Какво точно означава дула, изяснява Олга Дукат. Макар и да има икономическо образование, Олга се пренасочва в съвсем друга сфера, а именно съдействие при раждането на дете. Първоначално става дула, но вече завършва и акушерство.
Причината да се заинтересува от естественото раждане е появата на първото ѝ дете. След като се случва трудно, тя започва да осъзнава колко важен момент от живота на жената и бебето е именно този. Олга вече е майка на три момчета и е съдействала на доста бременни преди и по време на раждането
„Дулата може, в зависимост от желанията на жената, да я подготви за раждането, да ѝ окаже психологическа подкрепа – успокоение и окуражаване, масаж, релаксация и други облекчаващи болката средства. Дулата също така дава информация за наличните възможности, които съпътстват раждането, като помощ при изготвянето на план за раждане и комуникацията с болничния персонал“, споделя Олга Дукат пред Tialoto.bg.
След като се изясни какво точно е дула, да попитам за разликата с акушерството?
Някои хора все още бъркат ролята на дулата с тази на акушерката, наистина приличат си по някои неща, но са и много различни. Акушерката има медицинско образование, тя е квалифицирано медицинско лице, което може да даде медицински съвет. Акушерките в България се обучават 4 години. Акушерката до голяма степен (заедно с лекаря) носи отговорност за здравето и безопасността на майката и бебето.
В нейните задължения влиза да следи определени показатели и да определи дали раждането протича нормално или не. Ако всичко е нормално, обикновено тя е човекът, който поема бебето в ръцете си по време на раждането. Ако процесът не протича нормално, тогава акушерката се обръща към лекар акушер-гинеколог и той изражда бебето.
Много акушерки едновременно с това оказват и неоценима психологическа и емоционална подкрепа на майката, могат да предложат удобна поза, да се погрижат за физическия ѝ комфорт.
Това не се случва често при нас
За съжаление невинаги акушерката може да направи това, особено в нашите условия. Това е така, защото има и други задължения, грижи се за няколко жени едновременно и не познава родилката предварително. В повечето болници в България в момента не се предлага избор на акушерка, което означава, че няма продължителност на здравните грижи.
Много хора продължават да смятат, че дулата е нещо като духовна акушерка без медицинско образование, която асистира на домашни раждания. Това е абсолютно погрешно. В страни, в които домашното раждане е законово регламентирано, дулата може да присъства по време на такова раждане като допълнение към медицинския екип.
Как приемат дулите в държавните болници?
В момента няма възможност дули да присъстват на раждане в държавните болници, но ситуацията постоянно се променя. Независимо дали в държавна или в частна болница, повечето медицински специалисти са резервирани към идеята жената да има такъв придружител. Притесненията им са, че дулата ще се бърка в тяхната работа. За щастие има лекари, които без проблем сътрудничат с дули, дори признават, че така жените са по-спокойни, а това улеснява тяхната работа. Понякога се сблъсквам с негативно отношение от страна на акушерките и виждам, че възприемат дулите като заплаха. Самият факт на съществуването на дулите за тях е знак, че тяхната работа е недооценена.
Ако не дули, някои смятат, че бащите е добре да присъстват по време на раждането.
Това е индивидуално решение. Всяка двойка е уникална и няма един правилен отговор. Присъствието на едни мъже помага, присъствието на други би могло да направи раждането дори по-трудно. Потвърдено е от научните изследвания, че за благополучния завършек на раждането е важно жената да получава подкрепа – психологическа, морална, физическа.
Доказано е, че тогава раждането протича по-бързо, с по-малко болка и усложнения. Бащите, които установяват връзка с бебето още в момента на раждането, по-лесно общуват с него след това. Добре е, ако по някаква причина бебето не може да се даде на майката веднага, бащата да бъде първият човек, който ще го гушне, ще му говори и ще го посрещне на белия свят.
Много психолози смятат, че ранните контакти на бебето с родителите имат важно значение за заздравяването на връзките в семейството. Бащите, които са присъствали на раждането споделят, че веднага са се привързали към бебето и са усетили емоционален подем.
Обаче ако бащата е неподготвен и се притеснява прекалено много, може да не е добра идея да присъства.
У нас все по-често родилките предпочитат да раждат секцио. Какви са рисковете от този вид раждане?
За бебето това са респираторни затруднения (3-4 пъти по-голяма вероятност), астма (30% по-голяма вероятност), алергии, оперативно нараняване, има притеснения, че се засяга и имунната система.
За майката рисковете са още по-сериозни. Майчината смъртност е по-висока при секцио в сравнение с естественото раждане. Рисковете при секцио включват също инфекция, оперативни наранявания, продължителна хоспитализация и други. Възстановяването след нормално раждане е по-бързо – средно 3 дни, а за сравнение след секцио са 2 седмици.
Да не забравяме и че след нормално раждане има по-голям шанс за успешен старт на кърменето. Бебетата, родени чрез цезарово сечение най-вероятно ще бъдат отделени от майката в първите 24 часа и ще получават добавка адаптирано мляко. Малко вероятно е да бъдат поставени върху майката веднага след раждането. Освен това майката ще е заета със собственото си възстановяване от операцията.
Трябва да осъзнаем истината – цезаровото сечение не е просто още една също толкова безопасна алтернатива на нормалното раждане.