fallback

5 съставки, които НЕ трябва да слагате в домашно приготвените продукти за кожа

15 May 2020 12:30

Експерти съветват да внимавате у дома

По време на социалната изолация много хора се насочиха към направата на домашни продукти за кожа. Заради разпространението на коронавируса все още някои от нас се страхуват да отидат в козметичния салон и затова залагат на маски и ексфолианти, направени от естествени продукти у дома.

Според дерматолози, направата на собствени продукти за кожа може да е много добре за вас. Ава Шамбан казва, че по този начин знаете какво слагате върху себе си, но и приготвянето на маска за лице и други неща е доста успокояващо и може да разсее ума от случващото се. Колежката ѝ Мона Гохара напълно се съгласява с казаното, но предупреждава, че домашната грижа крие и някои рискове.

Снимка: iStock

„Самостоятелно направените козметични продукти могат да бъдат доста полезни, но в същото време може да предизвикат възпаление. Като руска рулетка е тази ситуация“, споделя Гохара пред „Allure“. Тя добавя, че има определени съставки, които могат да навредят на кожата и затова трябва да ги избягвате.

Ето кои са те:

Лимон и други плодове

Въпреки че много домашни рецепти за маски и други продукти съдържат лимон и се твърди, че той е перфектен за изсветляване на кожата, експертите са на друго мнение. „Лимонът е доста кисел и може да изгори кожата, оставяйки я груба и безцветна“, казва Гохара. Той дори може да предизвика сериозно възпаление.

Снимка: Pixabay

„Ако бъде използван върху кожа, която е била изгорена от слънцето, лимонът може да допринесе за появата на мехури“, добавя дерматологът Рита Линкнер. Ава Шамбан съветва да изпробвате всеки един плод върху кожата си, за да видите дали нямате алергия към него. Ако всичко е наред, тогава може да го сложите в домашната си рецепта.

Паста или сода за хляб

Пастата за зъби често се препоръчва на хора, които страдат от акне заради антимикробния триклозан. Дерматолозите обаче биха препоръчали да избягвате използването ѝ. Същото важи и за содата за хляб, друга често срещана съставка в рецептите за домашни козметични продукти.

„Пастата за зъби и содата за хляб дразнят и възпаляват кожата“, казва Гохара.

Сурово яйце

Яйцата може да се използват в някои продукти от корейската дерматология, но прилагането им директно върху кожата може да предизвика сериозни последствия, ако не внимавате. „Суровото яйце може да причини бактериална инфекция, наречена салмонела“, обяснява Гохара. Според проучвания, салмонелните кожни инфекции са рядкост, но ако видите как изглеждат, със сигурност ще се откажете от яйцето.

Оцет

Някои хора използват тонери на базата на оцет заради киселинността и балансиращите свойства на pH, но този продукт никак не се харесва на дерматолозите. „Бих стоял далеч от оцета, независимо от неговите ползи“, казва Шамбан. Тя добавя, че миризмата му ще проникне в кожата и ще остане там дълго време.

Снимка: iStock

Дерматологът Шанса Ху обаче споделя, че неприятният аромат е най-малката ви грижа. Вредните ефекти на оцета варират от дразнене, изгаряне и депигментация в резултат на първоначалното дразнене“.

Подправки

Гохара споделя, че куркумата може да оцвети кожата ви, но това не значи, че трябва да я изключите от рецептите си. Много от дерматолозите препоръчват този продукт заради ефективните му противовъзпалителни способности.

Канелата, от друга страна, трябва напълно да се избягва. Според Шамбан, подправките трябва да бъдат използвани много внимателно. „Някои от тях могат да бъдат дразнещи за определен тип кожа, така че първо ги тествайте“. Въпреки че домашните козметични продукти са доста популярни в днешно време, експертите съветват да се отнасяте към тях като закупени от магазин.

Снимка: Pixabay

„Никога не си правете домашни маски твърде често и не ги оставяйте върху лицето си дълго време“, казва Шамбан. Тя допълва, че е добре да правите такова количество, което ще ви стигне за едно използване. Тъй като не слагате консерванти или стабилизатори, както в продуктите от магазина, вашите маски и ексфолианти не могат да издържат дълго време.

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
забрана козметика продукти съставки вкъщи направи си сам домашни продукти
0 коментара
fallback