IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Влизане във форма - 5 трика за здравословна година

3 януари 2024 18 00

Какво да направите, за да се придържате към режима си

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Нова година - ново Аз! Това е мотото на почти всеки в първите дни на януари. Поставянето на цели за следващите 12 месеца е едно от основните ни действия след бурната нощ на 31 декември. И в началото на списъка винаги седи влизането във форма

Богатите трапези по Коледа и Нова година сериозно повлияяха на резултатите ни, които постигнахме във фитнеса през годината. По-застоялият начин на живот, сладките и тестени изделия и липсата на движение определено не се отразяват добре на организма и килограмите. Затова всеки януари решаваме да преминем на строга диета, с която да се върнем към старата си форма. Истината е, че твърде ограничаващите режими няма да ви помогнат да задържите желаните килограми, а просто ще станете жертва на йо-йо ефекта. 

Проблемът не е в целите, които си поставяте, а в натиска, който усещате за тяхното постигане. Опитвате се да изпълните няколко неща наведнъж, за да докажете на обществото и заобикалящата ви среда, че можете. Но мнението на останалите не трябва да ръководи живота ви - важно е само и единствено какво мислите вие за себе си. 

От тази година ви съветваме да се откажете от вземането на решение в традиционния смисъл на думата и вместо това да приложите различен подход - правейки по-малко промени, чийто резултат ще бъде видим. По-долу ви изброяваме пет практики, които да използвате тази година за здравословни цели, към които да се придържате през цялото време. 

5 трика за здравословна година

1. Поставете си малки цели през цялата година

Дори преди часовникът да удари полунощ, в социалните мрежи и навсякъде около нас звучи мотото "Нова година, ново Аз". Независимо дали го виждаме на снимка в Instagram, чуваме го от реклама по телевизора или пък приятел ни го казва, ние сме насърчавани да станем нов човек веднага. Нещо повече, има манталитет, че всички сме в това заедно, което прави януари най-лесният месец да се придържате към здравословните си цели. Но истината е, че успехът в дългосрочен план се крие в разкъсването на големите цели на по-малки микроцели, които да бъдат изпълнени по-лесно

Може би ще започнете като си поставите една голяма цел през януари и идентифицирате необходимите стъпки за действие, които да предприемете, за да я постигнете, след което задайте съответни микроцели. Например, ако искате да пиете повече вода, започнете като увеличите приема си със 100 мл на месец, след това с още 100 и т.н

цели

Снимка: iStock

Малките победи, които получавате всеки път, когато се подобрите, ще бъдат насърчението, от което се нуждаете, за да стигнете до финалната линия. Без значение кога решите да си поставите цели, можете да се развиете много за един, три или шест месеца, така че продължавайте да си поставяте цели, докато напредвате през годината.

2. Категоризирайте целите си

Ако имате дълъг списък със здравословни цели и се чувствате затрупани от това как ще ги постигнете, категоризирането е чудесно място да започнете. Всички искаме да подобрим здравето си, но това не става за една нощ и понякога твърде бързо може да доведе до прегаряне и поражение. Опитайте да категоризирате здравните си цели по физическо здраве, психично здраве, сън, хранене и т.н. След това изберете по една цел от всяка категория, с която да започнете, и започнете бавно. Чрез разделянето на вашите намерения в различни категории, това ще ви помогне да създадете баланс във вашата уелнес рутина. И фокусирането върху една цел в даден момент може да ви помогне да се доближите до достигането на други. Например, подобреното психично здраве вероятно ще ви даде повече енергия за упражнения, а яденето на добре балансирана храна след тренировка може да помогне за възстановяването на мускулите.

3. Водете си дневник

Да се ​​държите отговорни за целите си е едно от най-големите предизвикателства и причината защо толкова много решения се провалят. Проследяването на напредъка, като същевременно оставате любопитни към намеренията си, може да ви помогне да останете мотивирани, когато ви остават все по-малко цели за постигане през годината. 

Чрез воденето на дневник за напредъка, вие ще имате специално място за актуализиране и проследяване на вашите успехи, което ви дава яснота върху кои облаасти може да се наложи да работите повече или какви цели трябва да коригирате. Воденето на дневник също е чудесен начин да обмислите намеренията си зад целите, които си поставяте, и дали те наистина ще ви помогнат да станете най-висшето си аз.

фитнес, гирички,

Снимка: iStock

Мислете за вашия дневник като за вашето свещено място, посветено на вашето самоусъвършенстване - безопасно място, където можете да си задавате трудни въпроси, да се мотивирате за подобрение и да погледнете назад седмици, месеци или години по-късно, за да видите докъде сте стигнали.

4. Планирайте месечни проверки

За да сте сигурни в успеха, трябва да се отнасяте към целите си като към месечни профилактични прегледи. Естествено, чувствате се упълномощени да спазвате цел, когато я поставите за първи път, но минават месец или два и е лесно да я оставите встрани. Като проверявате целите и напредъка си веднъж месечно, можете да прецените какво работи, какво трябва да се промени или трябва да си поставите изцяло нова цел. 

кантар, диета,

Снимка: iStock

Например, поставянето на цел да ходите на HIIT клас два пъти седмично може да работи чудесно през януари, но когато настъпи лятото и пътувате или сте заети с други дейности, тази цел може да бъде по-трудна за постигане. И това е нормално. Като си правите равносметка всеки месец, може да се приспособите към житейските си обстоятелства и все още да се чувствате добре от напредъка си.

Виняса йога – ползи, пози и съвети

Йога за начинаещи – 9 лесни пози, които да опитате

Обратно във форма - как да се върнете във фитнеса след ваканция

5. Осигурете си положителна среда

Вашата среда играе огромна роля за това дали постигате целите си. Така че се настройте за успех, като елиминирате разсейващите фактори. 

фитнес, тренировки,

Снимка: iStock

Като за начало прегледайте дома и офиса си и идентифицирайте всичко, което може да ви попречи да се придържате към целите си. Ако искате да намалите времето си пред екрана, опитайте да поставите телефона си далеч от леглото. По този начин няма да се занимавате с вечно изкушаващото преглеждане на социални мрежи преди лягане. Ако искате да се отървете от хаоса в домшния офис, подредете бюрото си и си осигурете повече място за работа. Ако искате да медитирате всяка сутрин, направете си аларма на телефона за подсещане или пък си залепете бележка на огледалото в банята, за да сте сигурни, че няма да забравите. 

За още съвети за влизане във форма последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари