Ексфолиране – колко често да го правим? Сигурно си задавате този въпрос, но трябва да знаете, че то е необходимо, независимо от типа кожа. Чрез него периодично премахваме мъртвата кожа и отпушваме порите. А това намалява появата на черни и бели точки, както и акне. Освен това насърчава хидратацията.
Много жени смятат, че редовното почистване, овлажняване и подхранване на кожата е достатъчно като рутинна грижа. Но за да е по-здрава и хубава, им трябва и ексфолиране. То е последната стъпка, с която лицето е по-свежо, гладко и хубаво.
Ексфолиране – какво представлява?
Кожата на човек постоянно се регенерира. Клетките на най-горния ѝ слой умират и на тяхно място растат нови – образувани в дермата. Но с остаряването този естествен процес се забавя. Намалеят ли регенеративните сили, трябва редовно ексфолиране. Иначе текстурата и здравината на кожата се нарушават постепенно.
При премахването на мъртвите клетки, които понякога се трупат и водят до кожни проблеми, може да се ползват както химически, така и физически средства. При първото много важни са продуктите, съдържащи ензими. Те действат благоприятно при по-лесното падане на мъртвите клетки от кожата чрез тяхното химическо действие. Докато при другите трябват ексфолианти, както и някои пособия за лице и тяло.
IStock
Независимо кой процес на ексфолиране изберете, резултатът ще е по-млада и хубава кожа.
Има много маски, с които ще се отървете от мъртвата кожа по лицето и тялото. Но ако нямате възможност да си купите, първо пробвайте с нещо, което ще откриете в шкафа у дома.
Предлагаме ви 5 домашни средства за отстраняване на мъртвите клетки:
1. Кафява захар
IStock
Необходими продукти:
- 1 супена лъжица кафява захар; - 1 чаена лъжичка бадемово или кокосово масло.
Смесете маслото със захарта. Нанесете това върху кожата, която предварително сте почистили от грим и замърсявания. Търкайте с кръгови движения за няколко минути. Оставете да подейства още около 5, след което изплакнете с хладка вода. Въпросният ексфолиант става и за цяло тяло, само увеличете количеството на съставките.
Може да ексфолирате така до два пъти седмично.
Суровата захар работи най-добре за ексфолиране на мъртвата кожа на лицето и тялото. Нейната текстура е по-груба и може да премахне мъртвите кожни клетки с триенето. Измиващото действие също подобрява кръвообращението и прави кожата по-мека и еластична.
2. Сода за хляб
IStock
Необходими продукти:
- 1 супена лъжица сода бикарбонат; - 1 капсула витамин Е; - малко вода.
Първо отворете капсулата с витамин Е и изсипете нейното съдържание към содата. После капнете малко вода и разбъркайте. С пастата намажете лицето и търкайте с кръгови движения за около 2-3 минути. После изплакнете с хладка вода.
Може да ползвате сместа при мъртва кожа веднъж седмично.
Защо това ексфолиране работи? Просто гранулите на содата са фини и лесно премахват сухата кожа от лицето. Те притежават алкалност, която насърчава по-лесното излющване. Содата за хляб също възстановява pH баланса на кожата ви. Става и за ексфолиране на мъртвата кожа от устните, стига по тях да няма рани.
3. Захар и мед
Pixabay
Необходими продукти:
- 1 супена лъжица захар; - 1 чаена лъжичка суров мед.
Двете съставки се смесват и с тях се натрива кожата на лицето. След това се изплаква с хладка вода. Може да се повтори още веднъж за седмицата.
Както кафявата, така и бялата захар, стават за ексфолиране. А в комбинация с мед, овлажняват в дълбочина. Също така се борят с увреждането от оксидативния стрес. Стават и за тяло, но трябва да смесите повече.
4. Ябълков оцет
IStock
Необходими продукти:
- 1 чаена лъжичка ябълков оцет; - 1 чаена чаша вода; - памучен тампон.
Това не е абразивен ексфолиант, но също действа чудесно на мъртвата кожа. Разредете оцета с малко вода и нанесете върху лицето с помощта на памук. Оставете да подейства за около 10-15 минути. След това измийте с хладка вода. Може в сместа да накиснете и краката за около 10-12 минути. След това да минете петите с четка.
Действието може да повторите още веднъж за седмицата.
5. Четка за зъби
Сигурно сте виждали по списания, че жените ползват готови скрабове за устни, но ги нанасят с четка. Е, не е нужно да имате специална за ексфолиране. Просто вземете най-евтината четка за зъби, за предпочитане е да не е с много меки косъмчета. С нея може да поставите балсам за устни или пък кокосово масло (със или без захар).
Внимателното втриване на продукта с четката ще отстрани постепенно мъртвата кожа по устните. Ползвайте отново кръгови движения. После изплакнете и почистете от люспите.
Този вид ексфолиращо четкане може да правите до два пъти седмично.
Това средство е най-лесно за отстраняване на мъртвите клетки. Балсамът омекотява, докато косъмчетата на четката за зъби могат да помогнат за изглаждането на устните.
6. Скраб със зехтин
Необходими продукти:
- 2-3 по-малки костилки от маслини; - 2 супени лъжици зехтин.
Ако можете да смелите костилките, го направете и добавете към тях зехтина. В противен случай просто намажете лицето или тялото със зехтин, след което поставете костилките в ръката си и натрийте внимателно конкретно място от кожата. Просто леко притискайте.
Този скраб също е ефикасен. Докато смлените костилки стават за ексфолиране, зехтинът ще я подхранва. Той съдържа мастни киселини и основни хранителни вещества.
Бонус – за какво да внимавате?
Какъвто и продукт да изберете, не натискайте твърде силно, а бъдете по-нежни с ръцете. Иначе рискувате да лишите кожата от ценни естествени масла и пептиди. Ако един път ексфолирате, изчакайте поне няколко дни, за да пробвате отново. Иначе може да насърчите дехидратацията в клетките.
Сухата кожа и зрялата такава имат нужда от ексфолиране не повече от два пъти седмично. И използваните продукти трябва да са овлажняващи. Най-добре е да се ориентирате към скраб на маслена основа.
Мазната и смесена кожа се третира с ексфолиант до три пъти седмично, но не повече от това. А за нормалната важи правилото – до два пъти седмично или при необходимост.
Освен кръгови движения, може да ползвате и/или такива нагоре, с което ще поддържате вашата кожа по-стегната.
Този материал има информативен характер. Той не замества консултацията ви със специалист.