Макар че вече няколко десетилетия човешкото тяло е обект на редица изследвания, то все още има с какво да ни изненада. Учени и лекари развиха съвременната медицина до ниво, което позволява да се присаждат органи, да се лекуват случаи на стерилитет и смъртоносни болести. Тялото обаче, все още крие някои тайни. Една от тях беше разкрита наскоро – оказва се, че в човешкото око съществува тъкан, за чието наличие до този момент дори не се предполагало.
Новата тъкан се нарича „слоя на Дюа“ и е наречена в чест на нейния откривател – професора по офталмология и оптика Харминдер Дюа. Той работи в Университета в Нотингам. Според учени новото откритие може да помогне на хирурзите и драстично да подобри резултатите от операции за присаждане на роговица. Твърди се, че слоят на Дюа може да обясни много очни заболявания, които до този момент са били с неизвестен произход.
Новооткритата тъкан, която се намира в задната част на окото, представлява фина, но здрава структура с дебелина 15 микрона. Според професор Харминдер Дюа откритието означава, че учебниците по офталмология буквално трябва да бъдат пренаписани. От клинична гледна точка има много заболявания, които въздействат на задната част на роговицата. Отсега, имайки предвид слоя на Дюа, лекарите трябва да започнат да правят връзка с очните проблеми и структурните нарушения на новата тъкан.
Изследователите доказаха съществуването на новата част от окото чрез симулиране на трансплантация на роговица. По време на тези опити малки въздушни мехурчета се инжектирали в роговицата с цел да я разделят на различни слоеве. След това изследователите разгледали всеки слой по отделно под микроскоп и започнали да го изучават, пише вестник Daily Mail.
Откривателят на слоя на Дюа - професор Харминдер Дюа; Снимка: University of Nottingham