Хората с чувствителна кожа трябва да внимават с грижата към нея през лятото. Излагането на слънчеви лъчи без необходимата защита може да причини зачервяване, сърбеж и дори изгаряне. От друга страна използваната козметика трябва да бъде по-специална, за да се избегнат дразненето и обривите.
Но как да изберете кой продукт е най-подходящ за вас, особено ако имате горчив опит с определени кремове и лосиони? Според дерматолозите колкото по-екологично чиста козметика ползвате, толкова по-добре за състоянието на вашата кожа.
Ето кои 6 съставки е по-добре да отбягвате, ако имате чувствителна кожа:
1. Аромати
Всички ние сме свикнали с аромата на перилния препарат по дрехите ни или този на крема, който нанасяме върху кожата. Но за някои те може да са потенциални причинители на обриви и други неблагоприятни състояния.
Ако сте с чувствителна кожа, забравете за козметика с по-агресивни аромати. За предпочитане е дори те да са без такива, за да не я възпалят. Но тъй като ароматите са както естествени, така и химически, ако продуктът е силно ароматизиран, той може да съдържа сурови съставки, които да създадат проблем и на кожа, която не е чувствителна.
Когато търсите продукти без аромати, не забравяйте да обърнете внимание на етикетите. „Без аромати“ обикновено означава, че към продукта не са добавени допълнителни.
Pixabay
2. Етерични масла
Да, те вършат чудеса с кожата, но не и когато е по-чувствителна. Според дерматолога Кристина Хоули, те може да са толкова силни, че да предизвикат дразнене.
„Някои съставки на някои етерични масла, като тези в бергамота, се трансформират в химикали и ензими. Когато са изложени на слънчева светлина, това може да предизвика фотоалергичен отговор“, обяснява тя пред The New York Times. И дава пример с маслата от чаено дърво, мента, цитрусови плодове и лавандула, които трябва да се използват след предписание и често се разреждат.
Маслото от чаено дърво може да бъде безопасно за кожата в по-разредени дози, но много продукти срещу акне, които го съдържат, водят до сухота и дразнене на чувствителната кожа. Маслата от мента, цитрусови плодове и лавандула, също причиняват някои негативни реакции като парене, зачервяване или възпаление.
IStock
3. Химически съставки в слънцезащитата
Всички онези с чувствителна кожа е добре да се консултират с лекар за това на каква слънцезащита могат да разчитат. В много от случаите им е необходима медицинска козметика с фактор.
Обикновено на пазара се предлагат минерални и химически продукти, предпазващи от вредните слънчеви лъчи. Първата група имат две активни съставки – титанов диоксид и цинков оксид, които имат способността да блокират UV лъчите. Но втората група са пълни с различни химикали, които абсорбират UV светлината и я отделят като топлина след протичането на химическа реакция.
IStock
По думите на д-р Анджели Махто, химическият слънцезащитен крем има много повече активни съставки, отколкото минералния, което увеличава вероятността от дразнене на чувствителната кожа. Ето защо дерматологът го препоръчва пред втория вид, особено ако кожата е склонна към акне и други заболявания.
3. Абразиви
Те се срещат най-често в маските за лице и ексфолиантите, с които премахвате мъртвата кожа. И могат да причинят възпаление и обриви. Разбира се, не може да спрете да ползвате тази козметика, но най-добре в нея да няма топчета и други подобни съставки, които да я наранят.
Например ексфолиантите с млечна киселина, са за предпочитане, защото тя не навлиза в кожата в дълбочина и няма нежелани ефекти от използването.
5. Натриев лаурил сулфат
Сулфатите, особено в шампоаните за коса, могат да навредят на кожата, съответно на чувствителния скалп. Освен в този продукт, те се срещат при някои козметични средства за почистване на кожата, в слънцезащитата също.
Много проучвания сочат, че сулфатите са голям дразнител за чувствителната кожа, която има нужда от нежна грижа.
IStock
6. Алкохол
Продуктите, които съдържат алкохол, например много кремове за по-чиста и гладка кожа, могат да я подмладят, но и изсушат, особено ако тя е чувствителна.
Когато си купувате крем за лице, лосион или нещо за почистване на грим, следете то да не съдържа денатуриран алкохол.
Тази статия може само да ви даде насоки за грижата за чувствителната кожа, но не замества консултацията с дерматолог.