IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Колко време коронавирусът се задържа по различните повърхности?

16 март 2020 17 30

От 24 часа до 9 дни

Снимка: Pixabay

В момента коронавирусът контролира живота ни. Някои от нас са принудени да работят от вкъщи, а тези, които нямат тази привилегия, трябва много добре да се пазят. Личната хигиена е на първо място, но след това трябва да помислим и за всичко останало, което ни заобикаля.

Хубаво е да почистваме работното си място преди да седнем на него, телефона, колата си и много други неща от бита. Ако се возим в градски транспорт, внимателно трябва да помислим преди да се хванем за дръжката. По-добре да го направим, използвайки еднократна салфетка или ръкава си.

Ако сме болни и ни се налага да излезем от дома си, добре да покриваме устата си и носа си с маска, за да не разпространяваме заразата. Ако това е невъзможно, кихайте и кашляйте в лакътя си, а не в ръката си.

Но какво става с вирусите, които все пак стигат до дръжките в метрото, до дрехите ви и до бравите? Колко време се задържат там и има ли значение каква е повърхността?

коронавирус, предпазна

Снимка: iStock

Според експерти, животът на всеки вирус зависи от мястото, на което се намира. Учени наскоро доказаха, че коронавирусът може да живее върху пластмаса до 72 часа, на картон до 24 часа и на медна повърхност до 4 часа.

Друго проучване, направено през тази година и публикувано в „Journal of Hospital Infection“, анализира 22 доклада върху други щамове на коронавирус. Изследователите установили, че средно вирусите остават върху метални, пластмасови и стъклени повърхности в продължение на четири-пет дни при стайна температура.

Този период може да скочи до 9 дни, в зависимост от влажността и температурата на помещението, в което се намират тези повърхности. Това доказва, че не може да се каже с точност колко живеят вредните микроби в различна среда.

коронавирус Pixabay

Снимка: Pixabay

Не е ясно и колко дълго вирусите издържат по тъканите. Като цяло обаче по-гладките влакна като синтетични, полусинтетични и копринени са по-неблагоприятни за разпространението на микроби.

Това е от голямо значение, тъй като в ежедневието си влизаме в контакт с множество тъкани. Това са дрехите, които носим, кърпата, с която се бършем и чаршафите, на които спим. Затова и в болниците много внимателно избират чаршафите за леглата. Експертите съветват и да съблечете дрехите си веднага, щом се приберете от работа, ако през деня сте контактували с много хора.

Как да почистваме твърди повърхности?

За повърхности като кухненски плотове, брави, мивки и стъкло, от Световната здравна организация препоръчват да ги почиствате с дезинфектанти, които съдържат поне 70% алкохол. Тъй като в момента този продукт почти е невъзможно да го намерите в търговската мрежа, има начини, по които може да си го направите сами.

коронавирус istock

Снимка: iStock

Трябва също така да се уверите, че правилно почиствате мястото. Например, ако използвате антибактериални мокри кърпички, хубаво е повърхността да бъде мокра за поне 4 минути преди течността да се изпари.

Ако повърхността ви остане мокра за това време, това означава, че вече сте я почистили достатъчно добре и няма нужда от повече.

Как да почистваме тъкани?

Един от най-добрите начини да се предпазите от вируси и зарази е да перете дрехите си често. Според проучване, направено през 2020 година, трябва да перем на поне 30 градуса. Това обаче не елиминира бактериите, но ги намалява драстично.

За по-добра дезинфекция на тъканите добавете белина, разредена с вода. Преди това обаче проверете етикета на дрехата си, за да сте сигурни, че ги перете правилно. Внимавайте да не препълните пералнята, защото тогава дрехите няма да могат да се изперат правилно.

коронавирус istock

Снимка: iStock

Оставете им място, в което добре да се накиснат и да се разбъркат в дезинфекциращата вода. Ако имате сушилня, добре е да я използвате, независимо колко е хубаво времето навън. Високата температура е едно от най-добрите решения за убиването на микроби.

Не се притеснявайте обаче, ако нямате сушилня. Директната слънчева светлина също е добре за дезинфекция. Според експерти, ултравиолетовите лъчи убиват голяма част от бактериите.

Коронавирус – отговори на най-често задаваните въпроси

Ако някой от семейството ви е бил болен, е добре да почистите пералнята и сушилнята си след като приключат работа. Потърсете в инструкциите на уреда ви как най-добре да го дезинфекцирате без да му навредите.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари