Бебешкият стол за хранене обикновено е достатъчно висок, за да може детето да достига масата за хранене и да е удобен за родителите, докато го хранят. Това обаче означава и повишен риск от неприятни, дори опасни инциденти. Ако бебето е палаво и обича да се движи, то лесно би могло да се преобърне и да падне от столчето, при което да получи леки или по-сериозни наранявания.
Разбира се, не е задължително това да се случва. При проектирането на дизайна на столчето за хранене специалистите се грижат специално за безопасността на детето, като поставят колани, осигуряват стабилна опора и прочее. Освен това има няколко прости правила, които е добре да спазвате при употреба на стол за хранене, за да осигурите максимална защита на бебето.
Как да изберете безопасен стол за хранене
Грижата за безопасността на детето започва още когато купувате стол за хранене. Първо проверете дали моделът, който сте харесали, има сертификат за безопасност. След това изпробвайте сами дали стои достатъчно стабилно. Непременно изберете модел с петточков предпазен колан (като този на количката на детето). Помнете, че масичката за хранене не е достатъчна, за да предпази детето от свличане от седалката или преобръщане на стола.
Шест правила за безопасно използване на столче за хранене
След като изберете безопасен стол, важно е да го използвате правилно, за да минимизирате риска от нараняване на детето. Ето няколко лесни правила, които да превърнете в навици още от първия ден:
- Когато слагате детето в столчето, винаги закопчавайте старателно колана. Проверявайте внимателно дали каишките са пристегнати така, че бебето да седи стабилно и да не може да мърда прекалено много.
- Когато храните детето, поставяйте стола на безопасно разстояние от масата и други мебели. Ако детето има възможност да достигне друга мебел с крак или ръка, то може да се избута и неволно да преобърне столчето.
- Използвайте стола само за хранене. Не оставяйте детето да си играе в него.
- Никога не оставяйте детето в столчето без надзор. Винаги бъдете наблизо, най-добре на една ръка разстояние. Наблюдавайте го, за да сте сигурни, че не се опитва да стане от стола и че не се задавя с храната.
- Когато не използвате стола за хранене, дръжте го на място, където детето не може да го достигне.
- Не позволявайте на бебето да си играе със стола, когато не се храни – да се катери по него, да го бута или да подрежда играчки по него.