Начинът, по който се прозява човек, издава неговите когнитивни способности, съобщава в. „Daily Mail“.
Изданието се позовава на изследване на университет в Ню Йорк. Специалисти стигнали до този извод след като провели проучване на над 205 прозевки на 177 екземпляра от 24 различни вида и стигнали до извода, че продължителността на прозявката при бозайниците е свързана с големината на мозъка им.
Оказало се, че мишки, плъхове, зайци и лисици се прозяват най-кратко, докато горили, гибони, моржове, камили, слонове и хора имат доста по-продължителни прозевки.
Д-р Андрю Галъп, който е психолог казва, че „прозевките не зависят от размера на тялото, нито от анатомичните структури, свързани с процеса – черепа и челюстта. Горилите, камилите, конете, лъвовете, моржовете и африканските слонове се прозяват по-кратко от човека“.
По думите на специалиста, продължителността на прозявката е свързана с размера и сложността на мозъка.
Камилите и шимпанзетата се прозяват в продължение на около пет секунди. Прозевките на африканските слонове продължават по шест секунди, а човешките – средно по седем секунди.
Учените твърдят, че откритието им би могло да помогне за разбирането на смисъла на прозявката.
Според настоящи проучвания този процес помага на човек да приеме повече кислород. Също така прозявката показва умора и дава възможност на мозъка да се охлади.