IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

17 лесни навика, които ще променят живота ви

19 януари 2024 08 30

Стартирайте новата година начисто

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Кой не обича хубав филм, в който животът на героите се променя за секунди? „Дневниците на принцесата“, „Тя е върхът“, „Баровки“. Но животът не е романтика от 90-те години и са необходими повече от чифт контактни лещи и преса за коса, за да преобразите живота си. За щастие сме завършили гимназията и научихме, че облеклото ни не трябва да определя нашето достойнство и че момчетата трябва да ни харесват със или без къдрава коса и грим. 

Вместо това реалната версия на живота за възрастни и преобразяването се фокусира върху това да бъдем в най-щастливата, най-здравата и най-добрата си форма. Това означава да приемем навици, които ни карат да се чувстваме добре, да бъдем по-добри към себе си и да вършим глупости понякога. Не, нов гардероб и популярна тенденция в гримирането няма да променят живота ви, но тези 17 безумно лесни и добри навика ще свършат работа

17 лесни навика, които ще променят живота ви

1. Оправете си леглото

С риск да прозвучим като майка ви – да, трябва да си оправяте леглото. Не само ще се чувствате добре да влезете в спалнята си преди лягане и да видите оправен креват, но е важно и за успеха през деня. Оправянето на леглото всяка сутрин означава една малка победа преди дори да сте изпили чаша кафе, което подсъзнателно ще ви мотивира да постигнете хиляди малки победи през целия ден. Плюс това, учените са открили, че оправянето на леглото е най-лесният и често срещан ежедневен навик, който може да възприемете, за да увеличите щастието си.

2. Направете списък със задачи

Създаването на списък със задачи въз основа на житейските ви цели не е революционен трик, но как определяте приоритетите си е. Преди да направите следващия си списък със задължения, запитайте се къде искате да бъдете след 5-10 години. Всичко в дневника ви също трябва да води към постигането на тези дългосрочни цели. Списъците със задачи, дори от най-лесните, могат да имат дългосрочна перспектива. 

фитнес, гирички,

Снимка: iStock

Съставянето на вашия списък със задачи с оглед на целите ще ви покаже къде трябва да прекарвате повече време и къде по-малко. Разбира се, винаги ще трябва да вършите обикновените домакински задължения или досадни задачи, но разберете къде можете да възложите тези неща на външни изпълнители. След това първо дайте приоритет на това, което ще ви доближи до целите ви, за да сте сигурни, че ще го постигнете.

3. Яжте повече листни зеленчуци

Да живеем по-здравословно невинаги е драматична трансформация. Всъщност това обикновено е поредица от дребни навици и незначителни добавки към вашата диета, които водят до здравословния начин на живот, който е по-добър за вас. Не се фокусирайте върху отказването от групи храни или ограничаването на това, което можете да ядете. Вместо това добавете листни зеленчуци към поне две хранения на ден. Направете си омлет със спанак, сложете кейл в соса за паста или пък поръчайте салата към основното си ястие.

4. Поставете си срокове

Ако поне веднъж сте оставали будни цяла нощ, за да завършите курсова работа или презентация за университета, знаете, че ако нещо има краен срок, трябва да намерите начин да го спазите. Това, което прави задачите в работата или училище различни от личните ни цели е, че обикновено при вторите нямаме краен срок, който да ни мотивира за по-бързо изпълнение. Колкото и да е малък или специфичен, дайте си конкретен и реалистичен краен срок.

успех

Снимка: iStock

Ако все още имате проблеми да се придържате към целите, защото знаете, че крайните ви срокове са „гъвкави“, когато вие сте този, който ги определя, запишете се за маратон, обявете старта на вашия страничен проект или бизнес с дата на пускане, или оставете приятел или член на семейството знаят крайния ви срок, така че ви държат отговорни.

5. Движете се

Знаете я, обичате я, разчитате на нея – моментната пауза от непрекъсната работа, за да направите бързо превъртане на социалните медии. В този момент отварянето на приложение за социални медии може да ви се стори като втора природа, когато току-що сте завършили една задача и имате нужда от опресняване, преди да преминете към следващата. Но вместо да превъртате през Instagram, да проверявате Snapchat или да обновявате TikTok, станете и раздвижете тялото си, за да се освежите между работните задачи. Няколко скока, танцово минипарти, йога упражнение или просто няколко разтягания са достатъчни, за да енергизират тялото ви, да пренастроите ума си и да ви помогнат да се съсредоточите по-добре през останалата част от деня.

