IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Здравословно хранене – 14 начина да го правите без диета

12 юли 2024 16 30

Ограничението невинаги е правилното решение

Снимка: iStock

Снимка: iStock

От повтарящи се модни диети до погрешни схващания за това как да се храним по-здравословно, за да постигнем невъзможни цели за тялото, множество фактори правят спазването на хранителен режим да изглежда сложно, дори понякога невъзможно. Но всъщност нещата не трябва да ни затормозяват толкова много.

Бъдете сигурни, че няма чудодейна диета. Няма един метод или магически списък с насоки, който автоматично да ни накара да постигнем всичките си здравословни цели, да почувстваме повече енергия, да изчистим кожата си и да отслабнем. Защото докато един начин на хранене може да е полезен за някого, то той може да е твърде ограничителен и вреден за другиго.

Освен това, ограничението и строгите диети никога не предлагат устойчиви резултати. Когато вървим по път на забрани и рестрикции, никога няма да се почувстваме доволни. Храната е предназначена да бъде толкова приятна, колкото и питателна. Откажете се от диетите и вместо това опитайте няколко лесни начина за по-здравословно хранене тази година. Хубавото е, че може да се придържате към тях цял живот и нито един не ограничава група храни.

14 начина да се храните здравословно

1. Яжте листни зеленчуци два пъти на ден

Ако направите една промяна в режима си през годината, нека тя да е добавянето на повече листни зеленчуци. От спанак до рукола, листните зеленчуци са пълни с витамини, минерали и фибри. Плюс това, те са толкова лесни за включване в ежедневното ви меню, така че нямате извинение да ги пропускате.

спанак Pixabay

Снимка: Pixabay

Опитайте да добавите малко спанак към вашето смути, сложете къдраво зеле в ястие с паста или поръчайте гарнитура с листни зеленчуци, когато ядете навън. Може също така да си направите здравословен чипс от къдраво зеле или да увиете малко пилешко месо в тортила от спанак.

2. Намерете растителни алтернативи на любимите си храни

Ако не обичате салати, не яжте салати! Никой не ви задължава да правите нещо против волята и желанията си, само защото се води полезно и работи при други хора. Вашият режим на хранене е индивидуален и се формира според вашите нужди, желания и цели. Принуждавайки се да ядете скучни ястия, които не ви харесват, ще доведе до увеличено желание за вредни храни и, най-лошото, до незадоволителен живот.

зеленчуци, авокадо,

Снимка: iStock

Вместо да ядете храни, които не харесвате, бъдете креативни с по-здравословни версии на любимите си ястия. Опитайте да добавите повече зеленчуци или да направите лесни размени, като например да си сготвите пица от карфиол или паста с нахут.

3. Отделете време за хранене

Здравословно хранене не е само какво ядете, но и как. В свят, в който храната често се приема набързо и в движение, забравяме всъщност да ѝ отделим правилното и нужното внимание, за да ѝ се насладим. Времето за хранене служи като напомняне да направите пауза, да забавите темпото и да си починете. Затворете компютъра, загасете телевизора и изключете телефона – хапнете на спокойствие със семейството и приятелите, разговаряйте помежду си и се насладете на времето си заедно.

4. Заредете се с полезни за вас напитки

Вече знаете, че трябва да пиете много вода и да избягвате сладки напитки като газирано или подсладено кафе, така че сега е времето да промените начина си на хидратация и да включите още полезни за вас напитки. Например чаят има много ползи за здравето, благодарение на укрепващите компоненти като полифеноли. Можете също така да замените типичната газирана вода с газирана вода с мента и лимон. Така ще добавите повече вкус и разнообразие към класическата напитка.

5. Яжте плодове на закуска

Най-вероятно като дете винаги сте получавали по резен плод за закуска, но дали сега продължавате да спазвате тази традиция? Може да сте добри в добавянето на зеленчуци към диетата си, но забравяте за плодовете. Може би сте чували, че плодовете съдържат много захар и не трябва да се включват в хранителните режими?

плодове и

Снимка: iStock

Истината е, че плодовете са пълни с антиоксиданти, минерали и фибри. Те са полезни за тялото и не бива да го лишавате от тях. Независимо дали избраната от вас закуска е омлет, тост с авокадо или овесени ядки, помислете за хапване на малко горски плодове или грейпфрут като добавка.

Кето диета – добра или лоша за кожата?

