IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

5 храни, които трябва да избягвате да смесвате със семена от чиа

6 ноември 2024 15 00

Комбинирането на чиа с някои храни може да предизвика сериозни хранителни смущения

Снимка: Istock

Снимка: Istock

Комбинирането на семена от чиа с определени храни може да предизвика сериозни здравословни усложнения като лошо храносмилане, киселинен рефлукс и други проблеми.

По принцип, добре известно е, че семената от чиа са малки по размер, но имат големи ползи за здравето! От добавяне на уникален гелообразен привкус към десерт след хранене или просто започване на деня с накиснати за една нощ във вода семена чиа, те със сигурност са здравословен избор за закуска поради изключителния си хранителен профил.

Семената от чиа са богати на антиоксиданти, които могат да помогнат в борбата с щетите, причинени от свободните радикали, отговорни за стареенето и заболявания като рак. Въпреки това, много хора все още не са наясно с правилния начин за консумация на семена от чиа и по-точно това, че трябва да избягват смесването им с определени храни, за да избегнат неприятни странични ефекти. Ако хапвате семена от чиа и те са станали част от ежедневната ви диета, трябва да ги консумирате с повишено внимание, защото не всички хранителни комбинации са подходящи. 

Семената от чиа са богата на хранителни вещества храна, пълна с фибри, омега-3 мастни киселини, протеини и антиоксиданти. Хранителните вещества в семената от чиа могат да помогнат за подобряване на здравето на сърцето, да поддържат по-здрави кости и да помогнат за подобряване на управлението на кръвната захар. Има няколко хранителни комбинации, които трябва да се избягват, тъй като те могат да повлияят на храносмилането, усвояването на хранителните вещества или да причинят дискомфорт.

Какво да НЕ ядем със семена от чиа?

1. Храни, богати на фитинова киселина

Фитиновата киселина, присъстваща в храни като боб, леща, ядки и някои зърнени храни, може да попречи на усвояването на минералите. Семената от чиа вече са с високо съдържание на фитинова киселина, така че комбинирането им с други богати на фитинова киселина храни може да намали способността на тялото ви да абсорбира основни минерали като калций, желязо и цинк. Това може да бъде особено проблематично за хора, които разчитат на растителни източници на тези минерали.

чиа, закуска

Снимка: Pixabay

Семената от чиа естествено съдържат фитинова киселина, така че комбинирането им с храни като бобови растения или ядки, които също съдържат това съединение, може да намали абсорбцията на минерали. Това може да доведе до дефицити с течение на времето, особено при диети, в които липсват източници на минерали от животински произход.

2. Богати на фибри храни

Семената от чиа са с доста високо съдържание на фибри. Около 28 грама семена от чиа съдържат около 10 грама диетични фибри. Това означава, че те съдържат 35 процента фибри по тегло. Когато се комбинират с други богати на фибри храни като трици, овесени ядки и специфични плодове като ябълки и круши, това може да претовари храносмилателната система.

Прекомерната консумация на фибри може да причини подуване на корема, газове и стомашен дискомфорт. Семената от чиа са хидрофилни, което означава, че абсорбират вода и се разширяват, което може да увеличи обема в храносмилателната система. Когато се смеси с други храни с високо съдържание на фибри, тялото може да се бори да усвои излишните фибри, което води до проблеми като запек или диария.

3. Млечни продукти

Някои хора с непоносимост към лактоза или чувствителни към млечни продукти може да открият, че комбинирането на семена от чиа с млечни продукти като кисело мляко, прясно мляко, извара или сирене води до храносмилателен дискомфорт. Самите млечни продукти могат да бъдат тежки за храносмилането за някои, а добавянето на богати на фибри семена от чиа може да го влоши.

Семената от чиа могат да абсорбират големи количества течност и да образуват гелообразна консистенция, която може допълнително да забави храносмилането, когато се смеси с млечни продукти, влошавайки симптоми като подуване на корема, газове и болки в стомаха. Чувствителните към млечните продукти трябва да обмислят алтернативно мляко, произведено от растителни източници.

