Историческата липса на разбиране за причините за заболяването е довела до създаването на различни митове за нея. Някои от тях продължават да битуват и до ден днешен.
Мит: Мигрената е просто друга дума за главоболие
Факт: Главоболието е всъщност симптом, докато мигрената е хронично състояние.
Мигрената има много други симптоми в допълнение към главоболието, като гадене, повръщане и свръхчувствителност към светлина и звук. Считаше се, че мигрената е състояние на съдовете, при което кръвоносните съдове са големият проблем. Сега се знае, че това е неврологично заболяване, лекувано от невролог и е причинено от свръхчувствителна централна нервна система.
Мит: Мигрената е физиологично състояние
Факт: Това е грешно. Мигрената е разпознато неврологично състояние.
Страдащите могат да имат определени тригери - отключващи фактори, които водят до пристъп. Такива могат да бъдат нарушен сън, определени хранителни продукти, промени във времето, стрес.
Мит: Мигрената е извинение на хора, които не могат да се справят с ежедневната работа.
Факт: Поради липсата на обществено разбиране за мигрената, страдащите от това заболяване често са обект на допълнителен натиск. Например на работното място цари предубеждение заради техните отсъствия, проблеми при взаимоотношенията и т.н.
Мит: Мигрената е неприятно, но не и изтощаващо състояние
Факт: Световната здравна организация класифицира мигрената като едно от 20-те най-важни причини за нетрудоспособност в световен мащаб.
Инвалидизиращият ефект на страдащия от тежки мигренозни пристъпи човек е сравним с ефекта на болен от деменция или шизофрения.
Мит: Мигрената е един прекалено използван термин, особено сред жените
Факт: Данните, че повече от 50 % от болните не са диагностицирани, подсказват, че много хора, които трябва да потърсят лекарска помощ, страдат ненужно.