IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

7 зимни суперхрани, които ще подсилят имунитета

21 януари 2024 18 00

Какво да ядете за борба с вирусите

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Зимата дойде и несъмнено се радваме да видим сняг отново. Но заедно с красивите пейзажни картини, пукането на огъня в камината и борбата със снежни топки идва и сезонът на вирусите и настинките. Онова досадно време, в което носът ви постоянно тече, главоболът сякаш не си отива, а кашлицата може да стресне дори и най-спокойния ви приятел. 

Никой от нас не иска вирусна инфекция като грип или настинка да попречи на ежедневието му и плановете за влизане във форма точно след празниците. За щастие помощта е точно зад ъгъла. Преди да посегнете към антибиотици и хапчета, има няколко суперхрани, които са достатъчно питателни, за да укрепят имунитета ви. 

Какво е имунитет?

Телата ни имат имунна система, за да ни защитава срещу вредни организми, медицински наричани „патогени“. „Патос“ идва от старогръцки и означава „да страдаш“ и „болест“. Наставката „ген“ в края на думата дава значението на „производител“. Така че, буквално, нашата имунна система работи, за да ни предпази от „производителите на болести“.

Вроден имунитет

Имунната система в човешкото тяло е сложна система от различни имунни клетки, антитела и физически бариери, които пречат на патогените да навлязат или да причинят заболяване.

Имунната система работи не само срещу патогени, но и срещу всякакви алергени, токсини или замърсители от околната среда.

имунна система

Снимка: iStock

Първата линия на защита включва физически бариери, като повърхности на кожата и лигавицата, включително носа, стомаха, червата и т. н. Наричаме този защитен механизъм също вроден имунитет. Всички го имаме от раждането си и той предотвратява навлизането на вредни организми или вещества в тялото ни. Но какво ще стане, ако влязат?

Адаптивен имунитет

Да имате силна имунна система не означава да нямате инфекции – това означава, че тялото ви знае как да се справя с инфекциите. Също така е естествено микробите или вредните вещества да навлизат в тялото ни отвън. Просто трябва да имаме достатъчно добра имунна система, за да предотвратим тези микроорганизми да ни разболеят.

Тук влиза в действие адаптивният имунитет. Още от най-ранна възраст нашата имунна система идентифицира всяко чуждо вещество, вируси, бактерии и т. н., които навлизат в тялото ни, и се научава как да се справя с тях. За тази цел тя произвежда специални имунни клетки и секрети. Много функционални храни помагат на имунната ни система в този момент.

Засилване на

Снимка: iStock

Имуностимулиращите свойства могат да бъдат изброени като антиоксидантни, противотуморни, антивирусни, антибактериални и противогъбични ефекти. Прекомерната реакция на имунната система обаче също е вредна. Например алергиите и непоносимостта са свръхреакции на имунната система към определени вещества. Следователно имунната регулация също е важна и някои храни поддържат това.

Зимни храни за поддържане на имунната система

Медицината в тази област има два основни подхода към конкретно заболяване: за предотвратяване или за лечение. Храните могат да покажат и двата ефекта с биоактивните компоненти, които съдържат. Проучванията показват, че тези храни, а именно хранителните добавки, могат да бъдат поне толкова ефективни, колкото лекарствата. Извършени са много изследвания върху бионаличността и разпределението на хранителните добавки, когато се превърнат в таблетки или хапчета.

1. Цитрусови плодове за витамин С и полифеноли

Ако говорим за зимен имунитет, определено трябва да започнем с цитрусовите плодове. Тъй като са основни за сезона, те са лесни за намиране. Освен това са не само много ефективни, но и вкусни. 

храни за

Снимка: iStock

Цитрусовите плодове включват витамин С и биоактивни полифеноли като хесперидин, невритин и нарингин. Докато витамин С поддържа целостта на имунните бариери и поддържа функцията на имунните клетки, полифенолите показват противовъзпалителни ефекти и намаляват възпалителните маркери. Тази комбинация води до регулирана и ефективна имунна защита срещу патогени.