6. Билки към всяко хранене

Друг лесен начин да добавите пресни продукти към ежедневието си е като сложите билки в яденето си. Докато те обикновено се считат за гарнитура, всъщност са подобие на листните зеленчуци, но пълни с хранителни вещества и носещи различни ползи за здравето. Освен това правят всяко едно ястие по-вкусно. Опитайте се да сложите листа от босилек върху домашно приготвени пици, да добавите кориандър към пържени картофи или суши, или пък да добавите накълцан магданоз в салатите. 

7. Слушайте сигналите за глад

В интернет ще намерите остарели правила за отслабване, които ви карат да ядете само по три пъти на ден и да не хапвате нищо след 18:00 часа. Тази година обаче е времето, в което да заличите всичките тези ограничения и да слушате тялото си. Вместо да се принуждавате да робувате на някакви правила, просто яжте, когато сте гладни. Осигурете си питателни ястия и се съсредоточете върху това да нахраните тялото си с достатъчно енергия, за да преминете през деня. Намерете правилното количество, което е подходящо за вас и вашето тяло, за да се придържате към него през целия си живот.

8. Използвайте семена във всичко

Ако не сте използвали семена досега, сте изпуснали много. Чиа, ленено семе и тиквени семки са хранителните центрове, съдържащи голямо разнообразие от витамини, антиоксиданти и минерали като калций, цинк и магнезий. Поръсете ленено семе върху всичко, дори и салати, включете чиата в смутита или закуски с овесени ядки, похапнете тиквени семки като междинно ястие.

9. Повече храни, богати на вода

Пиенето на вода не е единственият начин, по който да хидратирате тялото си. Яденето на храни с високо съдържание на вода е тайната на дългосрочната хидратация. Запасете се с домати, краставици, маруля и горски плодове. През лятото динята е задължителният източник на вода, съдържайки цели 92%. Богатите на вода храни ще хидратират тялото ви, но също така ще добавят допълнителни хранителни вещества, които идват от плодовете и зеленчуците.

10. Нов зеленчук всяка седмица

Вероятно имате списък с храни, които обичате и може да ядете постоянно. Въпреки това, понякога изпитваме затруднения, когато мислим какво да си направим за вечеря или закуска, търсейки малко разнообразие. Един от начините да създадете интересно ежедневие е като добавяте по нов зеленчук всяка седмица. 

растителна диета,

Снимка: iStock

Опитването на нещо ново не само ще направи ястията ви по-вълнуващи, но по-голямото разнообразие от храни означава и по-голямо разнообразие на хранителни вещества. Освен това може съвсем спокойно да си намерите нов любимец, за който дори и не сте предполагали преди.

Във форма след почивката – как да броим макроси за отслабване

11. Повече земеделски храни

Вместо постоянно да гледате етикетите и да смятате колко калории ще сложите в чинията си, се насочете към по-естествени храни, а не обработени във фабрики. Независимо дали става дума за плодове, зеленчуци, овес, ориз, киноа, ядки и семена, е добре да се заредите с храни, които ви карат да се чувствате добре и знаете, че не са подложени на допълнителна обработка.

12. Повече фибри

Въпреки че фибрите не са най-привлекателното хранително вещество, те са едно от най-важните. Те са част от храните, които тялото ни не може да разгради, така че преминават през цялата ви храносмилателна система и я поддържат здрава. Може да ги намерите в плодове, зеленчуци, ядки, пълнозърнести храни и семена.

13. Изяжте дъгата

Не, не говорим за вкусните цветни бонбони. В училище научихме, че растенията получават цветовете си от антиоксиданти, така че има смисъл да ядете всички цветове, за да осигурите на тялото си всички антиоксиданти. Включете червеното (домати, ябълки, червен пипер), синьо (боровинки, къпини), оранжево (сладки картофи, тиква, мандарини), зелено (листни зеленчуци, брюкселско зеле, тиквички), жълто (банани, царевица) и лилаво (патладжан, лилаво зеле, грозде). 

плодове и

Снимка: iStock

Това е най-лесният начин да получите изобилие от фитонутриенти и пълния спектър от витамини, минерали и аминокиселини. Като лесен трик опитайте да добавите поне три различни цвята към всяко хранене.

5 знака, че трябва да промените диетата си веднага

14. Насладете се на храната

Може да си мислите, че лишаването от любимото ви сладко или солено ще ви помогне в отслабването, но всъщност може да има обратния ефект. Това създава мислене за преяждане, което се активира, когато най-накрая си позволите да се поглезите. По-добре да се насладите на желаната храна един-два пъти в месеца, за да задоволите глада и да подсигурите положителните резултати от хранителния си режим.

За още съвети за здраве и красота последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари