Ако си мислите, че най-вредните професии са онези, които са свързани с тежък физически труд, лъжете се. Според учените чиновническите професии – или по-точно, онези които ни застопоряват прекалено дълго време на едно място, са много по-вредни за здравето ни. Затлъстяването, сърдечно-съдовите заболявания, остеопорозата и диабетът са само част от болестите, които могат да ни поразят, ако работата ни е свързана с продължително седене на бюро.
Заседналият работен режим води до мускулна пасивност, която влошава здравето и дори редовното спортуване не е достатъчно, за да поправи вредите. Ако искаме да сме здрави, към редовните упражнения ще трябва да прибавим разходки по време на работа и то минимум по 5 минути на всеки 45 минути. Например ходене до принтера, до кафе машината, размяна на няколко приказки с колеги, използване на стълбите вместо асансьора...
Седенето с часове повишава риска от сърдечносъдови заболявания, според лекарите от американската клиника "Мейо" в Минесота. Те дори наричат продължителното заседяване "седяща болест". Д-р Джеймс Ливайн дори сравнява вредата от заседяването с тази от тютюнопушенето. "Много изследователи свързват седенето с часове с редица здравословни проблеми и риск от преждевременна смърт от сърдечносъдови заболявания", пише той в сайта на клиниката.
Учените твърдят, че за хората, прекарващи над четири часа на ден в седнало положение, рискът от смърт от сърдечносъдови болести е с 80 процента по-висок, отколкото за тези, които се заседяват по-малко от два часа. Тази опасност не зависи от други рискови фактори като пушене или нездравословно хранене.
Решението на проблема не са тежките физически натоварвания в залата за фитнес, а по-честото ставане и раздвижване, тъй като когато е изправен, човек изгаря три пъти повече калории, отколкото когато седи. Свиването на мускулите стимулира важни процеси, свързани с разграждането на мазнините и захарите. Когато хората седят, мускулите не се свиват и процесите спират.