За пръв път учени каталогизираха човешките микроби, като определиха повече от 10 000 вида, които живеят в и върху тялото на човека. Процесът отнел пет години, 173 милиона долара и усилията на много учени.
Обикновено микробите нямат отрицателно влияние върху организма ни, но понякога се случва да причинят и някакъв вид заболяване. Микробите имат място почти на и във всяка част на тялото ни – настаняват се върху кожата ни, в червата, носа и други органи.
Микробите се различават по брой и разнообразие в зависимост от местообитанието им в човешкото тяло. Други важни условия, оказващи влияние са киселинността, температурата, влажността и работата на клетките в човешкото тяло.
Например микробите в червата са около 4000. Те помагат за по-лесното смилане на храната и действат противовъзпалително. Във вагината има само 300 микроби, като те намаляват по време на бременността, за да може да се осигури една по-здравословна среда за бебето.
„Това е един съвсем нов начин за възприемане на биологията и изучаването на заболяванията при хората. Толкова е вълнуващо“, каза доктор Филип Тар от Вашингтонския университет в Сейнт Луис. Водещият изследовател допълни: „Тези бактерии не са просто „пътници“. Те са метаболитно активни, като цяла общност. Ние трябва да ги възприемаме, както възприемаме екосистемата в гората или водата“.