4. Храни с високо съдържание на оксалати

Оксалатите са съединения, присъстващи в храни като спанак, зеленчуци като цвекло и сладки картофи, които могат да се свържат с калций и други минерали, образувайки камъни в бъбреците при податливи индивиди. Семената от чиа също са относително богати на оксалати, така че комбинирането им с други храни, богати на оксалати, може да представлява риск за хората, склонни към камъни в бъбреците.

Прекомерната консумация на оксалати може да доведе до образуването на калциево-оксалатни камъни в бъбреците. Следователно комбинирането на семена от чиа с други храни с високо съдържание на оксалати може би увеличава риска от развитие на камъни в бъбреците, особено ако сте предразположени към тях.

5. Храни със захар

Добавянето на семена от чиа към сладки храни, като десерти, подсладени напитки или зърнени закуски, може да противодейства на ползите за здравето от семената от чиа. Тези богати на захар храни могат да повишат нивата на кръвната захар, за които е известно, че семената от чиа помагат да се регулират поради съдържанието на фибри. Вместо това можете да използвате мед или кленов сироп, за да добавите този нюанс на сладост към вашите десерти.

Сладките храни бързо повишават нивата на кръвната захар, което може да доведе до енергийни сривове по-късно. Стабилизиращото въздействие на семената от чиа върху кръвната захар намалява, когато се комбинират с храни с високо съдържание на захар, което прави ползите за здравето от семената от чиа по-малко ефективни.

Какъв е правилният начин за ядене на семена от чиа?

За да увеличите максимално ползите за здравето от семената от чиа и да осигурите безопасна консумация, е важно да ги подготвите и ядете по правилния начин. Ето ръководство за това как правилно да консумирате семена от чиа:

1. Накиснете преди консумация

Един от най-добрите начини да ядете семена от чиа е като ги накиснете във вода или други течности. Семената от чиа са хидрофилни, което означава, че абсорбират вода и могат да набъбнат до 10 до 12 пъти размера си. Накисването им помага да се освободят хранителните им вещества и ги прави по-лесни за смилане, предотвратявайки абсорбирането на влага в храносмилателния тракт, което може да доведе до дехидратация.

За да накиснете семена от чиа, смесете една супена лъжица семена от чиа с около половин чаша вода. Оставете ги да престоят 20 до 30 минути, докато образуват гелообразна консистенция. Можете също така да ги накиснете за една нощ в хладилника. Тази напоена смес може да се добави към смутита, кисело мляко или овесени ядки.

2. Добавете ги към смутита или сокове

Семената от чиа могат лесно да се смесват в смутита или да се смесват със сокове. Това не само повишава хранителното съдържание на вашата напитка, но и ѝ придава по-плътна, по-задоволителна текстура. Тъй като семената от чиа нямат силен вкус, те няма да променят вкуса на вашето смути или сок. Можете да ги смесвате с плодове, листни зеленчуци или дори протеинови прахове за допълнителен тласък на хранителни вещества.

3. Използвайте при печене

Семената от чиа могат да се използват като здравословна алтернатива при печене. Те могат да заменят яйцата във вегански рецепти или да се добавят към мъфини, хляб и палачинки за допълнителна хранителна стойност. За да направите яйце с чиа, смесете една супена лъжица семена от чиа с три супени лъжици вода и оставете да престои, докато образува гел. Тази смес работи като свързващо вещество в печива.

4. Поръсете върху храните

Ако предпочитате по-бърз начин за консумация на семена от чиа, можете да ги поръсите сухи върху храни като салати, зърнени храни или кисело мляко. Този процес не изисква накисване, но е важно да останете хидратирани през целия ден, тъй като сухите семена ще абсорбират вода, след като бъдат погълнати.

За още здравословни съвети и правилно хранене последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари