Отминаха дните, в които дамите можеха да пийнат по едно питие за Коледа, а през останалите дни алкохолът да бъде част от живота единствено на мъжете. Преди 20 години жените са консумирали средно около 5 ½ алкохолни единици седмично (алкохолната единица се равнява на 50 до 70 милилитра концентрат, на 150 милилитра вино или 330 милилитра бира). Днес това количество е пораснало драстично и дори надвишава препоръчителните максимум 14 единици (или 700 мл твърд алкохол) седмично.
За влиянието на алкохола непрекъснато се правят изследвания и статистики, които често си противоречат. Веднъж е вреден за сърцето, друг път полезен... накрая се обобщава, че всичко е относително. В действителност той може да стимулира добрия холестерол (HDL) и да намалява лошия (LDL).
Преди седмица датски учени дори обориха схващането, че пиенето на какъвто и да е алкохол по време на бременност, може да навреди на бебето. Според тях едно питие на ден не нанася щети на плода и на майката.
Снимка: Dreamstime
Колко точно алкохол е прекалено много за жените? Има ли значение възрастта? Може ли той да е полезен за твоето здраве? Може ли да пиеш докато кърмиш?
Няколко експерта, независими един от друг, разбулват митовете с факти, за да може дамите да се наслаждават на удоволствията на живота с пълна сила.
Да, жените се напиват по-бързо от мъжете!
Нежният пол може и да си мисли по друг начин, но алкохолът със сигурност има по-бърз ефект върху него. Направени са множество изследвания, като на мъже и жени е давано едно количество алкохол и след това са подлагани на тестове, свързани с координацията и вербалната комуникация.
Дори и двата тествани пола да са с еднакъв размер и килограми, алкохолът интоксикира жените по-бързо. Това няма нищо общо с различните хормони, а с факта, че в женското тяло има по-малко количество вода, което да разреди концентрата, попаднал в него.
„Другата причина идва от по-ниското съдържание на ензим (нашия черен дроб изработва фермент, наречен алкохолдехидрогенеза, който встъпвайки в реакция с алкохола, го разгражда на безвредни съставки)", казва професор Иън Гулмор – специалист-консултант по алкохолното влияние върху човешкия организъм в „Роял Колидж".
Алкохолът по различен начин ли влияе на жените?
Няма научни доказателства, но пък жените са по-застрашени да получат „черни петна" в паметта си дори и да са изпили същото количество алкохол като мъжете.
Махмурлукът при дами по-тежък ли е?
Алкохолът, който е токсин, се концентрира по-силно в кръвта на дамите. По тази причина при тях махмурлуът е два пъти по-тежък, отколкото при господата. Особено, ако са погълнали пет и повече питиета предната нощ, доказаха наскоро датските учени.
„Сутрешното главоболие е причинено от дехидратацията от алкохола, което предизвиква свиване на мозъчната мембрана", пояснява Катерин Браун от Института по изследване на алкохола.
Има ли полезен за здравето алкохол?
Афинитетът на дамите към определени питиета зависи много от възрастта им. Като Бриджит Джоунс жените между 45 и 64 години си падат по виното, което е около 70 % от техния алкохолен прием за седмицата, показва проучване от 2010 г.
Снимка: Dreamstime
По-младите госпожици (между 16 и 24 години) залитат по спиртните напитки и чак след това се „обръщат към виното".
„Има някои доказателства, че балончетата в шампанското му помагат по-бързо да се разгради и да излезе от организма", казва Браун. „Важно е съдържанието, но няма доказателство, че някое алкохолно питие е полезно за здравето. Това, което е ясно, е, че след като една жена навърши 50 години е хубаво да консумира по-малко питиета", допълва Иън.
Ежедневното пийване може ли да причини рак?
Ако става въпрос за рак на гърдата, няма безопасни граници. Изследване по-рано тази година е установило, че алкохолните напитки са виновни в една пета от случаите на рак на гърдата в Шотландия.
Дори една чаша дневно повишава риска с 10%.
„Една от теориите е, че алкохолът може да засегне нивата на хормона естроген, който е като гориво за някои видове ракови клетки в организма", обяснява Каролин Роджърс – медицинска сестра в благотворителната фондация за грижа на болни от рак на гърдата.
Алкохолът не е един от трите фактора, причиняващи рак на гърдата, Така че, ако той излезе напълно от менюто ви, това не ви гарантира, че няма да се разболеете, категорична е Роджърс.
Тя препоръчва да не се повишава употребата му и да влиза в границите на седем единици (350 мл твърд алкохол) седмично.
Алкохолът вреди ли на сърцето?
„Има някои изследвания, според които по-възрастните жени може да подсилят сърцето си, ако пият нискоалкохолни напитки , като количеството е по едно питие на ден", казва д-р Иън.
Други проучване показват, че той може да предпази от заболяване на диабет тип 2.
Жените на средна възраст, които са намалили драстично въглехидратите, като са се отказали от белия хляб и пастата, могат да постигнат баланс, консумирайки алкохол. Разбиора се, не става въпрос за безразборно пиене! Идеята е, че алкохолът намалява нивата на кръвната захар и в този ред на мисли може да има позитивно въздействие върху сърцето и организма, са установили учени от университета в „Харвард".
Алкохолът закръгля фигурата на жените?
Скорошни изследвания доказват, че спиртните напитки могат да увеличат теглото на дамите, което пък води до риск от диабет и сърдечни проблеми. През 2009 г. един експеримент на университет в Лондон е доказал, че жените, които пият по бутилка вино на ден, са увеличили талията си с няколко сантиметра за три години, в сравнение с мъже, които са пили същото количество за същия период.
Професор Мартин Бобак пък отдава това увеличаване на ханша и любовните дръжки на дамите на нездравословен начин на живот, а не точно на консумацията на алкохол. Друга причина е и ежедневният стрес, на който повечето хора са подложени.
Снимка: Dreamstime
Влиянието на алкохола върху зъбите
„Пиенето на алкохол може доведе до дългосрочни проблеми", категоричен е д-р Мервин Друян – директор на Центърът по козметична стоматология в Лондин. „Не само алкохолът съдържа захар, но миксирането му с газирани напитки, сокове – получават се киселини, които могат да увредят емайла на зъбите", дообяснява дамата.
Въпреки че червеното вино оцветява видимо зъбите, то съдържа по-малко киселини от бялото.
Няма категорична разлика между влиянието на алкохола върху зъбите на двата пола. Жените са по-склонни да се поддават на вредни навици, като миене на зъбите веднага след пиене. „Това на практика е доста вредно, защото киселината е размекнала емайла. Виждал съм го при много жени, които искат да прикрият факта, че пият. Най-добре е да се пие вино или друга алкохолна напитка в храна, защото дъвченето стимулира образуването на слюнка, която се грижи за създаването pH -баланс в устата", допълва д-р Друян.