Освен черния петък, 15 ноември тази година се асоциира и с началото на Коледните пости. Това е период на духовно пречистване за християните, бележещ и подготовката за Коледа.
Постите се наричат още Рождественски или Филипови, защото започват в деня след прославата на свети апостол Филип. На 14 ноември за последно може да се сервират на масата месо и млечни продукти. Следващото похапване на тези продукти е на 25 декември – Коледа.
Рождественският пост продължава 40 дни – време, през което вярващите християни се подготвят за Рождество Христово. През този период те прочистват не само телата, но и душата си, като се укрепват главно на вярата и спазват забраните, свързани с поста. По-силно вярващите се отказват не само от някои хранителни продукти, но се изповядват за греховните си действия през годината. Някои смятат, че постът включва и забрана за плътски удоволствия.
Какви са забраните по време на поста
Според църквата, по време на 40-дневния пост е забранена консумацията на месо, млечни продукти, яйца и алкохол.
На тяхно място може да поставите плодове, зеленчуци, гъби, зърнени храни, мед, ядки, бобови растения. Също така е напълно позволено да добавите мазнини като зехтин, ленено семе, тиквено или масло от авокадо.
Снимка: iStock
През първите три седмици от поста можете да ядете риба и да пиете вино – във вторник, четвъртък, събота и неделя. В понеделник на трапезата трябва да има топли ястия без олио или растително масло, а в сряда и петък – суха храна.
Следващите 10 дни: понеделник – растителна храна без мазнини. Във вторник и четвъртък можете да добавите мазнини. Сряда и петък са сухо ядене. През почивните дни можете да консумирате риба, растително масло и малко вино.
Последната седмица на поста е по-строга – топли ястия без мазнина – във вторник и четвъртък, ястия с добавена мазнина – само през почивните дни, през останалите дни – суха храна.
Позволено е да се яде риба на 6 декември, когато се пада Никулден, независимо от това кой ден от седмицата е.
В допълнение към хранителните ограничения, духовната подготовка е важна част от Рождественския пост. Църквата насърчава вярващите да се съсредоточат повече върху молитвата, да посещават службите, да четат Светото писание и да вършат добри дела. Това е период, в който човек може да преосмисли живота си, да очисти мислите си от греховни намерения и да подготви душата си за празника на Рождество Христово.
Според църквата по време на постите са забранени:
Обиди, лоши думи
Конфликти, кавги
Пушене и пиене на алкохол
Омраза и алчност
Посещение на развлекателни събития
Тържества и шумни купони
По време на постите не се провеждат сватбени тържества.
Кои храни задължително да включите в менюто си по време на пости
За да не лишавате организма от жизненоважни хранителни елементи, е добре да замените животинските и млечните храни със също толкова питателни и полезни опции.
Белтъчини
Всеки знае, че най-добрите източници на белтъчини са храните от животински произход като чисто месо, яйца, млечни продукти. По време на пости обаче те са строго забранени, което означава, че трябва да намерим техни заместници. Белтъчините са изключително важни за организма, тъй като съдържат аминокиселини.
Снимка: iStock
Ето как да приемате повече белтъчини по време на поста
► Зърнени и бобови култури като фасул, леща, нахут, чиа и киноа
► Всички видове семена като слънчоглед, сусам, тиквени семки и други
► Всички видове ядки
► Зеленчуци като грах, броколи и спанак
Желязо
По време на дългия Коледен пост, организмът ви ще се нуждае от желязо и ако желаете да избегнете чувството за умора и отпадналост, е важно да си го набавяте.
Снимка: iStock
Източниците на желязо включват
► Варива – боб, леща, нахут
► Плодове – цитруси, киви, боровинки
► Зеленчуци – брюкселско зеле, спанак, коприва, лапад
► Пълнозърнести храни – хляб, паста
► Ядки и сушени плодове – кайсии, кашу, кедрови ядки
► Черен шоколад
Важно е да приемате и достатъчно продукти, богати на витамин С, който ще спомогне за усвояването на желязото.
Калций
Изключването на млечните продукти и мазнините, налага да си набавяте достатъчно калций от растителни продукти– ще го намерите в ядките, сушените плодове, варивата, пълнозърнестите продукти.
Кой може да пости
Коледният пост е подходящ за здрави възрастни, които искат да пречистят душата и тялото си. Той не се препоръчва за хора със сериозни хронични заболявания, бременни жени, кърмачки и деца под 14 години.