Всеки човек си има любими теми, които обича да "разтяга" често в разговори със своите приятели или дори с непознат в градския транспорт. Забелязали ли сте как понякога това, за което говорите, е много по-интересно на непознатия, отколкото на човека, който ви познава много добре? Не се притеснявайте, това е напълно нормално и със сигурност се случва и на вас самите.
Поради ред причини, вниманието на днешния човек става все по-трудно както за спечелване, така и за задържане. За радост, има няколко отлични начина, чрез които да разберете кога ставате досадни.
Когато чувате кратки отговори, които се повтарят често... Те могат да бъдат индикатор и за състоянието "Правя се, че те слушам." Ако често чувате "Ама наистина ли?", "Така ли?", "И после?", вероятно не сте особено интересни на събеседника си. Или той просто е много разсеян, което пък означава, че сте неспособни да привлечете вниманието му.
Какво да направите в случая ли? Верен отговор няма. Ако човекът ви е близък, може да го попитате директно, но винаги съществува вероятността да ви кажат "Ооо, глупости! Много ми е интересно. Разказвай", след което личността да продължи да левитира над вашите слова.
Замислете се над следните неща: 1) Често ли говорите на тази тема?; 2) Всъщност казвате ли нещо ново?; 3) Монолог ли водите, или диалог?; 4) Подходящ ли е моментът за този разговор?
Когато ви прекъсват постоянно... Разбира се, прекъсванията могат просто да означават, че събеседникът ви не е достатъчно възпитан или пък бързо си забравя мисълта и иска да се изкаже. Какъвто и да е случаят, най-краткият изход от неудобната ситуация е един: изслушвайте се взаимно. Защото, ако ви прекъсват честичко, вероятно вие самите го правите и това просто е ответна реакция на вашето собствено поведение.
Когато не ви задават смислени въпроси... Много е просто: ако вашият събеседник изпитва жив интерес към вашия разказ, той ще ви задава добре обмислени, по-сложни въпроси. Ако такива липсват, също толкова просто е: отегчавате го.
Когато говорите повече от събеседника си... Вероятно често вие сте по-активната половина в диалога и се смятате за интересна личност. И понякога наистина е така - в един разговор може да бъде споделено огромно количество информация, което да е интересно на слушателя. Имайте предвид обаче, че ако събеседникът ви наистина е заинтересован от темата, той самият ще има какво да добави: дали мнение, дали някой факт или личен опит. Ако такива намеси липсват, събеседникът ви чака с нетърпение да приключите с приказките.
Езикът на тялото... Той може да бъде индикатор не само на привличането между двама души, а и на тяхното отблъскване. Ако не ви гледат в очите, или погледът на събеседника ви "шари" из пространството, докато говорите; ако той разглежда списание или си играе с някой предмет на масата... вероятно не сте особено интересни. Което ни напомня да ви напомним: по време на служебна среща или интервю, никога не се отпускайте на стола, а седнете изправени и леко приведени напред. Освен всичко останало, начинът, по който седите, говори за уважение...или за липсата на такова.
Накрая ви остава само да се учите от своите разнообразни събеседници. И да не правите това, което дразни вас самите. Изкуството на диалога се овладява цял живот.
* по PsychologyToday