Колко често тръгвайки си от работа попадате в задръстване? Когато сте в автобуса, се изнервяте стоейки на едно място, но напрежението е много по-голямо, ако карате автомобил. Понякога 1 секунда невнимание може да ви докара куп главоболия.
Стресът по време на шофиране е определен за един от рисковите фактори за сърдечен удар и други проблеми със сърцето.
Най-доброто решение за намаляване на стреса по време на каране на кола, е слушането на музика. Това твърдят учени, провели проучване през октомври 2019-а, данните от което са публикувани в „Complementary Therapies in Medicine“.
Изследователите наблюдавали как музиката по време на шофиране влияе на тялото. За целта наблюдавали 5 здрави жени на възраст между 18 и 23 години, които не били отлични шофьори. Тъй като предишни изследвания доказали, че дамите са по-стресирани зад волана и от друга страна са по-чувствителни на слухова стимулация.
За да преценят как стресът влияе на жените, изследователите използват специални монитори за сърдечен ритъм, поставени върху гърдите им. Така могат да проследят как се променя сърдечната им честота. След това те трябвало да карат автомобил по един и същи маршрут два последователни дни. По време на втория трябвало да слушат музика.
Данните показват, че променливостта на сърдечната честота е по-голяма при слушането на хубава музика. А това означава, че в тези моменти те са по-спокойни.
Що се отнася до музиката, която трябва да слушаме при шофиране, проучване от 2017 г. показва, че класическата успокоява най-лесно.
IStockphoto
Как стресът се отразява на сърцето?
Според Виктор Валенти, ръководител на проучването, при стресова ситуация организмът отделя адреналин и норадреналин в кръвта, което увеличава сърдечната честота и кръвното налягане. Така при хората, които са със затлъстяване, имат диабет или високи нива на лош холестерол, рискът от сърдечен удар и внезапна смърт, е по-голям.
„Ние започваме да разбираме все повече и повече концепцията за сърдечно-индуцираната болест, известна като Синдром на разбитото сърце“, коментира д-р Саджит Бхусри.
Синдромът на разбитото сърце е състояние, което може да бъде предизвикано от стрес или изпитването на силни емоции. При него идва момент, в който сърцето не може да изпомпва нормално цялото количество кръв, което идва към него. Човек може да изпита стягане и болки в гърдите.