IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Емоционално хранене – какво да ядете, за да се чувствате добре?

1 април 2021 14 30

Стресът по време на пандемия води до преяждане

IStockphoto

Чувствали ли сте се стресирани и объркани по време на пандемията? Колко от вас са похапвали любимия шоколад, за да се успокоят? А случвало ли ви се е да преядете на вечеря, защото сте нещастни? Няма какво да се лъжем, всеки един от нас е изпитал на гърба си така нареченото емоционално хранене. Заради разпространението на коронавируса и множеството промени в живота ни през последната година, мнозина ядат безконтролно и покачват килограми.

„Храната променя мозъка и нашите хормони по толкова много начини, че е разбираемо, че се обръщаме към нея като към спасителен пояс, когато нещата се объркат“, казва Джулиет Раджаратинам, диетолог, практикуващ в Дубай. Тя обяснява, че това се случва често, когато човек е безпомощен.

Как пандемията ни кара да преяждаме?

Дори и да имате здравословни навици, заради социалната изолация, карантината или боледуването „под ключ“, режимът на всеки от нас тотално се е променил. А и след затварянето на залите за пореден път, спортуването и въобще двигателната активност между четири стени е изключително трудна.

Неотдавнашно проучване, обхващащо 8 000 души в 50 страни, ръководено от изследователи от Луизиана, показва, че 27% от хората са покачили килограмите си през 2020-а. Повечето от тях са прибегнали до нездравословни храни, за да се справят със стреса. Няколко по-малки проучвания потвърждават тези констатации, пише Тhenationalnews.com.

преяждане, пица,

IStock

Какво се случва, когато ядем под въздействие на емоциите?

Стресът първоначално „изключва“ апетита на тялото, тъй като надбъбречните жлези се активират, задействайки реакцията на организма да се бие или бяга. Но когато той е по-продължителен, се получава обратното – на човек му се яде още и още, макар и всъщност да няма нужда от храна.

При емоционалното хранене надбъбречните жлези произвеждат кортизол – хормон на стреса, който ни кара да ядем повече въглехидрати, за да имаме енергия. Но вместо това се чувстваме по-мудни и отпуснати. След като стресът изчезне, тялото трябва да се върне към обичайния си режим на хранене, но когато той се случва всеки ден, в един момент покачването на кортизола става нещо нормално, което не е хубаво за организма. Резултатът е напълняване.

пуканки, стрес,

IStock

Според диетолога Пуджа Камия, която изготвя режимите на много знаменитости, всеки от нас трябва да консумира храната като източник на енергия, нищо повече. Тя е на мнение, че по време на пандемията е добре да обърнем внимание на хранителните си навици. „Ако не друго, 2020 г. ни научи, че нищо в света няма значение повече от здравето“, казва тя.

Кои храни да консумираме, за да се чувстваме добре?

Сладки картофи

Ако тялото ви жадува за въглехидрати като отговор на стреса, изберете сладки картофи вместо обикновени. Те са по-нисковъглехидратни, същевременно богати на хранителни вещества, особено витамин С и калий, които помагат за понижаване на нивата на кортизол в тялото. Също така няма да повишат захарта ви.

яйца закуска

IStock

Яйца

Основен източник са на протеини, антиоксиданти, минерали, витамини, аминокиселини и други. Това ги прави чудесни за всяка диета и справяне с преяждането по време на стрес. Едно яйце съдържа също около 140 мг или приблизително 30% от дневните нужди на организма от холин – хранително вещество, необходимо за здравето на мозъка, функционирането на нервната система и регулиране на настроението.

Цитрусови плодове

Те са пълни с витамини, които ще ни накарат да се усмихнем и да имаме повече тонус. А за да понижим нивата на стрес, трябва да приемаме повече витамин С, с което ще намалим тревожността. Затова, когато сте преуморени или тъжни, хапвайте портокали или други плодове, например ябълки.

здравословно хранене,

IStock

Кисело мляко и други пробиотици

Вашата чревна флора има пряко влияние върху настроението ви. Когато храносмилането е нормално, то държи надалеч депресията и безпокойството. Причината е, че тогава в стомаха има повече серотонин и гама-аминомаслена киселина, които спомагат за по-доброто настроение.

Сирене

Богатите на калций храни не само насърчават здравето на костите, но намаляват стреса и предотвратяват депресивните състояния до някаква степен.

Млечните продукти, които са по-качествени, например сиренето, съдържат калций и витамин D, които отпускат мускулите и спомагат за успокояване по време на напрежение.

фибри pexels

Pexels

Пълнозърнести храни

По време на пандемия много от нас се тъпчат с тестени изделия, които са пълни с въглехидрати, от които се пълнее. Редица специалисти по хранене препоръчват нисковъглехидратна диета, но не бива да забравяте, че е добре от време на време да хапвате пълнозърнести продукти. Те не водят до покачване на кръвната захар.

Филийка пълнозърнест хляб сутрин ще ви засити и зареди с фибри, с които да улесните придвижването на храната по червата. А продуктите, в които няма сложни въглехидрати са още кафявият ориз, ръженият хляб и някои храни от елда.

Автор - снимка
Автор на статията:
Ваня Гъркова

КоментариКоментари