► Факт е, че жените обичаме да си поспиваме повече
► Факт е и, че мъжете доста по-бързо се възстановяват след динамичен ден
► И е факт, че няма по-недоволна жена от недоспалата
За всички тези неща си има научно обяснение.
Нови изследвания, представени от www.sleepfoundation.org разкриват някои фундаментални разлики в начина, по който мъжете и жените спят. Това включва времето, прекарано в различните фази на съня.
Например когато дамите имат нужда от повече сън, женският организъм е по-склонен да удължи времето си на време в дълбок сън, в момента, в който имат няколко минути и решат да наваксат загубения сън.
Това предполага, че жените са по-чувствителни към загуба на сън.
Смята се също, че жените са по-уязвими към последиците от лошия сън. Това може да бъде лошо настроение, нервност, тревожност, сърдечни проблеми и т. н.
Колебания в хормоните
Разбира се, при дамите хормоналните проблеми се отразяват на всеки аспект от живота, включително и на съня. Промените в нивата на естроген и прогестерон по време на месечния цикъл, по време на бременност и по време на менопауза, оказват голямо влияние върху качеството и продължителността на съня, както и времето, необходимо за заспиване.
Тези промени могат също да направят жените по-склонни към безсъние, нощно изпотяване и чести събуждания, което води до по-малко спокоен сън и понякога до по-голяма нужда от възстановяване.
Менструация
Съвсем нормално е колебанията в женските хормони да влияят директно върху качеството на съня и времето, прекарано в различните етапи.
Тези промени са още по-забележими при предменструален синдром (ПМС) и предменструално дисфорично разстройство (ПМДР), които се характеризират с по-интензивни менструални симптоми и неспокоен сън.
Бременност
В този най-специален период за жените, сънят е изключително важен. Лошият или недостатъчен сън по време на бременност е свързан с големи рискове за здравето и живота на плода като гестационен диабет, спешно цезарово сечение или по-продължително раждане, преждевременно раждане и дори следродилна депресия.
Менопауза
В този период жените може да изпитват затруднения със заспиването или да спят много дълго време.
Променящите се нива на естроген и прогестерон, както и на хормона на съня мелатонин, допринасят за проблеми със съня. Много жени в менопауза страдат от горещи вълни или „нощно изпотяване“, както и от състояния като обструктивна сънна апнея, безсъние и синдром на неспокойните крака.
Повече време прекарано в мислене
Разбира се, факт е, че жените поемат повече отговорности в домакинството, по-често се грижат за други членове на семейството, като новороденото бебе, болно дете и т. н.
Освен това, дамите сме склонни прекалено много да обмисляме някои неща и прекарваме голяма част от времето си, понякога и подсъзнателно, в разсъждаване, обмисляне и претегляне на възможности. Съвсем логично е целият организъм и по-конкретно мозъкът, да има нужда от повече сън, за да успее да отпочине и да се възстанови.
Съгласни ли сте?