Липсата на влага обикновено е причина за суха кожа. Но какво причинява тази липса на влага? Когато стандартният овлажнител изглежда не облекчава сухата ви кожа, може да има други, по-изненадващи причини.
Сухата кожа се причинява от нарушена кожна бариера и дисфункция или дефицит на необходимите здравословни мазнини в горния слой на кожата. Обикновено горният слой на кожата се състои от мъртви клетки и естествени масла, които помагат за улавяне на влагата, за да поддържа кожата мека и гладка. Но ако няма достатъчно вода в този горен слой клетки, което може да се случи, ако защитните масла са намалени, може да се получи суха кожа.
В повечето случаи сухата кожа или ксерозисът на кожата не е голяма грижа. Това е изключително често, може да се появи при хора от всички възрасти и може да изскочи навсякъде по тялото, от ръцете и лицето до краката и стомаха. Първата ви мисъл, когато почувствате суха кожа, може да е да увеличите овлажнителя, но може да е по-полезно да стигнете до дъното на проблема, като се замислите за първоизточника му.
10 неподозирани причини за сухата кожа
1. Ароматите може да причинят дразнене
Ароматите имат тенденцията да дразнят сухата кожа или да влошават състоянието, така че избягвайте дезодоранти и продукти за грижа за кожата, които са пълни с аромати. Това е така, защото ароматът е често срещан източник на алергичен дерматит. Може да отнеме известно време, за да реагира кожата, или може да видите реакция още първия път. Проверете списъка със съставки за думата „аромат“ и не забравяйте, че „без аромат“ е най-доброто решение.
Снимка: iStock
Лосионите и кремовете за тяло могат да причинят повече вреда, отколкото полза, когато са пълни с аромати. Четете внимателно етикетите. Лавандуловото масло и други растителни масла имат естествени консервиращи свойства и се използват в козметика, която все още може да бъде етикетирана като „без аромат“.
2. Сапунът може да изсмуче влагата от кожата и скалпа
Много сапуни, препарати и шампоани отнемат влагата от кожата и скалпа ви, тъй като са формулирани да премахват мазнината. Важно е внимателно да избирате продукти за измиване на лице, тяло и перилни препарати. Измиването на тялото с хидратиращ душ гел е по-добрият избор от грубия сапун.
3. Генетиката може да повлияе на риска от суха кожа
Учените казват, че сухата кожа може да бъде наследена. Според едно проучване, мутациите в гените, които контролират производството на протеина филагрин, който играе роля във формирането и хидратирането на кожната бариера, могат да причинят няколко кожни заболявания. Хората с тези мутации (около 10 процента от населението според проучването) страдат от по-суха кожа и имат по-голям шанс да развият екзема. Атопичният дерматит е често срещан вид екзема.
Снимка: iStock
Ако винаги сте имали суха кожа или това се случва във вашето семейство, важно е да сте усърдни с ежедневното овлажняване. Търсете серамиди и липиди в овлажнителите, които помагат за изграждането и укрепването на кожната бариера.
4. Твърдата вода може да попречи на абсорбирането на овлажнителите
Когато чешмяната вода съдържа висока концентрация на минерали като магнезий и калций, тя е известна като твърда вода. Тези минерали могат да оставят филм върху кожата, който причинява сухота. Тези вещества превръщат мазнините върху кожата в гъста субстанция, която запушва жлезите, влошава състояния като акне и розацея и предотвратява абсорбирането на овлажнители в кожата.
Снимка: iStock
Инвестирането във филтри за вода може да помогне. Дерматолозите също така препоръчват да добавите продукти за грижа за кожата, които съдържат витамини А и С към вашата рутина, защото те противодействат на покритието, отложено от твърдата вода.
5. Лекарствата за акне и ретинолът ускоряват обновяването на кожните клетки, причинявайки сухота
Салициловата киселина може да бъде страхотна при лечение на акне, но също така може да изсуши кожата ви, когато започнете да я използвате за първи път. Сухотата също е често срещан страничен ефект на ретинола и се случва, защото той разхлабва връзката между клетките и повърхността на кожата. Добрата новина е, че не е нужно да се отказвате от тези съставки, въпреки че намаляването на употребата им може да доведе до резултати без дразнене.
