IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Елинор Рузвелт – една различна Първа дама, бореща се за правата на другите

11 ноември 2020 18 00

Тя обитава Белия дом от 1933 до 1945 година

Снимка: Getty

Първата дама Елинор Рузвелт, съпруга на президента Франклин Рузвелт, е била лидер сама по себе си и е участвала в множество хуманитарни каузи през целия си живот. Племенница на Теодор Рузвелт, Елинор е родена в богато нюйоркско семейство. Тя се омъжва за Франклин Рузвелт, нейният пети братовчед.

През 20-те години на миналия век Рузвелт, която отглежда пет деца, участва активно в политиката на Демократическата партия и е част от много организации за социални реформи. В Белия дом тя е била една от най-активните Първи дами в историята и е работила за политическа, расова и социална справедливост. След смъртта на съпруга ѝ, Елинор става делегат в ООН и продължава да служи като защитник на широк спектър от въпроси, свързани с правата на човека.

Тя остава активна в демократичните си каузи и успешна писателка до смъртта си на 78-годишна възраст.

Коя е Елинор Рузвелт

Анна Елинор Рузвелт е родена на 11 октомври 1884 година в Ню Йорк. Баща ѝ – Елиът Рузвелт, е по-малкият брат на Теодор Рузвелт, а майка ѝ – Анна Хол, е от богато нюйоркско семейство. Бащата на Елинор обаче е имал проблеми с алкохола и бракът на родителите ѝ бил проблемен. След като Анна умира от дифтерия през 1892 година, Рузвелт и двамата ѝ по-малки братя се местят да живеят при баба си в Манхатън.

Елинор е била обучавана от частни учители до 15-годишна възраст, когато е изпратена в академията „Allenswood“ – момичешко училище в Англия. Усъвършенства се под наставничеството на директорката Мари Сувестр, която насърчавала социалната отговорност и независимостта на младите жени. Елинор завършва образованието си на 18, след което се завръща в Ню Йорк и прави социалния си дебют на събитие в известния хотел „Уолдорф“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Billie Tekel Elias (@billietoy) on

След това тя се включва активно в работата по социални реформи, служейки като учител доброволец на деца имигранти в училище в Манхатън. Елинор става част и от Националната лига на потребителите, чиято мисия е била да сложи край на опасните условия на труд във фабрики и други предприятия.

Брак и семеен живот

На 17 март 1905 година 20-годишната Елинор се омъжва за Франклин Рузвелт – 22-годишен студент в университета Харвард и нейн пети братовчед. Двамата се запознават като деца, но се сближават чак когато Елинор се завръща от Англия. Сватбата им се състои в дома на един от роднините на г-жа Рузвелт, който се намира в Манхатън. Булката е придружена от тогавашния президент на САЩ, Теодор Рузвелт.

Франклин и Елинор имат шест деца, пет от които оцеляват до зряла възраст. Анна Рузвелт се ражда през 1906 година, след което следва Джеймс, Елиът, Франклин-младши и Джон. Единствената дъщеря на семейството умира през 1975 година, следва я Джон през 1981-а, Франклин-младши през 1988-а, Елиът през 1990-а и Джеймс през 1991-а.

През 1910 година Франклин Рузвелт започва политическата си кариера, когато е избран за сенатор от щата Ню Йорк. Три години по-късно той е назначен за помощник-секретар на американския флот, заема този пост до 1920 година, когато се кандидатира неуспешно за вицепрезидент. В допълнение към грижата за семейството си през тези години, Елинор Рузвелт е доброволец в американския Червен кръст и във военноморските болници по време на Първата световна война.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Eleanor Roosevelt (@eleanor.roosevelt) on

През 20-те години на миналия век тя се внедрява в политиката на Демократическата партия и също така участва в активистки организации като Профсъюзна лига на жените и Лигата на избирателите. Освен това тя основава „Val-Kill Industries“ – мебелна фабрика с нестопанска цел в Ню Йорк. В допълнение към това, Рузвелт преподава американска история и литература в частно училище за момичета в Манхатън.

През 1921 година на Франклин Рузвелт е поставена диагноза полиомиелит, която го оставя парализиран от кръста надолу. Елинор насърчава завръщането на съпруга си в политиката и през 1928 година той е избран за губернатор на Ню Йорк. Шест години по-късно Франклин е избран за президент.

