Навярно много хора, които тепърва „прохождат“ в спорта, са стояли пред дилемата: какъв вид тренировка да изберат и кои упражнения биха били най-ефективни за тях. На първо място всичко е индивидуално и в определени ситуации най-добър съвет може да ви даде специалист. В общите случаи обаче, упражненията с ниска интензивност, като ходенето например, се оказват най-добрият избор за тренировка.
Учени установили, че дългите периоди на ходене могат да бъдат по-ефективни, отколкото високо интензивните тренировки. Упражненията с нисък интензитет подобряват инсулиновата чувствителност и нивата на липидите в кръвта, което ви предпазва от диабет и затлъстяване.
Изследователи от Маастрахитския университет в Холандия направили експеримент. Те разделили 18 младежи на възраст между 19 и 24 години в три групи. Първата група не правила нищо в продължение на 14 часа, а втората група тренирала интензивно само от 13-тия до 14-тия час. Третата група младежи не правили нищо в продължение на шест часа, след това ходили четири часа и накрая стояли прави още два часа.
Експериментът доказал, че когато изразходваната енергия е една и съща (в случая на третата група) нивата на липидите и холестерола значително се подобрявали в сравнение с останалите две групи, пише вестник Daily Mail. Според доктор Ханс Савелберг човек не може да компенсира последиците върху здравето си, ако тренира само един час от деня, а останалото време прекарва с бездействие. Отрицателните последици са най-вече върху инсулиновата чувствителност и плазмените липиди.
Намаляването на бездействието и прекарването на повече време в активности с нисък интензитет като ходене или стоене прав, се оказва по-ефективен начин за подобряване на някои здравни параметри.