Единственият начин за предотвратяване на това заболяване са редовните профилактични прегледи – поне веднъж годишно.
Лошата новина е, че съвсем малко момичета над 15 години и които вече водят полов живот, са достатъчно съзнателни и информирани как да се грижат за собственото си здраве, стана ясно по време на пресконференция на Национално сдружение за профилактика на рака на шийката на матката HPVGuard.
„За съжаление в практиката си съм се натъкнала на ужасяваща некомпетентност относно собственото тяло и грижа за здравето на млади, образовани момичета“, обясни д-р Антоанета Ганчева, онколог.
По време на пресконференцията стана ясно, че от рак на маточната шийка заболяват над хиляда жени годишно у нас, а за 300 от тях изходът от болестта е фатален.
В сравнение с преди 30 години, случаите на заразени с папиломавирус жени са двойно повече.
Човешкият папилома вирус (HPV) е широкоразпространен вирус, който инфектира кожата и лигавиците и е причина за много болести, включително и рак на шийката на матката и други генитални инфекции.
Приблизително половината от всички сексуално активни жени или мъже придобиват генитална HPV инфекция на някакъв етап от своя живот, като най-често това заразяване става във възрастта между 18 и 28 години.
„Именно през този етап от живота сексуалните контакти са най-чести и употребата на презервативи и редовните прегледи при гинеколог са въпрос на живот и смърт. Буквално, за съжаление“, обясни още д-р Ганчева.
Всяко жена, която е сексуално активна, трябва да посещава профилактично гинеколога си поне веднъж годишно и да иска от него да направи и цитонамазка.
Процедурата в никой случай не е болезнена, а цената на изследването е около 20 лева.
Национално сдружение за профилактика на рака на шийката на матката HPVGuard организира първата си мащабна информационна кампания „Кажи на някой!“.
Тя има за цел да повиши познаваемостта върху рака на шийката на матката и да акцентира върху заболяването като социално и обществено значимо.
Основното послание на кампанията „Кажи на някой!“ е, че ракът на шийката на матката е втората причина за смърт сред младите жени след рака на гърдата и се причинява от вирус.