IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Помислете за ушите си когато се гмуркате

13 юли 2006 15 04

Разликата в налягането може да доведе до сериозни травми на ушите и в някои случаи дори до загуба на слуха

Помислете за ушите си когато се гмуркате

Стъпвате на плажа, затичвате се и с все сили се гмуркате в морето така, сякаш ще го преплувате на един дъх.

Целият този ентусиазъм е прекрасен, но помислете за ушите си преди всичко. Разликата в налягането може да доведе до сериозни травми на ушите и в някои случаи дори до загуба на слуха.

Налягането във водата се повишава с един бар ( единицата за налягане, а не питейното заведение) на всеки десет метра.

Трябва да знаете обаче, че още на третия метър налягането е достатъчно високо, за да повреди сериозно ушите ви.

Специалистите съветват след излизане от водата да регулирате налягането във вътрешното ухо като стиснете носа си и се опитате внимателно да издишате.

Понеже носът ви, както стана ясно, е запушен, въздухът ще премине през евстахиевата тръба и ще изравни налягането в средното ухо.

Ако в ушите ви влезе вода и не желае да излезе оттам, можете да приложите няколко трика.

Единият е да се опитате да я “изтръскате” от ухото си като наклоните главата си на една страна и я разтърсите няколко пъти.

Другият вариант, който всъщност е най-препоръчителен, е да отидете на лекар-специалист УНГ ( уши – нос – гърло), който да ви спаси от водата.

В никакъв случай не си мислете, че щом плувците си запушват носовете с онези малки смешни щипчици, вие можете да направите същото с ушите.

Тапите за уши, когато не се използват по предназначение, увеличават риска от увреждане на тъпанчето.

А решите ли да се занимавате професионално с гмуркане или със скокове във вода, трябва задължително да минете през обстоен медицински преглед, който ще покаже дали организмът ви ще понесе натоварването.

КоментариКоментари