Снимка: iStock
Намалете честотата на употреба от всеки ден през ден и изберете нежен почистващ продукт, който не усложнява проблема. Най-добрата честота ще зависи от вашия специфичен тип кожа. Приемете паренето, лющенето и беленето като признаци, че трябва да спрете да използвате дадена козметика. Уговорете среща с вашия дерматолог и носете продукта със себе си, за да може лекарят да го оцени и да се увери, че е подходящ за вашата кожа.
6. Сухият въздух, на закрито или навън, може да увеличи симптомите на суха кожа
Понякога въздухът вътре може да бъде толкова наказателен за кожата ви, колкото и този навън. Изкуствената топлина в затворени помещения може да намали нивата на влажност, карайки кожата да се чувства суха и сърбяща. За щастие, не е нужно да страдате от този проблем цяла зима. Овлажнителят на въздух може да помогне за възстановяване на влагата във вашия дом. Най-добре е да настроите вашата влажност между 30 и 50%. Освен това е добра идея да държите подръка лек крем с 1% хидрокортизон. Използвайте го рано, ако видите признаци на напукана или суха кожа.
Снимка: iStock
Хидрокортизонът, който понякога изисква рецепта, намалява отока, зачервяването и сърбежа и помага за успокояване на сухата, напукана кожа и ускорява нейното заздравяване.
7. Ревностното миене на ръцете може да доведе до зачервяване и раздразнение
Някои хора със суха кожа просто мият ръцете си постоянно. Това няма да помогне за сухотата, защото честото миене на ръцете може да доведе до суха, напукана кожа. Това може да бъде голям проблем за хората, които работят в отрасли, които изискват често миене на ръцете, като например здравеопазването.
Снимка: iStock
За да смекчите ефекта на изсушаване на вашия санитарен навик, използвайте хладка вода (горещата вода отнема влагата на кожата ви), изберете овлажняващи сапуни, внимателно подсушете ръцете си и завършете с някакъв вид лосион или мехлем.
8. Дълги, горещи душове могат да допринесат за дехидратация на кожата
Може да е изкушаващо да стоите под гореща вода за продължителен период от време, особено през студените месеци. Но практиката може да доведе до проблеми с кожата ви. Вземането на дълги душове или вани с пара може да изсуши влагата в кожата. Дерматолозите казват да ограничим душовете до не повече от пет минути и да поддържаме температурата на водата топла, а не гореща. След това нанесете овлажняващ крем в рамките на една минута след излизане от банята. Овлажнителите действат най-добре върху влажна кожа.
9. Стареенето може да увеличи сухотата на кожата
Сухата кожа има тенденция да става все по-голям проблем с напредването на възрастта. Хората на 40 или повече години са изложени на повишен риск от изпитване на дехидратация и това засяга около половината население в тази възрастова група.
Снимка: iStock
Когато остаряваме, кожата ни произвежда по-малко мазнина и става по-суха. За жените това може да се дължи и на хормоналните промени, свързани с менопаузата. Решението? Овлажнявайте всеки ден (или няколко пъти на ден, ако е необходимо). Търсете овлажнител, който съдържа серамиди, хиалуронова киселина, глицерин или вазелин. Тези съставки могат да помогнат за попълване на изгубената влага и бързо възстановяване на кожната бариера.
10. Някои медицински състояния могат да причинят суха кожа
Кожни проблеми като псориазис и екзема могат да направят кожата ви по-склонна към сухота. Но проблемът също така може да е признак и за нещо по-сериозно като диабет, заболяване на щитовидната жлеза, бъбречни проблеми, недохранване или ХИВ.
Снимка: iStock
Трябва да вземете предвид възпалените зони, образуването на корички, силен сърбеж, хиперпигментация и груби, люспести петна по кожата и да ги приемете като намек, че е време да посетите лекар. След като установи първопричината за вашия проблем, той ще може да помогне за справянето с него и правилното му лечение.
Коментари