IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Защо спането през деня е вредно и как да се отървем от този навик?

30 октомври 2023 11 00

Да поспите един час след обяд е приятно, но невинаги е полезно

Снимка: IstockPhoto

Да поспите един час след обяд е приятно, но не всякога е полезно. Каква е реалната опасност от дневния сън?

Наскоро учени от Медицинския университет в Гуанджоу споделиха резултатите от своята работа, които показват възможната вреда на дневния сън за човешкото здраве. По време на изследването авторите са анализирали информация за 313 651 души. 39% от тази извадка редовно подремват през деня и също така имат 34% по-висок риск от развитие на сърдечни заболявания и редица други патологии.

Много лекари се съмняват в истинността на тези заключения, но въпреки това самата статистика вдъхва известно безпокойство. Освен това е трудно да се спори с факта, че дневният сън е зле съчетан с динамичния ритъм на живот на съвременния човек: ако вредата за здравето все още е под въпрос, тогава вредата за графика и бизнес дейността е безспорна.

Как да загубим интерес към дневния сън и да установим нормален режим на почивка?

Нека разберем причините. Защо човек иска да спи през деня?

Причина №1: Липса на сън през нощта

Най-често срещаният вариант: световната статистика и едно от проучванията на VTsIOM показват, че поне 40% от жителите на града изпитват признаци на липса на сън през работната седмица. Е, отрицателното въздействие на липсата на сън върху здравето отдавна е надеждно проучено – това са:

  • Ускоряване на процесите на стареене;
  • Отслабване на имунната система;
  • Повишен риск от развитие на коронарна артериална болест, захарен диабет и артериална хипертония.

Изглежда, че през уикенда можете спокойно да останете будни след полунощ и да спите до обяд, но тук сме изправени пред друг проблем: нарушаване на циркадните ритми. Ако човек заспи и се събуди по-късно или по-рано от оптималното за организма време, настъпват смущения във функционирането на биологичния часовник. Това води до повишена сънливост, лошо здраве и развитие на заболявания.

Този фактор вероятно обяснява резултатите от проучването в Гуанджоу: хората, които са спали през деня, може да са имали хронично лишаване от сън и това очевидно води до сериозни здравословни проблеми.

Причина №2: Нарушения на съня

Ако имате достатъчно време за сън през нощта, но все още искате да спите през деня, това може да означава наличието на редица заболявания:

Безсъние. Няма значение колко дълго лежите в леглото: ако не можете да заспите, няма да спите достатъчно;

Синдром на обструктивна апнея: чести дихателни паузи по време на сън – до 500 на нощ! Спите и не дишате общо 3-4 часа. За да рестартира процеса на дишане по време на такова спиране, мозъкът е принуден да се събужда често, оттук и невъзможността да влезе в дълбок сън, който е отговорен за възстановяването на тялото. Резултатът: слабост, умора, сънливост през деня и рискът от развитие на инфаркти и инсулти значително се увеличава.

Запомнете – нарушенията на съня са болести. Ако имате признаци на безсъние или възможна апнея (паузи в дишането, хъркане, високо кръвно налягане, нощно изпотяване), не забравяйте да се консултирате с лекар.

Ако сте сигурни, че нямате нарушения на съня, но все пак постоянно искате да си легнете през деня, опитайте да следвате 8-те прости правила по-долу. Един месец е достатъчен сънят ви да стане по-дълбок, по-концентриран и по-ползотворен.

Спете по ясен график. Лягайте си по едно и също време, ставайте по едно и също време. По-добре е да се съсредоточите върху часа, в който ставате – настройте сутрешната си аларма по същия начин и си лягайте вечер, когато искате. Постепенно ще се изгради ясен режим;

Избягвайте лишаване от сън. Ако смятате, че не спите достатъчно, използвайте лесен трик: легнете си 15 минути по-рано от вчера. 15 минути не са много, такава промяна в графика няма да повлияе на плановете ви, но за една седмица ще получите почти 2 часа допълнителен здрав сън;

Спортувайте. Осигурете си умерена физическа активност 5-6 пъти седмично – за предпочитане аеробна: бягане, плуване, кардио уреди;

Намалете приема на кофеин. Особено следобед: никакъв шоколад, чай, кока-кола, какао, кафе и др.;

Прекарвайте вечерите си спокойно. 2 часа преди лягане се откажете от работа, ангажирайте се с общуване с близки и домакински задължения. Идеално е, ако можете да ходите малко. И един час преди лягане намалете осветлението, това стимулира производството на хормона на съня – мелатонин;

Вечеряйте 3-4 часа преди лягане. В идеалния случай калоричното съдържание на вечерята не трябва да надвишава 20% от дневната стойност;

Спете в комфорт. Спалнята трябва да е тъмна и проветрива, а възглавницата да е удобна.

Запомнете: човекът е дневно животно. Ние спим през нощта и сме будни през деня – това е естествен ритъм за нас, който е изключително нежелателно да се променя. Подобрете нощния сън и се опитайте да не спите през деня, а ако смятате, че не можете без почивка през деня, спете не повече от 15-20 минути. Такава продължителност на сън е безопасна и освежаваща като един час сън.

Автор на статията:
Галина Чолакова

КоментариКоментари