fallback

Как да миете плодове и зеленчуци, за да нямат пестициди?

26 March 2020 16:30

Ето няколко съвета, с които ще бъдете по-здрави

По време на пандемия личната хигиена и приемът на питателната храна са от особено значение за нашето здраве. Плодовете и зеленчуците са едно от първите неща, които слагаме в количката при пазаруване. Пълни с витамини, минерали, диетични фибри и антиоксиданти, те ни дават енергия и поддържат имунната ни система. Но колко от тях са екологично чисти?

Според шведски изследователи, инсектицидите, фунгицидите и други регулатори на растежа на растенията, се натрупват в организма и може да са причина за някои заболявания. Комбинирани с някои вещества, химикалите могат да увредят органи и системи.

Защо трябва да мием добре плодовете и зеленчуците?

Според документ от 2008 г., публикуван в списанието „Frontiers in Bioscience“, редица пестициди се считат за невротоксини. Те могат да засегнат здравето както на животни (бозайници), така и на хора.

Някои проучвания доказват силна връзка между излагането на пестициди и развитието на болестта на Паркинсон – хронично и прогресивно разстройство на движението, което засяга много хора.

Pixabay

През 2015 г. Международната агенция за изследвания на рака, част от Световната здравна организация, стигна до заключението, че глифозатът, открит в някои плодове и зеленчуци, може да причини рак. Той е най-широко използваният пестицид в световен мащаб и е ключова съставка в стотици агенти за борба с плевелите по растенията.

Американската академия по педиатрия предупреждава през 2012 г., че ако децата приемат пестициди чрез храната си, то може да се наблюдават проблеми в развитието.

Pixabay

Как да миете плодове и зеленчуци, за да нямат пестициди?

Разбира се, каквото и да правите, трудно е да премахнете на 100% токсините, които са попаднали в тях, но може поне да намалите количеството им до някаква степен. Ето няколко начина:

Миене със студена вода и търкане

Близо 75% от пестицидите в плодовете и зеленчуците се отстраняват чрез старателно измиване със студена вода. Докато някои не изискват кой знае колко търкане, други имат по-нестандартна форма и трябва да се мият по-продължително.

Pixabay

По думите на специалисти, ако по повърхността им има пукнатини и неравности, в тях се задържат най-много пестициди.

Данни на „Naturallivingideas“ показват, че температурата на водата или почистващите продукти, не са от ключово значение за премахване на пестицидите, а по-скоро търкането на повърхността на продуктите. За целта може да вземете чиста гъба, с която да натискате и триете минимум по 30 секунди.

Киснене в разтвор от вода и сол

След като ги измиете под струята вода, може да ги накиснете в разтвор със сол. Така, ако има останали пестициди, те ще бъдат премахнати по-лесно.

Смесете две чаени лъжички сол в четири чаши топла вода и разбъркайте, за да се разтвори добре. След като разтворът изстине, може да накиснете зеленчуците за известно време – от 30 до 60 минути. После ги изплакнете със студена вода.

В разтвора може да накиснете маруля, брюкселско зеле, спанак и други зеленолистни, които по-трудно се почистват на ръка.

Pixabay

Киснене в разтвор с оцет

Може би знаете, че ябълковият оцет има почистващи и антибактериални свойства. Разтворът с него действа подобно на солената вода.

Напълнете голяма купа за салата с вода. Количеството на оцета, който ще сложите вътре трябва да е една четвърт от нейното. Може да сложите ябълките, които току-що сте купили, също така други плодове и зеленчуци. Те трябва да стоят вътре поне 30 минути, за да паднат повече пестициди. После изплакнете всичко обилно със студена вода и подсушете, ако няма да го ползвате веднага.

Почистване със спрей с лимонов сок

Намерете дозатор с пръскалка, където може да смесите една супена лъжица лимонов сок, две супени лъжици ябълков оцет и една чаша вода. Разклатете енергично, след което напръскайте плодовете и ги почистете с памучна кърпа. После ги изплакнете обилно с вода.

Разтривайте за 30 секунди на ръка или със четка за зеленчуци и изплакнете обилно в студена вода.

Обелване

Морковите, ябълките, краставиците, доматите, както и много други, могат да се белят. В кората на много плодове и зеленчуци се съдържат голямо количество пестициди, но пък с това ще се лишите и от много полезни вещества като витамини и минерали.

Тези съвети може да използвате успешно и за премахване на микробите от плодовете и зеленчуците, които купувате по време на пандемията. Останете #ОтговорниВкъщи и се хранете здравословно!

Автор на статията:
Ваня Гъркова
Сподели
токсини пестициди лична хигиена миене на плодове и зеленчуци разтвор с оцет как да мием салатите
1 коментара
fallback