Хормоналният баланс на жените е крехък. Той може да бъде нарушен от нездравословна диета, от липса на спорт и сън, както и от хроничен стрес. За съжаление, дори и да практикувате здравословен начин на живот, хормоналният дисбаланс също може да бъде ваш проблем. За да държите хормоните си под контрол, от съществено значение е да се научите кои са основните симптоми на дисбаланс. Не само трябва да знаете тези симптоми, но също така е полезно да научите и за витамините, които са от съществено значение за доброто здраве.
Какви са основните симптоми на хормонален дисбаланс?
Нито едно проучване досега не е успяло да дефинира едно определено състояние на нашето тяло като сигурен факт, че то е причинено от хормонален дисбаланс. Въпреки това, някои от симптомите, които усещате, е възможно да бъдат свързани именно с това състояние. Ето и сигналите, които вашето тяло ви изпраща, и които не трябва да пренебрегвате:
Умора:
Ако се уморявате много по-лесно, независимо че получавате достатъчно нощен сън и то качествен, възможно е да се касае за хормонален дисбаланс.
ПМС:
Според статия, публикувана от „Менопауза Интернешънъл“, не са намерени убедителни доказателства, че хормоналният дисбаланс причинява т. нар. предменструален синдром. Проучванията обаче показват, че производството на прогестерон може да е свързано със синдрома.
Наддаване на тегло:
Някои дебалансирани хормони във вашето тяло могат да ви накарат да жадувате и да похапвате повече богати на въглехидрати храни и/или сладкиши, вследствие на което да напълнеете за кратко време.
Косопад:
По принцип е обичайно косата ви да се къса, ако цъфти или поради честото ѝ стилизиране и боядисване, но ако забележите по-сериозен косопад, то може да се касае за хормонален проблем.
Задържане на вода:
Ако сте забелязали, че дънките ви са по-тесни от обикновено, въпреки че не сте качили килограми, както и че пръстените ви се впиват в пръстите ви и др., особено по време на менструация, то може и да задържате вода, а това да се дължи на хормонален дисбаланс.
Окосмяване по лицето:
Не е необичайно за някои жени да имат леко окосмяване над горната устна или по брадичката и да се нуждаят от време на време от епилация или изрусяване на тези косъмчета. Когато обаче този мъх стане по-груб и забележим, това може да сигнализира за свръхпроизводство на мъжки хормони.
Остеопороза:
В статия, публикувана от Clinical Orthopedics and Research, се казва, че експертите не знаят точните причини за това осакатяващо костно състояние. В статията обаче се споменава, че поне пет хормона са отговорни за здравето на костите, така че е възможно дисбалансът да е причината.
Инфекции на уринарния тракт:
Тези досадни проблеми могат да причинят болка и парене в областта на пикочните пътища. Въпреки че са бактериални, хроничните инфекции на уринарния тракт могат да са намек за хормонален проблем.
Ниско либидо:
Преминавайки от тийнейджърските години към зрялата възраст, всяка жена обикновено знае какво е нивото ѝ на сексуално желание. Това ниво може да се засилва или да намалява според месечния цикъл, както и да има отношение към цялостното здраве на жената. Ако вашето либидо обаче е по-ниско от обичайното и си остава такова месеци наред, без да имате друг здравословен проблем, може да са виновни вашите хормони.
Кожни проблеми:
Кожата ви може да бъде суха, мазна, комбинирана или чувствителна по природа. Ако обаче изведнъж се промени драстично, например сухата кожа да се омазнява, а мазната да се лющи, то може причината да е хормонален дисбаланс.
Проблеми с психичното здраве:
Според статия, публикувана от Международната конференция по пристрастяване и свързаните с нея разстройства, хормоналният дисбаланс може да повлияе на психичното здраве. Ако сте били диагностицирани с тревожност или депресия, добре е вашият личен лекар да ви назначи изследвания за проверка на нивата на хормоните ви.
Четирите най-важни хормона за здравето на жените:
Вашата ендокринна система е съвкупност от жлези в цялото ви тяло, които произвеждат специфични хормони. Всеки хормон е отговорен за жизненоважна роля във вашето здраве. Ето и четирите основни хормона, които е важно да идентифицирате.
1. Инсулин
Нивата на глюкоза в тялото ви се контролират от този хормон, който се произвежда от панкреаса. Когато инсулинът ви е в дисбаланс, нивата на глюкозата също са дебалансирани, което води до скокове и спадове на захар. Това състояние може да се превърне в диабет и да причини наддаване на тегло и други сериозни здравословни проблеми.
