IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Мозъкът кара половете да чувстват и мислят различно

7 май 2013 10 40

Един от най-важните органи също разграничава двата пола

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Мозъкът все още остава мистерия за учените, затова продължава да бъде обект на техните медицински проучвания. Все още не се знае как точно кръвоносните съдове, мозъчните клетки и нервите си взаимодействат, за да оформят живота и здравето на всеки един човек.

Средният мозък тежи около 1,36 килограма или около 2% от общото телесно тегло. Въпреки това мозъкът консумира с до 20 на сто от енергията на тялото, повече от всеки друг орган. Кислородът, необходим на мозъка, също е 20 на сто от общия, нужен на цялото тяло.

Една от най-големите загадки, свързани с мозъка, е ролята на половете. Например, изглежда жените са по-податливи на деменция и депресия. От друга страна неврологични заболявания като болестта на Паркинсон може да засегне по-скоро мъжете. Едно от възможните обяснения на този феномен е, че полът не само влияе върху здравето на мозъка, но и върху начина, по който той работи.

Все повече изследвания доказват, че мъжките и женските мозъци са много различни. Ето и някои от основните разлики:

1. Мъжете имат по-големи мозъци, но и по-малко активни. Мъжките мозъци превъзхождат по големина тези на дамите с от 8 до 10 на сто. Това едва ли е изненадващо, тъй като главите на мъжете са по-големи от тези на жените. От друга страна проучване на Харвардския университет през 2001 година откри, че части на фронталния лоб, който отговаря за вземането на решения и решаването на проблеми, е пропорционално по-голям при жените. Нивата на активност при мъжките и при женските мозъци също са различни, като ползата е за дамите.

2. Кой чувства по-голяма болка? Жените усещат по-голяма болка от мъжете. Дамите също така са по-чувствителни и на допир. Механизмите, свързани с болка в мозъка са различни заради половите хормони.

3. Жените са предразположени към мигрена. Мигрената засяга три пъти повече жени, отколкото мъже. Стандартното обяснение е, че това се дължи на колебания в хормоните, но има и друга възможност. Тя е, че жените са по-податливи на мозъчните вълни, свързани с мигрената. Например, един мъж трябва да бъде подложен на три пъти по-силна светлина, за да почувства същата болка.

4. Жените страдат повече от деменция. По принцип дамите помнят неща по-добре за по-дълго време. Жените имат повишена активност в хипокампуса – мястото, където спомените се „поставят“ за дългосрочно съхранение. В дългосрочен план обаче, данните показват, че броят на жените с деменция е по-голям в сравнение с този на мъжете.

5. Жените са по-склонни към депресия. Жените са два пъти по-податливи към депресия, особено по време на хормонални промени. Има няколко разлики в лимбичната област на мозъка, което обяснява защо жените имат по-отрицателно отношение към дадени ситуации и са по-склонни да се притесняват за проблеми, пише вестник Daily Mail.

6. Мъжете игнорират здравните съвети. Мъжете се фокусират повече върху отслабването, докато жените върху цялостното благосъстояние. Господата имат по-визуални мозъци и отговарят по-добре на визуалните съобщения. Жените от своя страна обръщат повече внимание на детайла, така че е по-вероятно да се насочат към общата картина. Дамите имат повече префронтални мозъчни клетки в предната кора – районът за контролиране на решенията, планиране и добросъвестност.

7. Половете и отношението към секса. Окситоцинът е ключов хормон, освобождаващ се в мозъка, който създава чувство на любов и безопасност по време на секс. Дамите произвеждат повече от този хормон, докато при мъжете доминира допаминът – хормонът на удоволствието. Интересен факт е, че редовният полов живот може да помогне и на двата пола, като подпомогне образуването на нови мозъчни клетки.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари