Социалната изолация е нож с две остриета. Ако човек се залежи, това ще повлияе на психиката и физиката му. Освен депресивното състояние, което изпитват мнозина след повече от 3 седмици вкъщи, се наблюдава покачване на килограмите. А това се дължи основно на нездравословно хранене, повлияно от така наречения емоционален глад. С други думи, колкото по-стресирани сме, толкова повече ядем, а имунната ни система отслабва.
Хляб, макарони и леща не са най-полезните неща, които да похапвате под карантина. Те може да присъстват в менюто ви веднъж седмично, но по-важно е да ядете различни видове месо, както и пресни плодове и зеленчуци. Те съдържат вещества, които предотвратяват грип, настинка и ви дават енергия.
Всеки знае, че цитрусовите плодове трябва да се ядат по време на епидемия, защото са богати на витамини, които подсилват имунитета. Те имат ключова роля в борбата с инфекциите, защото увеличават производството на белите кръвни телца. Но какво друго да ядем, за да бъдем здрави и да не се разболяваме?
Ето 5 хранителни вещества, които да приемате, за да имате по-силен имунитет:
Pixabay
Витамин С
Основно хранително вещество, повишаващо защитните сили на организма. То има антиоксидантни свойства, които намаляват вредното действие на свободните радикали, отговарящи за понижаване на имунитета.
Смята се, че приемът на витамин С може да повиши имунитета по време на стрес.
За да приемате достатъчно витамин С по време на пандемия, яжте лимони, портокали, грейпфрути и си правете пресни смутита и сокове с тях за закуска. Също така наблегнете на киви, червени и зелени чушки, броколи и ягоди.
Pixabay
Витамин Е
Също като първото хранително вещество, витамин Е е силен антиоксидант, който пречиства организма от токсини и намалява оксидативния стрес в клетките. Според независими проучвания, цитирани от „VerywellHelath“, той е от решаващо значение за поддържането на здрава имунна система при възрастните хора.
Масло от пшеничен зародиш, бадеми, слънчогледови семки, лешници и фъстъчено масло са храните, в които има най-много витамин Е.
Pixabay
Цинк
Минералът участва в производството на определени имунни клетки. Когато количеството му в тялото намалее, работата на имунната система се забавя.
За да получавате достатъчно цинк, трябва да консумирате повече ядки като нахут и кашу, както и стриди и варен боб.
Pixabay
Каротеноиди
Това са основните пигменти, които отговарят за оцветяването на много зеленчуци. Също се смятат за мощен антиоксидант.
Когато ядете храни, богати на каротеноиди, те се превръщат във витамин А – вещество, което регулира имунитета. Не забравяйте, че каротеноидите се усвояват по-лесно, когато са приготвени с мазнини, например със зехтин, под формата на салати.
Моркови, зеле, спанак и други зеленолистни, сладък картоф, чушки, кайсии, папая, манго, са плодовете и зеленчуците с най-голямо количество каротеноиди.
Pixabay
Омега-3 мастни киселини
Спадат към есенциалните мастни киселини, които са известни с това, че понижават възпалението в организма и подсилват имунитета.
Няма данни дали омега-3 помагат в борбата с инфекциите, но пък изследвания показват, че са полезни при хора с автоимунни заболявания, които имат понижена имунна система.
Включете в хранителния си режим скумрия, риба тон, сьомга, сардини, херинга и пъстърва. Тези мазни риби са с най-голямо количество на омега-3. Други храни, които може да консумирате са орехи, ленено семе и чиа.
Има много добавки, които съдържат витамин C, цинк, омега-3 и други полезни вещества, но зависи под каква форма са. Някои са широко рекламирани за повишаване на имунната система, но изследвания показват, че влиянието им е доста ограничено.
Екипът на Tialoto.bg ви призовава да си останете #ОтговорниВкъщи. Този материал е информативен и не може да замести консултацията ви с лекар. Ако искате да приемате добавки с изброените хранителни вещества, първо се допитайте до него.