Ако живеете с котка или куче, значи знаете колко често се разтягат през деня. Хората обаче? не толкова. Но стречингът, както вече е по-популярно да се нарича, предлага множество предимства, които ще ви накарат да се замислите защо не го правите по-често.
Защо е полезно да се разтягате?
Нека да започнем първо с физическите ползи, които получавате с разтягането. Може да ви помогне да увеличите гъвкавостта си, но също така може да подобри кръвообращението ви и дори да подобри стойката ви. И докато разтягането преди тренировка може да помогне за загряване на тялото ви, стречингът след упражнения може да намали риска от наранявания и мускулни болки.
Снимка: iStock
Другата полза, която може дори да е по-важна за някои, е че разтягането помага за поддържане на добро психическо и емоционално здраве. Някои видове, като статичен стречинг, могат да активират вашата парасимпатикова нервна система, което предизвиква състояние на спокойствие и релаксация. Освен това, когато се разтягате, вие често мислено присъствате в момента, което може да увеличи фокуса и концентрацията ви и да помогне за намаляване на стреса.
Ежедневна рутина за стречинг на цялото тяло
По-долу ви представяме 10 упражнения за ежедневно разтягане, насочено към цялото тяло, мускулите и ставите. Трябва да изпълнявате всичко по посочения ред. Първите пет движения са динамични, което означава, че ще движите мускулите и ставите си в пълен диапазон. Последните пет са статични или за задържане.
Докато се разтягате, не забравяйте да слушате тялото си. Ако почувствате болка, починете или въобще не правете това упражнение. И не забравяйте да дишате дълбоко и равномерно.
1. Отворена книга
► Легнете на пода с лице към тавана и повдигнете краката в позиция на масичка – петите са плътно на пода, а коленете са точно над бедрата, така че да образуват ъгъл от 90 градуса.
► Разтворете широко ръцете си на пода от двете страни на височината на раменете, дланите нагоре.
► Издишвайки, спуснете краката си надясно.
► Поемете въздух и след това издишайте, докато премествате лявата си ръка към дясната, сякаш ще пляскате с ръце или все едно затваряте книга.
► Вдишайте, докато отваряте горната част на торса и връщате лявата ръка в изходна позиция.
► Повторете 10 пъти.
► Сменете страните и повторете.
2. Котешки гръб
► Застанете на пода на четири крака с колене под бедрата и китки под раменете.
► Вдишвайки, наклонете таза напред, сякаш искате да достигнете тавана с опашната кост, и спуснете корема си към пода. В същото време изтеглете брадичката си и погледнете нагоре, за да извиете гърба си.
► Издишвайки, приберете опашната си кост надолу, изтеглете пъпа нагоре и навътре към гръбначния стълб, като погледнете към бедрата си, за да заоблите гръбначния стълб.
► Преминете през тези две пози бавно и плавно 10 пъти, движейки се с дъха си.
Стречинг тренировки – кои са ползите им?
3. Нисък напад с разтягане на задно бедро
► Застанете на четири крака на пода, стъпете с десния напред между ръцете си. Дръжте ръцете си на пода или ги поставете върху йога тухлички, за да ви е по-удобно.
► Вижте дали ръцете ви са поставени директно под раменете.
► Вдишайте, докато натискате бедрата си напред, повдигнете гърдите и гледайте право напред. Това е вашият нисък напад и трябва да усещате приятно разтягане в дясното бедро.
► Издишайте, докато дърпате бедрата назад, като десният ви крак остава на място и е изправен.
► Свийте десния крак. Това е вашият половин сплит, с който трябва да почувствате приятно разтягане в дясното подколенно сухожилие, прасеца и задните части.
► Преместете се отново в нисък напад и след това повторете тези две разтягания 10 пъти, като редувате краката бавно и плавно.
4. Детска поза в кобра
► Застанете на пода на четири крака и придвижете ръцете си леко напред.
► Издишайте и дръпнете бедрата си назад към петите, докато протягате ръцете си напред.
► Вдишвайки, повдигнете бедрата, сгънете лактите и плъзнете гърдите си напред.
► Натиснете ръцете си към пода, докато извивате гръбначния си стълб и издърпайте гърдите си между ръцете, като гледате право напред или леко нагоре.
► Издишайте обратно в детска поза и преминете през тези две упражнения 10 пъти, като ги редувате бавно и плавно.
Базови грешки при загрявка и стречинг
5. Куче, гледащо надолу
► Започнете от пода на четири крака, разтворете широко пръстите на ръцете и повдигнете бедрата си нагоре към тавана.
► Дръжте коленете си леко свити и помислете как вдигате опашната си кост нагоре, за да създадете повече дължина на тялото.
► Петите ви може да останат на пода или леко да са повдигнати.
► Раздвижете петите, като огънете дясното коляно и натиснете лявата пета надолу.
► Сменете страните и повторете тази последователност 10 пъти.
6. Игла и конец
► Застанете на четири крака на пода или преминете директно от куче, гледащо надолу, като свалите бавно и постепенно коленете си.
► Вдишвайки, завъртете и отворете торса си наляво, протягайки лявата си ръка към тавана.
► Издишвайки, завъртете се обратно към центъра и продължете да въртите, за да пуснете лявата си ръка през пространството между дясната и бедрата, сякаш се опитвате да вкарате конец през ухото на игла.
► Поставете лявата си буза на пода и протегнете дясната ръка напред. Задръжте така за 10 дълбоки вдишвания.
► Сменете страните и повторете.
6 невероятни ползи от стречинга
7. Пеперуда
► Седнете на пода и огънете коленете си встрани, като съберете стъпалата пред тялото.
► Вдишвайте и седнете възможно най-изправени.
► Докато издишвате, наведете тялото напред, усещайки разтягане във вътрешната част на бедрата.
► Задръжте за 10 вдишвания.
8. Сгъване напред
► Седнете на пода, протегнете краката си напред и седнете изправени.
► Вдишайте и изпънете краката си в шпиц колкото можете. Докато издишвате, се спуснете напред с изправен гръб и се опитайте да докоснете коленете с брадичката си.
► Задръжте за 10 вдишвания.
9. Отворен гръден кош
► Легнете по корем и поставете левия си лакът на пода на височината на раменете така, че ръката ви да образува греда.
► Натиснете дясната си ръка към пода, докато придържате дясното си бедро върху лявото, образувайки ъгъл от 90 градуса със стъпалата зад вас.
► Обърнете главата си надясно и поставете лявата си буза на пода. Трябва да почувствате дълбоко разтягане в левия раменен мускул.
► Задръжте за 10 вдишвания.
► Освободете и сменете страните.
10. Лежащ гълъб
► Легнете с лице към тавана, със сгънати колене и стъпала на пода.
► Поставете левия си глезен на дясното бедро, близо до коляното. Ако се чувствате добре, останете така – това е вашата поза. Ако искате по-дълбоко разтягане на седалищния мускул, обвийте ръцете си под десния пищял и повдигнете десния си крак от земята, издърпвайки дясното коляно към гърдите.
► Задръжте за 10 вдишвания.
► Сменете страните и повторете.
Разбира се, може да ви се стори твърде много да правите това всеки ден, но започнете, като намерите време от деня, в което може да изпълнявате рутината постоянно. Може дори да го добавите към календара си или да го комбинирате с друг навик, който вече сте възприели. Например ако разхождате кучето си всеки ден, разтегнете се веднага, щом се приберете у дома. Най-важното, променете мисленето си. Вместо да мислите за разтягане като за нещо, което трябва да направите, мислете за това като за нещо, което ви носи позитиви.