2. Кефир и кисело мляко за пробиотици

По-горе споменахме бариерната функция на лигавицата при превенцията на инфекциите. Пробиотичните и пребиотичните храни идват на помощ тук. Знаем, че здравата микробиота, микроорганизмите, живеещи в нашето тяло, особено в червата, ни помагат много да поддържаме здравето на тялото. Те помагат за поддържане на целостта на лигавицата в нашите черва, което предотвратява изтичането на патогени или вредни частици в тялото.

кисело мляко

Снимка: iStock

Продукти като кефир и кисело мляко включват здравословни бактерии за изграждане на добра микробиота. Ето защо е по-добре да включите 1 или 2 порции в ежедневната си диета.

Сезонът на настинките – как да подобрите имунната си система

3. Нар за антоцианини и елагова киселина

Наровете са друг известен зимен плод. Те са богати на биоактивни съединения и са известни със своето силно антиоксидантно и противовъзпалително съдържание, особено полифеноли, като антоцианини и елагова киселина.

нар pixabay

Снимка: Pixabay

Можете дори да видите добавки с произход от нар за имунитет поради тези биоактивни съединения. Но ако го консумирате като плод, не е необходимо да купувате такива продукти, освен това можете да получите съдържанието на фибри в семената на нара, когато го консумирате като цял плод.

10 храни, които могат да отслабят имунната ви система

4. Чесън за алицин

чесън istock

Снимка: iStock

Чесънът е традиционна добавка при зимни инфекции. Вашите баба и дядо може да са ви предложили да консумирате чесън, ако сте били в лошо състояние. Но това не са само бабини лекове, а научно доказани ефекти. Чесънът има специално съединение, наречено алицин. То е сяросъдържащо съединение, което се отделя, когато чесънът се счука или накълца. Ето защо чесънът има уникална миризма. Проучванията показват, че чесънът има антимикробни свойства срещу патогенни бактерии и вируси и имуноукрепващи ефекти със съдържанието на алицин.

5. Червено-лилави плодове за ресвератрол

горски плодове,

Снимка: Pixabay

Друга известна добавка е ресвератрол. Може да видите или дори да използвате добавки с ресвератрол в ефервесцентни таблетки или хапчета, когато имате грип. Но ако знаехте, че червените плодове съдържат чудесен източник на ресвератрол, бихте ли предпочели тези добавки или бихте избрали вкусни горски плодове, червено грозде или сливи?

6. Овесени ядки и гъби за бета-глюкан

здравословна закуска,

Снимка: iStock

Може да се объркате, когато видите овес и гъби заедно за едно биоактивно съединение. Да, това са доста различни храни, но и двете са чудесни източници на бета-глюкан – полизахарид, намиращ се в зърнените култури или клетъчните стени на гъбите. Изследванията показват, че бета-глюканите могат да помогнат за активирането на имунните клетки и да увеличат техните способности за убиване на патогени като фагоцитоза.

Здрава и силна имунна система – 6 полезни храни

7. Шоколад за щастие

Да, това е вярно! Черният шоколад също е една от силните ни храни за зимата. Съдържа няколко полезни за здравето компонента като полифеноли, процианидини и теобромини, които модулират положително имунната система.

Но освен това, шоколадът ни прави щастливи. Той съдържа прекурсор на молекулата на щастието серотонин, наречен триптофан. Триптофанът е една от незаменимите аминокиселини и градивен елемент за синтеза на серотонин. Когато консумирате шоколад, триптофанът в него може да допринесе за производството на серотонин в мозъка.

черен шоколад

Снимка: Pexels

Освен това си представете да ядете коледни шоколадови бонбони със семейството си или парче шоколад с топлото си кафе, докато се срещате с приятели. Това е хубавото при храната. Невинаги я използваме като източник на хранителни вещества – понякога храним душите си, като го включваме в нашите традиции, специални дни и щастливи моменти.

От хиляди научни изследвания знаем, че хроничният стрес има вредно въздействие върху нашата имунна система, като потиска нейната функция. Има доказателства, които сочат, че положителните емоции и чувството за благополучие могат да имат благоприятен ефект върху имунната система чрез понижаване на нивата на стрес.

За още новини от света на здравето и добрата форма последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари