутикула. Според дерматолога д-р Назанин Саеди, лъчите също могат да разградят кератина – протеин, който придава на косата нейната структура и блясък. Увреждането на кутикулата на косъма и кератина прави косата по-суха и по-чуплива.

коса, море,

Снимка: iStock

По-тъмната коса е по-малко податлива на увреждане, причинено от ултравиолетовите лъчи, тъй като пигментът защитава кератина, като абсорбира и филтрира ултравиолетовата радиация, след което я освобождава като топлина. Но пигментите бавно се разграждат и избелват по време на този защитен процес, изсветлявайки и дори посивявайки косата с течение на времето.

Как действа слънцезащитата за коса?

Слънцезащитните продукти за коса покриват външната страна на кутикулата на всеки косъм и скалпа, за да го предпазят от ултравиолетовите лъчи. Предлага се в спрейове, пудри и мусове.

Активните съставки в слънцезащитните продукти за коса често се припокриват с тези, които бихте намерили в слънцезащитните продукти за кожата, но в крайна сметка зависят от това кой тип и марка изберете. Те могат да използват както съставките на химически слънцезащитни продукти, така и минерални слънцезащитни продукти в зависимост от вида, който изберете.

Минералните слънцезащитни продукти за коса съдържат активни съставки като цинков оксид или титанов диоксид, които образуват защитен слой около всеки косъм и тези формули могат да оставят бял оттенък върху косата ви. Химическите слънцезащитни продукти за коса, от друга страна, съдържат активни съставки като авобензон, които абсорбират и разсейват UV лъчите от слънцето, предотвратявайки увреждане.

слънцезащитен крем

Снимка: iStock

Въпреки че няма значими изследвания за ефективността на слънцезащитните кремове за коса, те могат да бъдат полезен начин за предпазване от слънчево увреждане. По-важното е, че осигуряват защита за скалпа ви.

Слънцезащитният крем за коса може да бъде полезен за всеки, независимо от цвета, дължината или дебелината на косата. Въпреки това, някои текстури могат да усетят повече ползи от други. По-светлата и по-тънката коса са по-податливи на увреждане от слънцето, тъй като светлата коса няма толкова естествен защитен пигмент, а по-тънката не осигурява толкова покритие за скалпа.

Как да нанесете слънцезащитен крем за коса?

Осигурете максимална UV защита със следните съвети за прилагане на слънцезащитен крем за коса:

Нанасяйте на всеки два часа – слънцезащитните продукти за коса винаги трябва да се прилагат, ако ще бъдете изложени на слънце за продължителен период от време в пиковите часове на ултравиолетовите лъчи, които са около от 10 до 15 часа. Точно както при продуктите за кожа, тук се препоръчва повторно нанасяне на всеки два часа.

► Помислете за слънцезащитния фактор (SPF) – номерът на слънцезащитния фактор, който виждате на обикновения слънцезащитен крем, се отнася и за този за коса. По-високите числа водят до по-силна и по-дълга защита. Ако имате светли или тънки кичури или сте на слънце за по-дълго време, може да помислите за по-висок SPF.

► Използвайте върху суха коса – повечето слънцезащитни продукти за коса са предназначени за сухи кичури, така че не ги нанасяйте, докато косата ви е мокра, освен ако указанията не го изискват.

► Покрийте кичурите си – слънцезащитният крем за коса действа като покрива кутикулата на косъма. Важно е да се прилага от корена до върха. Ако използвате спрей, не го пестете, за да сте сигурни, че сте покрили външния слой на косата си. Ако използвате мус или пудра, помогнете си с ръце, за да ги втриете навсякъде.

► Не забравяйте скалпа – тъй като много слънцезащитни продукти за коса са създадени за вашите кичури и скалп, важно е да покриете и кожата на главата. Нанесете повторно, ако се мокрите. Ако отивате да плувате, трябва да се нанася отново по-често – същото важи и за слънцезащитния крем върху тялото ви. След плуване нанесете или масажирайте друг слой слънцезащитен крем върху косата и скалпа.

Как да предпазите скалпа от слънчево увреждане?

Въпреки че увредената коса е досаден страничен ефект от излагането на слънце, дерматолозите казват, че трябва да сте по-загрижени за щетите, които UV лъчите могат да причинят на скалпа ви.

Колкото по-тъмна и гъста е косата ви, толкова по-защитен е скалпът ви. Но откритата кожа (като кожата отстрани на главата или кожата под по-тънка или по-светла коса) все още може да получи изгаряне, което крие същите рискове като слънчевото изгаряне на всяка друга част от тялото ви. Слънчевите изгаряния са не само болезнени, но и ускоряват стареенето на кожата и са водеща причина за рак на кожата.

жена, шапка,

Снимка: iStock

Прилагането на слънцезащитен крем за скалпа и косата може да помогне за предпазване от тези ефекти. Дерматолозите препоръчват да носим шапка – за предпочитане с широка периферия, която ще защити целия скалп, както и косата – или забрадка, особено ако ще сте на слънце за продължителен период от време или не искате да използвате слънцезащитни продукти за коса. Шапките и забрадките осигуряват физическа бариера за защита на косата и кожата ви и не се измиват или изтриват като слънцезащитните продукти за коса.

За още новини от света на красотата и звездите последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари