Изследователи открили, че невроните асоциирани с наднорменото тегло, се асоциират също така и с дейности несвързани с храненето, като вземането на наркотици. И при двете действия се активират центровете на удоволствие в мозъка, което доказва, че храната също може да се превърне в наркотик, към който да се пристрастиш.
Съшо така са открили, че зависимостта е нелогична: използвайки генетични изследвания, учени от Медицинският университет Йейл, са установили, че увеличеният апетит за храна понижава интереса към новости, както е при прием на кокаин, но от друга страна по-малкият интерес към храната подсказва повишен интерес към кокаина.
Екипът е правил експеримент с лабораторни мишки, на чиито мозъци, от хипоталмуса, са били отстранени неврони, управляващи глада. След това са били проведени серии от неинвазивни тестове върху мишките, за да се установи какви са техните реакции. Заключението е, че животните с по-нисък интерес към храната са по-заинтересовани от нови дейности и имат уклон към наркотичните вещества, като кокаин.
Това според д-р Марчело Дитрих, ръководител на изследването, опровергава популярното схващане, че наднорменото тегло е пряко подчинен резултат на повишен стимул на центровете на удоволствието в мозъка. Стимулацията на тези центрове може да е повишена при някои индивиди, но те въпреки това остават слаби. Същевременно, се оказва, че тези хора, които нямат никакъв интерес към храната, са по-склонни да развият наркотична зависимост.