6. Четете повече

Най-вероятно имате стотици извинения, които да използвате за непрочетените книги в библиотеката ви. „Прекалено съм уморен/а“, „Нямам време“, „Очите ме болят“ и още много други. Но четенето всъщност не е само приятно и успокояващо занимание, но и полезно за всеки от нас. Независимо дали е релаксиране преди лягане, следобедна почивка или като ритуал, който очаквате с нетърпение, когато започвате деня си, отделете малко повече време за четене. Колкото до това какво да четете? Започнете с вдъхновяващи книги, книги, за да се образовате, или книги за могъщи жени в историята.

7. Кажете „Благодаря“ вместо „Съжалявам“

Имаме ужасния навик да се извиняваме през цялото време. Казваме „Съжалявам“, когато имаме нужда някой да повтори това, което е казал, или се сблъскаме с непознат. Въпреки че това е просто дума, езикът може да повлияе на начина, по който мислим и се чувстваме спрямо себе си. Жените, специално, са научени да бъдат учтиви, като се принизяват. 

приятели Pixabay

Снимка: Pixabay

Вместо „Съжалявам“, направете съзнателно усилие да кажете „Благодаря“. Например „Благодаря ви за търпението!“ вместо „Извинете за закъснението“ е друг начин да практикувате благодарност, но също така е и последователен начин да бъдете по-добри към себе си. Между другото, извиняването във взаимоотношенията е от решаващо значение, когато сте направили грешка или сте наранили чувствата на другия човек, но показването на благодарност може да бъде още по-важно.

8. Подредете стаята си преди лягане

Да, знаем, че последното нещо, което ви се прави в края на дългия ден, е да почистите. Но чиниите в мивката или прането, натрупано на стола, могат да ни попречат да се чувстваме спокойни, докато си лягаме вечер или да ни направят по-стресирани на следващия ден. Безпорядъкът във вашето пространство може да се превърне в безпорядък в ума ви, така че посветете пет допълнителни минути преди лягане, за да пуснете съдомиялната машина, да избършете кухненските плотове и да разчистите всички документи или пране, които са се натрупали в спалнята. По-малко разхвърляната спалня може да ви помогне да спите през нощта, докато чистата кухня може да ви направи по-щастливи на следващата сутрин.

9. Седете изправени

Лоши новини за всички останали мързеливи хора – позата ви може да се отразява на вашето физическо и психическо здраве. Практикувайте по-добра поза за цялостно здраве, като изправите гърба си и отпуснете раменете си. Седнахте ли по-изправени сега? Добре. Започнете последователно да работите за подобряване на стойката през целия си работен ден.

10. Качете се по стълбите или вървете пеша

Избирането на стълби вместо ескалатор или асансьор, както и паркирането малко по-далеч от магазина за хранителни стоки ще добави още повече движение в деня ви. Ако графикът ви е толкова натоварен, че вписването в тренировка ви причинява повече стрес, това може да навреди на здравето ви, вместо да го подобри. Време е да спрем да мислим за упражненията като за едночасов HIIT клас и да ги направим за по-активен живот, като се движим винаги, когато можем. Като основно правило, движението по-често, отколкото седите, ще направи голяма разлика в цялостното ви здраве и благополучие.

11. Не се страхувайте да казвате „Не“

Колко често избягвате да казвате „Не“, когато искате? Смятате ли, че правите услуги на другите, когато се съгласявате с тях? Вършите ли работа на колегите, въпреки че сте вече достатъчно заети? Казвате ли „Да“ на планове, които не ви вълнуват, или излизате ли с приятели, за да избегнете критиката, че постоянно си седите у дома?

кариера, istock

Снимка: iStock

Едно от най-добрите неща, които може да направите за себе си, е да кажете това, което мислите и да бъдете верни натова, от което се нуждаете. Овладейте изкуството да отказвате. 

Как да се предпазите от фалшив алкохол на почивката си?