Една различна Първа дама

Елинор Рузвелт първоначално не е искала да влиза в ролята на Първа дама, страхувайки се да не загуби трудно спечелената си автономия и е знаела, че ще трябва да се откаже от учителската си професия и организациите, в които участва. Въпреки това, след като Франклин полага клетва като президент през март 1933 година, Елинор започва да трансформира конвенционалната роля на Първа дама от социална домакиня в по-видим активен участник в администрацията на съпруга си.

Семейство Рузвелт влиза в Белия дом в разгара на Голямата депресия, която започва през 1929 година и продължава близо десетилетие. Като Първа дама Елинор пътува из Съединените щати, действайки като очите и ушите на съпруга си и му докладва за посещенията си в различни правителствени институции и програми.

Тя е била защитник на гражданските права на афроамериканците, както и защитник на американските работници, бедните, младите хора и жените по време на Голямата депресия. Елинор също така е подкрепяла финансирани от правителството програми за художници и писатели. Първата дама насърчава съпруга си да назначава повече жени на федерални длъжности и провежда стотици пресконференции с жени репортери по време, когато е било забранено на жените да влизат в Белия дом.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Drew (@jesuschrist_supercar) on

Освен това, Рузвелт пише вестникарска колона, озаглавена „Моят ден“ от декември 1935 година до малко преди смъртта си през 1962-а. Там тя споделя информация за дейността си и разкрива позициите си по широк кръг от социални и политически въпроси.

По време на Втората световна война Рузвелт се застъпва за европейските бежанци, които искат да пристигнат в САЩ. Тя също така популяризира въпроси, които са важни за американските войски, работи за повишаване на морала на войниците, насърчава доброволчеството на фронта и защитава жените, заети в отбранителната индустрия.

Семейство Рузвелт имат едно от най-забележителните политически партньорства в американската история, въпреки сложните им лични отношения. В началото на брака им, през 1918 година, Елинор открива, че съпругът ѝ има връзка с нейната секретарка – Луси Мърсър. Тя предлага развод, но Франклин отказва поради различни причини, включително и факта, че разводът носи социална стигма и би навредил на политическата му кариера.

Въпреки че Франклин се съгласява никога да не се вижда с Мърсър, двамата възобновяват контакта си и тя е била до президента в Джорджия, когато той умира от мозъчен кръвоизлив на 12 април 1945 година. Предишният ноември той е избран за безпрецедентен четвърти мандат като президент.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tommy Lightfoot Garrett (@tommylightfootgarrett) on

Продължаващата подкрепа на Елинор за движението за граждански права вбесява Ку-Клукс-клан, които определят награда от 25 000 долара за човека, който убие Първата дама. Тя се отказва от Дъщерите на американската революция, когато организацията забранява на афро-американската певица Мариан Андерсън да пее в Конституционната зала във Вашингтон.

Живот след Белия дом

След смъртта на Франклин Рузвелт, Елинор се завръща в Ню Йорк. По онова време са се появили спекулации, че тя може да се кандидатира за политическа длъжност, но г-жа Рузвелт решава да остане силно активна като обикновен гражданин.

От 1946 до 1953 година тя служи като делегат на САЩ в ООН, където ръководи изготвянето и приемането на Всеобщата декларация за правата на човека. Рузвелт е смятала, че документът, който продължава да служи като модел за това как хората и нациите трябва да се отнасят един към друг, е едно от най-значимите ѝ постижения.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Eleanor Roosevelt (@eleanor.roosevelt) on

От 1961-а до смъртта си на следващата година, Рузвелт оглавява първата президентска комисия за положението на жените в обществото. Тя също така е член на борда на много организации, включително Националната асоциация за напредък на цветнокожите и Консултативния съвет към Корпуса на мира.

Освен това Елинор води радиопрограми и телевизионни новинарски предавания, както и продължава да пише своята вестникарска колона. През живота си Рузвелт е написала 27 книги и повече от 8000 колони.

Смъртта на Елинор Рузвелт

Елинор Рузвелт умира на 78 години на 7 ноември 1962 година в Ню Йорк. Причината е апластична анемия, туберкулоза и сърдечна недостатъчност. Погребана е до съпруга си в имението Рузвелт в Хайд Парк.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари

Simova ( преди 4 години )
Много добра статия. Поздравления за авторката!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар