Живеейки в район със студено време, сме напълно наясно колко жестока може да бъде зимата, ако го пожелае. Ниските температури и снежните условия са достатъчно лоши, но сухият въздух може да направи нещата още по-неприятни.
Зимните метеорологични условия изискват да използваме отоплителни уреди у дома, които изсушават въздуха още повече. Именно затова се събуждаме с драскащо гърло или запушен нос и забелязваме, че кожата ни изглежда суха и много по-чувствителна, независимо колко често я овлажняваме. Ако това ви звучи познато, овлажнителят за въздух може да единственото нещо, което липсва в дома ви.
Всъщност много експерти са съгласни, че всеки трябва да използва овлажнител за въздух, особено през зимата. Но какъв тип трябва да купите и как да го включите в дома си?
Какво представлява овлажнителят за въздух?
Овлажнителите са домашни уреди, които аерозолират вода, за да осигурят влага във въздуха. Те обикновено се предлагат в две разновидности – изпръскващи хладна мъгла или топла пара. И двете са еднакво ефективни, но използват различни технологии за постигане на една и съща цел. Обикновено се препоръчват овлажнителите с хладна мъгла, защото те са по-безопасен вариант и няма да причинят термично изгаряне, ако се приближите твърде много до тях.
Снимка: iStock
Както овлажнителите със студена мъгла, така и тези с гореща пара повишават влажността във въздуха, което подобрява хидратацията на кожата ви и осигурява други ползи за здравето.
Какво може да направи овлажнителят за кожата ви?
Когато става въпрос за вашата кожа, овлажнителите са лесно допълнение към рутинната ви грижа. Най-добрата част? Всичко, което трябва да направите, е да го напълните с вода и да не забравяте да го включите. Наистина, дори е по-лесно, отколкото да поддържате рутинната си грижа за кожата, която сигурно включва повече от пет стъпки.
Снимка: iStock
Чрез овлажняване на въздуха, кожата ви също ще задържи влагата, което е ключово през по-студените месеци. Зимата е наистина неблагоприятна за кожата, особено студените и сухи месеци, а изкуствената топлина у дома също допринася за дехидратацията. Всеки от нас може да се възползва от последователна употреба на домашен овлажнител, но той е особено полезен за хората, които имат естествено суха кожа, както и тези с екзема, псориазис или други кожни заболявания.
Кожата ни по принцип е „динамичен“ орган, който може да се адаптира към различни промени в климата. Въпреки това, екстремният студ и сухият въздух могат да окажат сериозно влияние върху кожната бариера, лишавайки кожата от етерични масла, необходими за правилното ѝ функциониране.
Други ползи за здравето от употребата на овлажнител
Освен че помагат за овлажняване и хидратиране на кожата, овлажнителите могат да помогнат и на други части от тялото. Те са полезни, ако имате настинка и често духате носа си, което може да доведе до сухота на лигавицата. Овлажнителите могат да подобрят запушения нос, а поддържането на влажен въздух също помага за дишането. Те могат да защитят гърлото ви, като не го оставят да изсъхне прекалено през нощта.
Как да изберем пречиствател на въздуха за човек, който страда от алергии?
5 предимства на дифузера за въздух при изолация
Ухае хубаво, но... Полезни ли са дифузерите за въздух?
Кога да използвате овлажнител за въздух?
На практика няма недостатъци или странични ефекти от постоянното използване на овлажнител, стига да се почиства и поддържа правилно. Това е наистина важно – следвайте всички инструкции за почистване на модела, който използвате, и го поддържайте правилно! В противен случай вътре могат да се развият вредни бактерии и мухъл, а това е последното нещо, което искате да циркулира във въздуха.
По същество можете да използвате овлажнителя цял ден, ако сте вкъщи. Просто се уверете, че сте го изключили от контакта, когато излизате. Най-важно е да го оставите включен през нощта, когато топлинните уреди са включени и тялото ви се възстановява.
Снимка: iStock
Сънят е време за подмладяване и доброто качество на съня е свързано с правилната имунна система. Добавянето на овлажнител ще ви помогне да спите добре, тъй като няма да позволи на въздуха да изсъхне и да причини запушване на синусите или неприятна сухота в носа или устата.
Съвет – ако все още не сте готови да инвестирате в овлажнител, може да си направите такъв у дома. Просто оставете голяма купа с вода на нощното шкафче, която може да действа като естествен овлажнител.