IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Оправдания да не отслабнем

22 януари 2014 06 20

Твърдението, че имате бавен метаболизъм, не може да е оправдание за това, че не можете да отслабнете

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Колко много оправдания си намираме, за да не започнем изобщо борбата с излишните килограми. И си вярваме, смирявайки се с тях, с далеч несъвършената си фигура и множеството болежки, които ни носи наднорменото тегло.

С какво се оправдаваме най-често?

1. Причината за пълнотата е „лошата“ наследственост и тук нищо не може да се направи. Ако родителите са пълни, то и децата им страдат от наднормено тегло.

В действителност се наблюдава подобно нещо. Учените са открили гени, които участват в регулацията на апетита и енергийния баланс и увеличават шансовете за затлъстяване. Но наличието на подобни гени дава не повече от 4-5 допълнителни килограми, всичко останало е резултат на обикновено преяждане. Пълните деца на пълни родители „наследяват“ преди всичко начина им на хранене.

Съществува любопитен факт: ако приемните родители страдат от затлъстяване, то в доста голям процент от осиновените деца се наблюдава наднормено тегло. В дадения случай да се обвинява генетиката е безсмислено, затлъстяването у децата е резултат на неправилен стереотип на хранене в семейството. Така че „лошата“ наследственост не е повод да си поставим кръст. Да отслабне може всеки, независимо от гените.

2. След 30 години не може да се отслабне, обмяната на веществата се забавя, излишните калории по-бързо се превръщат в мазнини, които все по-трудно се изгарят.

С възрастта ние губим мускулна маса (по 1-2% годишно) – това е естествен физиологичен процес. Като следствие от това тази енергия, която по-рано се е използвала за работата на мускулите, сега започва да се складира във вид на мазнини. Мускулите, дори в покой, изразходват 20 пъти повече енергия от мастната тъкан.

Между 20 и 50-годишна възраст, дори при идеален баланс на енергоприхода и енергоразхода, само от това могат да се натрупат 15 излишни килограма. Разбира се, ако тридесетгодишна жена употребява толкова калории, колкото двадесетгодишна, неизбежно ще почне да натрупва наднормени килограми, дори ако преди това никога не е имала проблеми с теглото. Но това не е повод да си внушаваме, че не можем да отслабнем.

Има два пътя за решаване на проблема.

Първият – да се намали калоричността на менюто. Не е задължително да се почва много твърда диета. Достатъчно е да се ограничат като честота на приемане и количество много сладки, тестени и мазни храни. Вторият път – да се намали загубата на мускулна маса. Правилно съставена тренировка позволява да се съхранят мускулите и да не се натрупват мазнини. Жените редовно практикуващи фитнес на 40 години имат с 10-12% повече мускулна маса, отколкото техните връстнички, които прекарват свободното си време пред телевизора.

3. При заседнал начин на живот не може да се отслабне.

Ние натрупваме наднормено тегло, ако количеството на приетите калории е по-голямо от това на изразходваните. Действително при заседнал начин на живот се изразходва по-малко енергия, отколкото при редовни физически натоварвания – разликата е около 400 ккал. И вместо да скръстите ръце и да се оплаквате, че при вашия начин на живот пълнотата е закономерна, опитайте да снижите калоричността на дневното си меню с тези 400ккал. Това не е толкова сложно – просто трябва да се откажете от порция сладолед или парче торта.

4. Нямам силна воля.

За всяко начинание е нужна воля, за да се започне и да се поддържа определено темпо по-нататък. Обикновено липсата на силна воля е оправдание, за което нямаме никакви доказателства. То се обявява без изобщо да сме направили някакъв опит да започнем да правим нещо с излишните си килограми. Това е повече оправдание, отколкото реалност. Ако потърсите правилната помощ и се решите да направите нещо за себе си, резултатите няма да закъснеят.

5. Имам бавен метаболизъм.

Скоростта на метаболизма или обмяната на веществата е такава, каквато е необходима на организма в момента. Не можем да очакваме, седейки пред телевизора да имаме бърз метаболизъм. За да го ускорим, трябва да създадем в организма нужда от по-бърза обмяна. А това са няколко прости неща. Движете се повече, закусвайте и се хранете често с по-малки порции, пийте достатъчно вода, взимайте си контрастен душ или сауна.

Оправданията не вършат работа. Резултат могат да дадат конкретните действия. За това започнете още от този момент. Не от понеделник, от 1-ви или от Нова година. Сега.

Д-р Цветанка Янакиева е специалист с дългогодишна практика в областта на спортната медицина, храненето и профилактиката. Тя прилага съвременни програми за отслабване и здравословно хранене. Повече информация можете да откриете тук.

Автор - снимка
Автор на статията:
Мария Дуковска

КоментариКоментари