Пазаруването на продукти за грижа за кожата може да бъде обезсърчително за всеки от нас, но е особено предизвикателство за хората с чувствителна кожа. Козметичните съставки, в които останалият свят се кълне, може лесно да доведат до дразнене. Продуктите, които осигуряват на приятелките ви чист, сияен тен, могат да причинят сърбеж и зачервяване за чувствителната кожа.
Едно нещо, което може да улесни грижата за кожата в този случай е да знаете какво не трябва да използвате. Продължете да четете, за да разберете какви съставки да избягвате, ако имате чувствителна кожа.
Какво представлява чувствителната кожа?
Чувствителната кожа е общ термин за типове кожа, които са по-реактивни и уязвими към външни дразнители от околната среда, козметични продукти, диета и начин на живот. Този тип е по-склонен към атопичен дерматит и други кожни заболявания, като се характеризира с временна чувствителност и показване на признаци за нарушена кожна бариера. Ако имате чувствителна кожа, фокусът ви трябва да бъде насочен върху възстановяването на защитната бариера, успокояване на дразненето и избягване на всичко, което може да предизвика реакция в бъдеще.
Важно е да се отбележи, че има разлика между чувствителна и раздразнена кожа. Последното е термин, използван за описване на острото състояние на възпалена кожа. Често чувствителната кожа става сенсибилизирана. Но дори и хората без чувствителна кожа могат да развият раздразнения в отговор на определени външни фактори като стрес от околната среда, агресивни продукти, прекомерно ексфолиране или абразивни лечения.
Съставките, които да избягвате
Аромати
Ароматите са напълно забранени за чувствителната кожа. Те са често срещани виновници за дразненето, включително за причиняване на алергичен контактен дерматит. Ако имате чувствителна кожа, изберете продукти без аромати и без добавки. Обърнете внимание, че продуктите без аромат може да нямат забележима миризма, но могат да съдържат съставки, които маскират миризмите.
Алкохол
Сигурно не ви изненадвам с това, но все пак трябва да го споменем. Докато някои алкохоли в грижата за кожата могат да бъдат полезни – като мастните, извлечени от кокосово или палмово масло за подхранване – по-често тези, присъстващи в козметичните продукти, правят точно обратното. Те обикновено са разтворители, често използвани в тонери и адстрингенти, като спомагат за осигуряването на ефект на бързо изсушаване и помагат на други съставки да проникнат в кожата. Алкохолът обаче може да лиши кожата от естествените ѝ масла и да наруши защитната ѝ бариера, което води до сухота и раздразнение. Вместо това обмислете използването на хидратиращи тонери със съставки като глицерин или хиалуронова киселина.
Сулфати
Често ще намерите сулфати в почистващи препарати, за да се създаде ефектът на пяна. Въпреки че това може да се почувства задоволително, тази съставка често причинява повече вреда, отколкото полза. Сулфатите обикновено са ефективни при премахването на мръсотия и масло от кожата. Въпреки това, за тези с чувствителен тип, те могат да бъдат прекалено груби, причинявайки сухота и раздразнение и нарушавайки естествената бариера на кожата.
Снимка: iStock
Как можете да идентифицирате сулфатите в грижата за кожата си? Двата най-често срещани са натриев лаурил и натриев лаурет сулфат. Има по-меки повърхностно активни вещества като натриев лаурил глутамат и натриев лаурил сулфоацетат, които са не само нежни, но и силно биологично разградими. Все пак ви препоръчваме да изберете нежни почистващи продукти без сулфати с меки повърхностно активни вещества като кокамидопропил бетаин.
Етерични масла
Етеричните масла могат да действат успокояващо в много случаи, но върху кожата не е един от тези случаи. Типове като масло от чаено дърво и лавандула са естествено извлечени от растения, често използвани заради своите ароматни свойства или ползи за кожата. Въпреки че се твърди, че осигуряват противовъзпалителни и антимикробни ползи, през повечето време пречистената форма може да бъде твърде силна и да предизвика дразнене, алергични реакции или дори да изостри чувствителността при някои индивиди.
Ретиноли и ретиноиди
Докато ретинолът и ретиноидите със сигурност могат да работят в полза на вашата кожа, важно е да разберете как да ги използвате правилно, за да осигурите положителни резултати, без да си причинявате повече вреда. И двете са съставки против стареене, но в същото време са класически признак за дразнители. Зачервяването, лющенето и паренето, свързани с употребата на ретиноли и ретиноиди, се нарича ретиноиден дерматит и представлява форма на иритативен контактен дерматит.
Снимка: iStock
Въпреки че много хора в крайна сметка намират ретинол или ретиноидна рутина, която работи за тях, при други не е така. Като алтернатива, помислете за продукти, които съдържат бакучиол, който е растителна съставка, която се понася по-добре от ретинола и се смята, че има подобни ефекти против стареене.
Бензоил пероксид
Ако имате кожа, склонна към акне, бензоил пероксидът може да бъде най-добрият ви приятел. И като много от съставките в този списък, когато се използва по подходящ начин, той може да направи магия. Въпреки това, експертите казват да го използвате внимателно, за да избегнете всякакви раздразнения. Ако кожата ви реагира лошо на бензоил пероксид, продуктите на базата на цинк могат да помогнат за намаляване на дразненето и появата на пъпки.
Алфа-хидрокси и бета-хидрокси киселини
AHA (алфа-хидрокси киселини) и BHA (бета-хидрокси киселини) са ексфолианти, които трябва да ви подскажат да действате с повишено внимание. Изминахме дълъг път от използването на скрабове от кайсии и орехи, но все пак е важно да сте наясно с ексфолиантите, с които работите, и как те взаимодействат с останалата част от рутинната ви грижа за кожата.
Снимка: iStock
АНА и ВНА са химически ексфолианти, които разтварят лепилото, което държи мъртвите кожни клетки заедно, насърчавайки клетъчния обмен. Те могат да причинят раздразнение, зачервяване и чувствителност и затова не се препоръчват за хора с чувствителна и сензитивна кожа. Вместо това можете да опитате ензимни ексфолианти като тиква и ананас или нежни скрабове, направени от жожоба или оризова пудра. Полихидрокси киселините (PHA) като глюконолактон са нежни, хидратиращи алтернативи.
Парабени
Парабените удължават срока на годност на любимите ви продукти и помагат за предотвратяване на появата на бактерии или плесени. Но не е изненадващо, че съставка, която може да направи тези неща, невинаги е най-щадяща кожата. Ако сте склонни към атопичен дерматит или се борите със състояние като екзема, парабените може да ви дразнят. Освен това парабените се класифицират като ендокринни разрушители, имитиращи естроген и влияят на хормоналния баланс в тялото.
Снимка: iStock
Търсете продукти, етикетирани без парабени – особено лосиони, козметика и други продукти, които остават по кожата – и внимавайте за често срещаните като метилпарабен, етилпарабен, бутилпарабен, изобутилпарабен, изопропилпарабен и бензилпарабен, за да можете да ги избягвате.
Коментари