Затворено за туристи! Местата, на които няма да можете да отидете

Как да споделяте лоши новини „безболезнено“

12. Управлявайте парите си разумно

Парите са енергията на живота ви. Те са просто обмен на стойност срещу усилията и енергията, които даваме около 40 часа всяка седмица. 

пари

Снимка: iStock

Така че помислете как искате да изразходвате енергията на живота си – наистина ли ви носи радост да отидете на питие с този приятел, с когото не се забавлявате, или да си купите горнището, което никога няма да облечете? Управлението на парите ви въз основа на това какво ви носи и какво не ви носи радост ще намали стреса, който идва с харченето на пари за ваканции, предмети и преживявания, които наистина обичате. Освен това инвестирайте в себе си – вземете членство във фитнес залата, запишете се на онлайн курс и отворете спестовна сметка. Колкото повече пари влагате в нещо, толкова по-вероятно е да го запазите като навик.

13. Заглушете или спрете да следвате повечето профили в социалните мрежи

Казват, че с каквито хора се събереш, такъв ставаш. Но в днешно време не ни влияят само хората, които физически са около нас, но и тези, които постоянно виждаме в социалните мрежи, дори и да не ги познаваме. Прекратете следването или заглушете всички акаунти, които не ви карат да се чувствате вдъхновени, щастливи или уверени, и след това сменете акаунтите, които не ви служат, с такива, които ви вдъхновяват. Следвайте други жени, на чиито кариери се възхищавате, и намерете профили, които ще ви донесат позитивност.

социални мрежи

Снимка: Pixabay

Освен това преосмислете дали блогърите, знаменитостите и марките, които следвате, ви предоставят вдъхновяващо съдържание или техните публикации просто ви карат да се чувствате зле за това къде се намирате в живота. По същия начин е време да заглушите или спрете да следвате онзи приятел, който сте имали в гимназията, или братовчед на бившия приятел на сестра ви от женски клуб, когото сте срещали няколко пъти. Вместо да гледате живота на другите хора, живейте своя.

14. Спете повече

По-лесно е да се каже, отколкото да се направи, нали? Но не се притеснявайте – въпреки че може да ви се струва като трудна задача, всичко опира до развиването на навик. Детоксикирайте рутината си за сън и спрете да гледате в телефона, за да отпуснете ума си. Можете също така да опитате да си легнете само пет минути по-рано от предната вечер, докато се събудите, чувствайки се освежени и енергизирани, вместо като зомби. Също така, нека спрем да натискаме бутона за отмяна на алармата. Това само обърква тялото. 

15. Дарявайте

Понякога помощта за другите е това, от което се нуждаем, за да се чувстваме по-добре. Състраданието, подкрепата и съпричастността трябва да бъдат част от нашите рутинни процедури, точно като миенето на зъбите или прането на много дрехи. Отделете време, за да се образовате за благотворителни организации, които се нуждаят от вашата помощ, и след това редовно дарявайте каквото можете.

16. Настройте алармата си няколко минути по-рано

Ако сутринта ви се струва повече като надпревара с часовника, помислете дали да не се събудите много рано, за да имате бавен и спокоен старт на деня. Може да имате ограничен контрол върху сутрините си, така че събуждането само 10-15 минути по-рано от необходимото ще ви помогне да почувствате, че сте хванали юздите на деня. Независимо дали прекарвате времето си в медитация, отдавайки се на луксозна рутинна грижа за кожата или просто приготвяйки чаша кафе с минута тишина, няма да ви липсват 10-те минути допълнителен сън.

17. Ограничете вземането на решения

Ние вземаме много решения всеки ден, дори само в рамките на първите няколко минути от събуждането. Малките решения се оказват непосилни. Умората от вземане на решения е нещо истинско и затова избираме доставка на пица вместо готвене в края на дългия ден или се отказваме от тренировката, ако трябва да мислим кой часови интервал работи най-добре.

събуждане, добро

Снимка: iStock

За да сте в крак със здравословните навици, ограничете вземането на решения възможно най-много и намалете умората. Пригответе храната за всичките си обеди, запишете се за уроци по тренировка предварително и опитайте формула за облекло, така че да не се налага да мислите какво да облечете. Целта на формирането на навици е да не се налага да мислите дали да се събудите по-рано, да си легнете по-рано или да миете чиниите след вечеря – правите го, защото няма друга опция.

За още съвети за живота последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари