IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Подредете деня си според биологичния часовник

5 април 2006 12 35

Като се съобразявате с вътрешния си ритъм, много по-рядко ще страдате от липса на тонус и жизненост

Подредете деня си според биологичния часовник

Благодарение на биологичния часовник можете да оптимизирате деня си и да изберете най-подходящия момент за спорт, работа, хранене или почивка

Като се съобразявате с вътрешния си ритъм, много по-рядко ще страдате от липса на тонус и жизненост.

Вижте какво се случва с организма ви през деня:

7 ч- Събуждате се. За да разберете дали огромните усилия, които полагате да дойдете на себе си, се дължат само на преумора или на това, че сте от онези хора, които просто не могат да стават рано, мерете температурата в този час в продължение на един месец. Ако е между 36,8 ° и 37 °, сте от ранобудните. А ако е от 36,5 до 36,7°- от хората, които обичат да поспиват повече.

8 ч- Температурата се мери, защото се променя закономерно, в зависимост от момента от деня. Ако е по-висока- това означава, че сте мобилизирани и готови за работа. Ако е ниска- не се опитвайте да правите нещо преди 9 – просто няма да ви се получи.

9 ч- По пътя към работа и първите контакти с колеги или клиенти стимулират работата на мозъчна кора, т.е онази част, която отговаря за мисловния процес.

10 ч- Ако имате много задачи за вършене, сега е моментът да свършите по-голямата част от тях. До 11 ч нивото на захари в кръвта и температурата на тялото са оптимални за работата на мозъчните клетки.

11 ч- Времето между 10 и 11 минава най-бързо, особено ако човек е улисан в работа. Доказано е, че използваме между 5 и 10% от капацитета на мозъка, но със спазването на вътрешния ритъм можете да подобрите ефективността си многократно.

12 ч- Не чакайте да стане 1 след обед, за да обядвате. 12:30 е идеалната среда. Така ще се съобразите с отделяните точно в този момент инсулин и смилателни сокове, които ще улеснят храносмилането. Изберете си немазно месо или риба.

13 ч- В края на обяда изяжте един плод. Лекарите доказаха многократно, че обядът, съставен от три ястия изморява организма така, все едно не сте спали цяла нощ.

14 ч- Нивото на кортизол намалява. Това намалява бдителността и способността да се съсредоточавате. Не уговаряйте служебна среща в този час.

15 ч- нивото на захари и температурата на тялото отново се повишават. До 16.30 ще преминете през втория „енергиен“ пик за деня. Възползвайте се от него, за да приключите с работата си.

16 ч- Не забравяйте да пиете често вода. Дехидратацията води до редица проблеми със здравето и не добър външен вид.

17 ч- През целия ден правете почивки на всеки 90 минути. Така ще помогнете на мозъчните клетки да се възстановят. Десет минути почивка са достатъчни, за да се тонизирате отново.

18 ч- Повишаването на температурата и на нивата на серотонин ( един от хормоните на щастието) ви карат да се чувствате като в облаците. Сменете офиса с някое приятно място, на което да се видите с приятели.

19 ч- С падането на нощта, нивото на мелантонин в кръвта ( който се отделя през деня) намалява. Съвсем нормално е в този момент да се почувствате необяснимо тъжни. За да се спасите от меланхоличното състояние, включете всички лампи в къщи.

20 ч- По време на вечеря стомашните сокове не са в големи количества и трудно биха смлели обилна вечеря. За това- голяма салата и кисело мляко. В противен случай няма да спите добре.

21 ч- От този момент, чак до 5 сутринта на следващия ден, дробовете ви с намален капацитет, защото се намаляват нивата на адреналин и норадреналин. Ако имате дихателни проблеми, е добре да взимате лекарствата си вечер.

22 ч- Удобен момент да почетете малко преди сън.

23 ч- Общо взето температурата на тялото намалява между 20 и 23 часа. Ако си легнете сега, ще заспите бързо и сънят ви ще е качествен.

24 ч- Още ли не сте заспали? Не насилвайте организма си. Сънят е необходим за секрецията на различни хормони, които спомагат за възстановяването на организма.

1 ч- всъщност, тялото се води от три „часовника“- епифиза, настроена на 24-часов режим, хипоталамус, който следва цикъла „светло-тъмно“ и мозъчната кора, която се адаптира към социалния живот.

2 ч- В този момент от денонощието сте абсолютно отпуснати и сънувате. Това е пиковият момент на мозъчна активност през нощта. През това време организмът ви отделя хормон, който отговаря за отпускането на мускулите.

3 ч- Ако всички раждания ставаха по естествен път, между 3 и 4 сутринта би имало бум на ражданията заради хормоните, отделяни от майката. Ражданията през нощта са най-леки, обясняват лекарите.

4 ч- Събудите ли се в този момент, е много трудно да заспите, защото приближава часът на събуждане. Ако ви се случва често да ставате в този час, посъветвайте се с лекар, защото това може да е знак за депресия.

5 ч- По-добре е да учите за изпит вечер, отколкото да ставате рано. Опити показват, че запомнянето, на думи например, е много по-качествено преди сън.

6 ч- До седем сутринта ще отделяте много кортизол. Той ще засили действието на инсулина, който разгражда захарта. Ако сте от ставащите рано, това е идеалният момент да закусите.

КоментариКоментари