Извънредното положение в страната и самоизолацията у дома заради коронавируса промениха до голяма степен нашето ежедневие. Докато преди можехме да отскочим до кварталното заведение, за да хапнем на обяд или влезем в магазина за един хляб, сега всяко излизане навън трябва да е добре предвидено. Много хора се презапасиха с продукти, за да не им се налага да посещават търговските обекти толкова често.
Спомняте ли си какво направихте, след като разбрахте, че е по-добре да не ходите на работа? Повечето инстинктивно хукнаха към аптеките, за да си вземат предпазни маски и някои лекарства, други изтичаха до магазина, за да купят ориз, леща, боб и други. Разбира се, всички помним отрупаните колички с брашно, тоалетна хартия и много други провизии, някои от които са напълно излишни.
Както властите предупредиха – храна има поне за 2 години напред и не бива да се презапасяваме, но как да обясниш това на българина? А и как да преценим какво точно да купим, като не знаем колко дълго ще продължи изолацията ни? Тук до голяма степен и паниката накара хората да купят повече.
Pixabay
Екипът на Tialoto.bg направи списък на нещата, от които най-много се нуждаете по време на коронавируса, за да бъдете здрави. Ето кои са те:
Питателна храна
Първо, за да сте по-организирани в магазина и да не забравите нещо, когато излизате, си направете списък. Сега се нуждаете от питателна храна, чрез която да си набавяте вещества като витамини, минерали, протеини, фибри и други. Ако искате да прекарате поне следващата 1 седмица у дома, добре е да си вземете пресни плодове и зеленчуци. Тях ще консумирате през първите дни, но е хубаво да си вземете и някоя консерва, ако не желаете да излизате.
Най-добре е да ползвате домашни компоти или туршии, които са богати на витамини и пробиотици, но ако не разполагате с такива, вземете си няколко от магазина.
Консервирани и пакетирани храни
И щом заговорихме за компоти, нека да разясним малко повече за консервираните храни. По-добре е да не се презапасявате все пак с тях. Вместо да взимате боб в кутия, си купете пакет, който да приготвите на момента. Полезните вещества в него са много повече, например магнезия, който подсилва имунната система и засилва метаболитната функция.
„По време на изолация трябва да помислите за вашето здраве и да подсилите организма си“, коментира нутрицистът Марта Уолдър. Според нея, наред с боба, може да си купите ориз, леща, но не бива да прекалявате с макаронените изделия и други въглехидратни храни.
Pixabay
Храни, богати на протеини
Наблегнете на храни, които съдържат повече протеини. Те се грижат за намаляване на мускулната болка, помагат на тялото да се справи по-лесно с умората и зареждат с енергия. Купете си месо, яйца, грах, леща, прясно мляко, а от зеленчуците са за предпочитане броколи и авокадо.
Pixabay
Замразени храни
Заедно с някои консерви, ако имате фризер и част от него е свободна, може да прибавите към списъка някои замразени храни. Така например ще имате някой микс от зеленчуци, които да приготвите с месото, когато пресните ви свършат.
Как да избегнете микробите, пазарувайки в магазина?
Въпреки че са замразени, в тези зеленчуци има почти толкова полезни вещества, колкото и в пресните. От друга страна, може да помислите за замразено месо – телешко, пилешко или патешко, но то не бива да е преработено.
Храни при боледуване
Пилешкият бульон и зеленчуковата супа – било то с пиле или и други неща, е много важна храна по време на сезона на вирусите. Ето защо трябва да помислите за тарелка с пилешко, целина, моркови, магданоз и лук, които ще ви трябват. По-добре е сами да си приготвите бульон, а не да ползвате готовите кубчета, които са пълни с консерванти.
Цитруси като лимон и портокал, също трябва да присъстват в кошницата ви. Ако нямате мед, си вземете едно малко бурканче. Може да прибавите и малък корен от джинджифил, който понижава възпалението в тялото и предпазва от инфекции.
Pixabay
Свежи храни
Каквото и да купувате, търсете по-пресни продукти. Заради пандемията много от стоките в магазините могат да залежат. Четете внимателно етикетите. Не разчитайте само на замразено месо, а ако имате възможност, потърсете по-свежо, което да сготвите на момента.
По-голямо разнообразие на плодове и зеленчуци ще ви подсигури достатъчно витамини, антиоксиданти, фибри и протеини, които са важни за работата на имунната и храносмилателната система.
Pixabay
Без снаксове, чипсове и сладкиши
Колкото повече стоите у дома, толкова по-малко се движите. Ето защо, в такъв момент не бива да разполагате с вредни храни, от които лесно се пълнее. Купете 1-2 шоколада или пакетче сладки, които да разделите с близките си, но не прекалявайте със запасите на сладки, солени и пържени храни.
И накрая – бъдете отговорни вкъщи и пазарувайте с мярка! Помислете за вашите съседи и най-вече възрастните хора, които също се нуждаят от тоалетна хартия, леща и боб. Носете предпазна маска в търговския обект, по възможност и ръкавици. След като излезете навън, ползвайте дезинфектант и си измийте хубаво ръцете!
Ако имате възможност, поръчвайте храната си онлайн.