Любов Френска, Александър Македонски, Тодор Живков, Цветанка Перуникова... Не, това не са някакви опити за не толкова успешно остроумничене на автора на тази статия.
Това са съвсем реални имена на съвсем реални обикновени хора.
Питали сме някои от тях и повярвайте - с такива имена определено не им е леко.
Малко или много те са белязани от тях за цял живот и са принудени да обясняват и задоволяват хорското любопитство всеки божи ден.
Естествено, за тази ситуация са отговорни само и единствено родителите им.
Дали са искали да ги „орисат“ с определени качества, които значенията на думите на името имат или са си пожелали детето им да стане точно толкова популярно, колкото и оригиналния носител на определени име и фамилия?
А може би просто са проявили небрежност?
Каквато и да е причината, родителите трябва да подхождат много внимателно към това важно за децата им дело.
Изборът на име на новороденото е изпитание за бъдещите родители, но те трябва да се отнесат към тази дейност отговорно, защото името има дълготраен ефект върху живота му.
Американският учен Дейвид Филио твърди, че името влияе върху начина, по който човек се възприема.
Според него и екипът му, ако дадете на момче женски звучащо име, то би могло да има проблеми с поведението, когато порасне.
Същото се отнася и за момичета с момчешки имена, като Тейлър, Алексис или Медисън например.
Изберете ли уникално име, то това също би могло да създава трудности на детето.
Изследването също посочило, че имена, които били давани на деца от семейства с по-нисък социален статус, също се отразявали на поведението на детето и на отношението на другите към него.
Установено било също, че има силна връзка между това дали детето харесва името си или не.
Който не харесва името си, обикновено има ниско самочувствие.
Затова, бъдете разумни – Цезар може и да е бил велика личност и да е водил много битки, но на Цезар Петров от пети клас определено му е много по-трудно... пък и Клеопатрите са на изчезване, освен ако не са кафяви мечки.