2. Кортизол
Когато тялото ви е под стрес и преминавате в режим на оцеляване, надбъбречните жлези изпомпват адреналин и кортизол в организма. Той дава на тялото ви прилив на енергия за самозащита. Ако сте хронично стресирани, твърде много кортизол може да повлияе на вашето настроение, ниво на енергия и тегло.
3. TSH
Вашата щитовидна жлеза е с форма на пеперуда, разположена зад трахеята във врата. Тази съществена жлеза произвежда хормони, които регулират метаболизма ви и често се нарича термостат на тялото. Главната ендокринна жлеза контролира щитовидната жлеза чрез мозъка, това е вашата хипофизна жлеза. Тази малка жлеза произвежда хормони, стимулиращи щитовидната жлеза и поддържайки нейната работа. Ако TSH не е в норма, хормоните на щитовидната жлеза ще бъдат дебалансирани и метаболизмът ви ще бъде неблагоприятно повлиян. Ще забележите хронично изтощение и липса на енергия.
4. Естроген
Вашите женски характеристики са продукти на естрогена – основният женски полов хормон. Този хормон ви прави жена и е свързан с метаболизма ви, мозъчната функция, здравето на костите, настроението и теглото ви. Когато навлезете в 30-те и след това, обикновено ще изпитате спад в естрогена. Преди менопаузата може да започнете да имате нередовни цикли, нощно изпотяване, безпокойство и лошо настроение.
Основни витамини, облекчаващи и/или предпазващи от хормонален дисбаланс:
Вашата първа защита срещу хормонален дисбаланс е да поддържате здравословен начин на живот. Ако консумирате преработена нездравословна храна, заредена със захар, натрий и консерванти, това ще се отрази негативно на вашите хормони. Ако обаче се стремите да ядете питателни пълноценни храни и спортувате редовно, вашата ендокринна система ще бъде в ред. В допълнение към хранителната диета се нуждаете от специфични витамини и минерали за оптимално здраве. Ето някои витамини, които трябва да имате предвид, за да поддържате хормоните си в норма:
1. Омега-3
Да, трябва да избягвате храни с наситени мазнини, доколкото е възможно. Вашето тяло обаче се нуждае от здравословни мазнини като омега-3, за да функционират клетките ви правилно. Клетките в жлезите с вътрешна секреция се нуждаят от омега-3 за ефективно производство на хормони. Ако не получавате достатъчно от тези мастни киселини, производството на хормони може да намалее и да причини дисбаланс. Можете да си набавите тези витамини по естествен начин, като ядете орехи, мазна риба, ленено семе или семена от чиа.
2. Витамин D
Един от начините, по които много хора получават дозата си на витамин D, е чрез консумация на млечни продукти. Знаете ли, че тялото ви се нуждае от това основно хранително вещество, за да произвежда естроген и прогестерон? Също така може да помогне за балансиране на хормоните и нивата на кръвната захар. Ако искате здрави кости и зъби, вие се нуждаете от витамин D. Тъй като тялото ви не може да произвежда само това хранително вещество, вие си го набавяте, като консумирате млечни продукти, тъмнолистни зеленчуци и се наслаждавате на слънчевите лъчи
3. Цинк
Цинкът е основен минерал и се нуждаете от точно определено количество, за да поддържате плодовитостта и да регулирате менструалния си цикъл. Той също така е от полза за хормоните на щитовидната жлеза и им помага да останат балансирани. Ако пиете противозачатъчни или имате специфични проблеми с храносмилането, нивата ви на цинк може да са твърде ниски. Когато хормоните ви не са синхронизирани, може да изпитате болезнени менструации и цинкът може да помогне за намаляването им. Тъй като дневните дози могат да варират, тествайте нивата си.
4. Витамин В12
Това е звездата на витамините от група В. Този витамин има връзка с метаболизма и енергията. Вашето тяло се нуждае от това основно хранително вещество за здрави функции на щитовидната жлеза и нервите. Витамин В12 не само помага за балансиране на енергията ви, но помага за засилване на мозъчните функции като паметта.
Ако сте вегетарианец или веган, рискът от недостиг на витамин В12 може да бъде по-висок, отколкото за тези, които ядат месо. Можете да получите B12 само по естествен начин от месо, риба, морски дарове и млечни продукти. Можете обаче да консумирате подсилени с В12 зеленчуци и заместители на месо. Когато нивата на B12 са твърде ниски, ще се чувствате слаби и уморени през цялото време.