IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Нов вид антидепресанти действат само след няколко дни

1 ноември 2013 06 30

До момента повечето лекарства имат ефект след няколко седмици или дори месеци

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Депресията е сериозен проблем, с който се сблъскват все повече хора. Милиони по целия свят са принудени да взимат антидепресанти, за да се чувстват по-добре и да издържат на напрежението от стресиращия начин на живот. До този момент обаче почти всички антидепресанти имат по-бавно действие и ефектът им се проявява след няколко седмици или дори месеци.

Ето защо учени разработват нов вид антидепресанти, които могат да облекчат симптомите на депресия в рамките на няколко дни. Американски изследователи открили, че блокирането на хормоналните рецептори в мозъка предизвиква бърз ефект при мишки, което може да бъде основа за нов вид лекарства срещу депресия.

Според доктор Стефани Дулава от Университета в Чикаго „един от най-големите проблеми в лечението на депресия днес, е забавянето на терапевтичните ефекти“. По тази причина има голяма нужда да се открие нов вид лекарство, което да действа по-бързо. Доктор Дулава смята, че подобен медикамент може да повлияе значително върху пациенти с тежка депресия, които често губят месеци в смяна на неефективни лекарства.

В момента има само два медикамента, кетамин и скополамин, които имат бързо действие. Те обаче имат сериозни странични ефекти и не са подходящи за употреба. В търсене на нов вид антидепресанти доктор Дулава и нейният екип правили нови тестове със серотонин, за който се знае, че регулира настроението, паметта и апетита. Учените блокирали рецептори, наречени 2С, като по този начин намалили депресивното поведение на лабораторни мишки.

Изследователите са на мнение, че когато 2С е блокиран, се освобождава повече допамин в някои области на мозъка, пише вестник Daily Mail. Новата цел на екипа е да разгледа съединения, подходящи за бъдещи клинични проучвания.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари