IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Свръххидратация – как може да прекалите с пиенето на вода

11 септември 2023 18 00

Да, има допустими стойности за приема на важната течност

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Когато мислите за „прекалено много пиене“, има вероятност да не го свързвате с прекаляването с вода. В наши дни чуваме толкова много за пиенето на достатъчно вода, че може да изглежда, че няма такова нещо като свръххидратиране. Вярно е, разбира се, че хидратацията е основен приоритет за благосъстоянието, но има и по-малко известна обратна страна на този здравен съвет. Консумирането на твърде много вода за твърде кратко време всъщност може да бъде опасно или дори смъртоносно.

Напоследък се появиха множество новини за хора, които са починали от така наречената „водна интоксикация“. Високите температури и изтощителните фитнес предизвикателства изглежда са подтикнали хората да консумират повече течности, отколкото бъбреците им могат да понесат, причинявайки нивата на натрий да паднат толкова ниско, че да доведат до смърт.

Въпреки че изпитването на здравословни проблеми или смърт от свръххидратация е, разбира се, рядкост, важно е да осъзнаем, че когато става дума за вода, повече невинаги е по-добро.

Какво е свръххидратация

За да поддържа подходящи нива на течности, тялото ви непрекъснато калибрира деликатен баланс на електролитите. Това са електрически заредени елементи, които поддържат течността на правилните нива във вашите клетки. Те включват натрий, калий, магнезий, хлорид и други. Вероятно знаете, че можете да загубите електролити чрез пот – оттук и общата препоръка да пиете напитки за заместване на електролити след дълги тренировъчни сесии.

Проблемът е, че ако загубите твърде много електролити и се опитате да се рехидратирате с обилни количества вода, която не ги съдържа, рискувате да разредите кръвта си до опасна точка. Това в крайна сметка може да създаде състояние, наречено хипонатриемия.

вода, офис,

Снимка: iStock

От латинското hypo, което означава недостатъчно, и natrium, което означава натрий, хипонатриемията се определя като серумна концентрация на натрий от 135 mEq/L. Нормалните нива на натрий в кръвта обикновено са 136-145 mEq/L. С твърде много вода и недостатъчно натрий в кръвта тялото ви не може да изпълнява основни функции. И когато нямате достатъчно натрий, за да контролирате нивата на течности, излишната вода може да навлезе в мозъчните клетки, причинявайки животозастрашаващо подуване на мозъка.

Причини и фактори

Отново, свръххидратацията се счита за рядка – много по-вероятно е да се дехидратирате, отколкото свръххидратация – но познаването на причините и рисковите фактори може да ви помогне да я избегнете.

Като за начало, наличието на здравословно състояние, което причинява задържане на вода, ви излага на по-висок риск от свръххидратация, тъй като бъбреците ви може да не са в състояние да изхвърлят водата ефективно. Здравословни проблеми като бъбречно заболяване, застойна сърдечна недостатъчност, чернодробно заболяване и неконтролиран диабет могат да повишат риска от интоксикация с вода. Някои лекарства правят същото. Известно е, че антихипертензивните средства, кортикостероидите и нестероидните противовъзпалителни средства причиняват задържане на течности. Пиенето на екстремни количества вода, докато сте на тези лекарства или животът при тези състояния може да доведе до опасно ниски нива на електролити.

вода, тренировка,

Снимка: iStock

Често обаче интоксикацията с вода има по-малко общо със здравословното състояние, а повече с нивото на вашата активност. Често се случва след участие в спортно събитие с висока интензивност. Хората, които пият твърде много вода, докато участват в маратони, ултрамаратони, триатлони и други дейности на дълги разстояния с висока интензивност, са изложени на повишен риск от хипонатриемия.

След интензивни, напрегнати упражнения, ние сме принудени да попълним запасите от течности в тялото си. Но загубата на електролити чрез потта и промиването на тялото ви с тонове вода може да бъде опасна комбинация. Дългите упражнения, съчетани с твърде много вода, могат да ви изложат на риск от хипонатриемия, тъй като губите натрий, докато се потите. Ако тренират повече от час, за повечето хора е добра идея да включат напитка, която има електролити, като натрий.

Симптоми и признаци

Признаците на свръххидратация могат да започнат незабележимо. След като сте изпили голямо количество вода, особено при здравословно състояние или след състезание за издръжливост като маратон, може да изпитате гадене, главоболие, объркване, повръщане, мускулни крампи или подуване. Първоначално може да е трудно да се разграничат тези симптоми от твърде много напрежение.

Ако обаче не се лекува, интоксикацията с вода може да прогресира до по-сериозни неврологични ефекти. Тъй като мозъчните клетки набъбват с твърде много вода, това може да доведе до кома и дори смърт.

главоболие pexels

Снимка: Pexels

Ако смятате, че може да прекалявате с водата, обърнете внимание на физическите признаци, като например колко често уринирате и цвета на урината. Ходенето до тоалетна повече от веднъж на няколко часа или напълно бистрата урина може да са признаци на свръххидратация.

6 храни за по-добра хидратация

Яжте повече краставици срещу дехидратация

5 храни, които предпазват от дехидратация

Диагноза и лечение

Физическите признаци и симптоми са полезен индикатор за интоксикация с вода, но най-надеждният диагностичен инструмент е кръвен тест. Това може да определи дали вашите нива на натрий са паднали в опасната зона на хипонатриемия. Някои лекари могат също да използват тест за урина, за да диагностицират състоянието.

Ако се окаже, че имате водна интоксикация, вашите възможности за лечение варират. Типичният подход за лечение на свръххидратация/хипонатриемия зависи от тежестта на състоянието. Леките случаи могат да бъдат лекувани чрез намаляване на приема на течности, докато по-тежките случаи може да изискват интравенозни течности или лекарства, които да помогнат за балансиране на нивата на електролита.

електролити istock

Снимка: iStock

Тъй като основните заболявания могат да ви направят по-податливи на свръххидратация, вашият лекар може също да направи допълнителни изследвания, за да определи дали имате проблем с бъбреците, сърцето или черния дроб.

Превенция и здравословна хидратация

Всички искаме да достигнем златната среда от достатъчно, но не твърде много вода. За оптимално здраве започнете, като слушате сигналите на тялото си. Пиенето до вашето ниво на утоляване на жажда обикновено е надеждно средство за правилно хидратиране.

Когато се съмнявате, можете също да се придържате към насоките за обществено здраве за хидратация. Като цяло мъжете се нуждаят от около 3 литра и половина на ден, а жените с около литър по-малко. Не забравяйте, че тези количества не трябва да бъдат изпити на един дъх, защото сте забравили да пиете през останалото време. Важно е да се уверите, че разпределяте тази вода през целия ден, а не просто да я изпивате в малък период от време.

пиене вода,

Снимка: iStock

И не забравяйте, че пиенето на вода не е единственият начин за хидратиране. Балансирането на приема на течността с хидратиращи храни като супи, сладкиши и плодове добавя към общия ви дневен прием на течности, като често повишава електролитите. Определено има време и място и за електролитни напитки. Независимо дали става дума за спортна напитка, сок или дори чаша мляко, богатите на електролити напитки гарантират, че се хидратирате добре, без да рискувате опасни дисбаланси.

За още здравни съвети последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари

... ( преди 1 година )